Karkamış bir ilke imza attı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Karkamış bir ilke imza attı
Abone ol
Gaziantep’in Karkamış ilçesi CHPli Belediye Başkanı Ali Doğan, görev yaptığı yaklaşık 5 yıllık süre içerisinde bir çok önemli projeyi hayata geçirerek ilçenin çehresini değiştirdi.

Fırat nehri kenarında, 16 dönüm alan üzerine yapılan Cumhuriyet Parkı Karkamış’a ayrı bir vizyon katarken, lojmanlar restore edilerek yeni bir görünüme büründü. İlçenin en büyük eksiklerinden birisi olan ve ilçe halkının Nizip veya Gaziantep’e giderek yakınlarının düğün törenlerini gerçekleştirdikleri düğün salonu da tamamlanarak Karkamışlı’ların hizmetine sunuldu.
Suriye sınırının sıfır noktasındaki Gaziantep’in Karkamış ilçesinde, hemen yanı başında yıllardır devam eden iç savaşa rağmen imkansız denilen vizyon projeleri tek tek hayata geçirilerek ilçenin adeta çehresi değişti.


Belediye Başkanı Ali Doğan, göreve geldiği 2019 yılında verdiği sözleri tutarak yerine getirmenin gururunu yaşadığını belirterek,” Görev süremizin son 5 ayına girerken, ilçemize vizyon katan projelerimizi tek tek hayata geçirerek hemşerilerimizin hizmetine sunmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum” dedi.


KARKAMIŞ’TAN ADAY OLMAYACAĞIM
Hayata geçirdiği projeleri Gazetecilere tanıtan Karkamış Belediye Başkanı CHPli Ali Doğan, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Karkamış’tan aday olmayacağını ifade etti.
Partisinin her zaman emrinde olduğunu dile getiren Doğan,” Karkamış’tan aday olmayacağım. Bu konuda kararım net. Ancak partim beni başka bir yerde görmek ister ve bu onurlu görevi verirse konuşur ve kararımızı veririz” diye konuştu.


BORÇSUZ BELEDİYE 
31 Mart 2024 yılında yapılacak seçimlerden sonra gelecek Belediye yönetimine  borçsuz bir Belediye bırakacaklarını vurgulayan Doğan, şöyle konuştu:
” Göreve geldiğimizde bütçede geçmişten de gelen 5 milyon700 bin TL, 5 Milyon 800 bin TL civarında bir borcumuz. 2 milyon TL paramız vardı. Biz bunun üzerine yeni bir çok projeyi hayata geçirdik. Görev süremiz içerisinde ilçemizde 4 tane taziye evi yaptık. Araç ve makinelerimizin kalabileceği güvenli bir alan yoktu. Yaklaşık 3 dönüm üzerine kapalı garaj ve bakım onarım alanı yaptık. 2019 yılında görevi devraldığımız günden 2020’nin ilk aylarına kadar kırsal mahallelerimizde ne kadar metruk bina varsa hepsini yıktık. 6 Şubat depremlerinde de bunun ne kadar önemli bir çalışma olduğunu gördük. Tüm bunları yaparken, Belediye kaynaklarının dikkatli kullanılmasına dikkat etti. Şu anda belediyenin tek kuruş borcu yok. 31 Mart 2024 yılında yapılacak seçim sonrası göreve gelecek Belediye yönetimine borçsuz bir belediye bırakacağız”


KARKAMIŞ BİR İLKE İMZA ATTI

Türkiye'de hemen hemen hiç karşılaşılmamış, doğal gaz, pis suy, temiz su ve yağmur suyu alt yapısının aynı anda bittiği hiçbir ilçe olmamıştır. Bu anlamda Karkamış tektir. 


Şöyle söyleyeyim, Büyükşehir Belediyemiz tarafından ilçemiz için altyapı konusunda daha önceden yapılan bir proje vardı. Avrupa Birliği projesi. Bu projenin gerçekleşmesinde Büyükşehir ve Gaski beraber ekip şeklinde daha önce çalışmışlar. Tabi bu da göçle gelen yerlerde bu zaten bir hak tanınmış. Yani bizim İslahiye’nin Oğuzeli’nin bu anlamda hakları varmış.
Avrupa Birliği de bu paranın bizim ilçelerimizde kullanılmasıyla ilgili projeyi kabul etmiş. Bu proje sayesinde ilçemizde, hem doğal gaz, hem pis su, hem temiz su ve hem de yağmur suyu alt yapısı aynı anda bitti. 


Bu niye çok önemli? 
Kamu malı kaynaklarının düzenli kullanılması için ben doğalgazın özellikle alt yapıdan önce gelmesini sağlamamın sebebi buydu. Gerekirse üst yapı maliyetlerini bizim üstleneceğimizi belirterek, doğalgazın çekilmesini istedik. İlgili yerlerle görüştük. Çağrımıza duyarsız kalmadılar. Hem doğalgazı hem pis suyu hem temiz suyu hem yağmur suyunu aynı anda bitirmiş olduk.
Büyükşehir Belediyemiz de  üst yapı ile ilgili komple asfaltlamasını tamamladı. Şu anda ilçemizin bulvarları, yolları tertemiz.


KARKAMIŞ’IN ARTIK DÜĞÜN SALONU VAR, GELİNLİKTE BEDAVA
Karkamış’ta, bir düğün salonumuz olmadığı için vatandaşlarımız burada veya kırsal mahallelerde önce düğünlerini evlerinin önünde yaparlardı. Sonra Nizip ilçesine veya Gaziantep’e gitmeye başladılar.
Tabi eskiden gidiş geliş bunların maliyeti çok fazla değildi, insanlar arabasına yakıtını imkanları ölçüsünde koyup gidip gelebiliyordu. Ama şu anki durumda imkansız gibi bir şey oldu. Yani bir düğüne gitmek için bir insanın en az 20 araçla gideceğini düşünseniz bile Nizip’e bile gidip gelse en az 10litre yakıt yakacak bu da ekstra bir maliyet çıkaracak.
Göreve geldiğimizde bu projeyi yaptık ancak salonun yapılması ve hayata geçirilmesi  şimdi kısmet oldu. Şu anda insanların düğün nişan gibi özel günlerini, mutlu anlarını güzel bir ortamda paylaşabilecekleri geniş bir salonumuz oldu. Aynı zamanda düğün salonu bizim görev süremiz bitene kadar yani 31 marta kadar da bedava talep ederlerse gelinlikte bedava.
Yani gelinliğini veriyoruz. Düğün salonunda o arkadaşlara diyoruz ki buyurun kardeşim gelin burada düğününüzü yapın bedava ama temiz bir şekilde bırakacaksınız. 


Bir kamu zararı da çıkmaması için bakım onarım ve elektrik parası anlamında ufak cüzi miktarda bir para talep edeceğiz vatandaşlarımızdan. 
İlçemize Nizip’ten de gelen olabilir. Burada yani imkanları olmayan insanlar gelip düğün yapabilir. Biz bunu yaparken hem kendi vatandaşlarımızın durumlarını ve hem de aynı zamanda esnaflarımızın durumunu göz önüne alıyoruz. 
Esnaflarımızın durumunu göz önüne alıyoruz derken, bir düğüne gelen misafirler en azından 200 -  250 kişi olur değil mi? Düşünün , düğüne katılanlar bir kilo et alsa 300 TL. Bir tüp alsa dünyanın parası. Evinin ihtiyacı bir kilo domatesi bir kilo salatalığı alsa bizim esnafımızda her kişi 100 TL, 150 TL para harcasa esnafımıza burada katkı sağlayacaktır. 


KARKAMIŞ ARTIK YEŞİL KARKAMIŞ

İlçemize artık Yeşil Karkamış diyebiliriz. Göreve geldiğimizde ilçemiz yeşil alan fakiriydi. Karkamış’a değer katacak yeşil alan projelerini hayata geçirdik. Hemen belediyemizin yanında Küçükcan parkımız var. 
Tabi bunları söylerken,  başkanım biz görmedik açılışını bile yapmadınız diyebilirsiniz. Gerçekten şunu söylüyorum park yapmak bir belediye başkanının görevidir. Sosyal bir şekilde hizmet etmek insanlara. Bunu yaparken ben niye reklamını yapayım ki, benim zaten görevim. Yani bir insan görevini yaparken bunun reklamını yapması mı lazım? 
O yüzden de haklısınız. Yani biz bu anlamda açılış falan yapmadık. Yaptığımız bir Küçükcan parkımız var. Şöyle söyleyeyim, Allah gani gani rahmet eylesin, Türkiye için bir değerdi Küçükcan. Biz naçizane kendi imkanlarımızla belediyemizin yanına yaptığımız parkta onun ismini yaşattık. Bunun yanı sıra Karkamış Karşıyaka mahallemizde  güzel bir park yaptık. Elifoğlu mahallemize de güzel bir park yaptık.


FIRAT NEHRİ KENARINA VİZYON PROJESİ

Fırat nehri kenarı bir bataklıktı. Yaklaşık 2.5 yıllık bir çalışma neticesinde Fırat’ın kollarını DSİ’nin desteğiyle temizledik ve daha sonra kendi imkanlarımızla bin kamyon bir hafriyatla orayı bir yükselttik. Ondan sonra da böyle bir alan ortaya çıktı. Burası sadece doğal yaşam parkı değil. Adı da Cumhuriyet parkı. Bunun içinde karavancıların gelip orada konaklayabileceği bir mekan oldu, onun dışında günübirlik gelip kamp kuran çadırda kalmak isteyen insanlara ayrı bir yer yapıldı.


Aynı zamanda kano sporlarının yapabileceği bir alan çalışması var. Yürüyüş parkuru var. Yani bunların hepsini bir arada düşündüğümüzde tam anlamıyla bir vizyon projesi oldu. Parkın üstünde çok güzel bir restoranımız var. O restoranda sadece Karkamış’ın Fırat’ında yetişen meşhur Şaput balığımız var. Aynı zamanda dünyada birçok ülkeye ihracat yapan, Norveç somonu diye sağda solda sattıkları Karkamış somonu var. Yani balık anlamında Akdeniz'de bir deniz kenarında oturup balık yemenin keyfini Karkamış’ta  yaşayacak insanlar. 


En kısa sürede Gaziantepli hemşerilerimizi Karkamış’a davet edeceğim balık yemeye. Çok cüzi miktarda da aynı zamanda insanların böyle cüzdanına dokunmayacak fiyatlar da olacak.
Parkımızın aynı zamanda yan tarafında da kumsal voleybol ve kumsal futbol oyun alanları da var. Gençlerimizin Karkamış’ta ne kadar spora düşkün olduğunu herhalde bilmeyen kalmamıştır. Onlar kumsalda böyle futbol oynadıkları zaman bilekleri daha çok güçlü olacak. 
Parktaki çalışmalarımızın yüzde 70 – 80’i bitmiş durumda. Yaklaşık 1 aylık zamanda tüm eksikleri giderip, parkımızın halkımızın hizmetine sunacağız.

MEZARLIKTA YENİ DÜZENLEMELER YAPILDI

Karkamış mezarlığında cenaze namazlarının kılınması için yapılan kapalı alan ve şehitlikteki bakım onarım çalışmaları tamamlandı. 
İlçemizde ebediyete intikal eden vatandaşlarımızın cenaze namazlarına katılan yakınları, yazın güneşten, kışın ise olumsuz hava koşullarından çok fazla etkilenmeden son görevlerini yapabiliyorlar.
Ayrıca, mezarlık alanı içerisinde şehitlerimiz için ayrı bir alan oluşturuldu  ve mezarlarında düzenlemeler yapıldı.

Kaynak:Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 4
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fatma Şahin İzmir’emi gösteriliyor! İşte detaylar...Önceki Haber

Fatma Şahin İzmir’emi gösteriliyor! İşte...

Arkadaşını öldürdü, gömdü, üç yıl boyunca emekli maaşını çektiSonraki Haber

Arkadaşını öldürdü, gömdü, üç yıl boyunc...

Haber Yorumları

 • Ali ak06-12-2023 21:28

  Bugüne kadar Karkamış a gelmiş en başarılı belediye başkanını saygıyla selamlıyorum. Gönlü hep AKP de olan biri olarak Ali Doğan kısa sürede çok başarılı bir dönem geçirmiştir, umarım kararından döner ve yeniden seçilir.

Yorum Yazın

Gaziantep'te inşaat faciası! Ölü ve yaralılar var
Evlenen çiftlerin sayısı 2023 yılında geriledi
CHP’li Öztürkmen: Gaziantep’te, doktor da perişan hasta da
Hem eğitim, hem üretim
Jandarmadan emniyet kemeri denetimi ve eğitimi
21-22 ŞUBAT GAP TARIM FUARI
14. GAPTARIM Fuarı Törenle Açıldı
Gaziantep'te 22 Şubat'ta elektrik kesintisi olacak yerler
TOBB Gaziantep KGK, İşimiz Temiz Projesi'nde Gaziantep’e Türkiye birinciliğini getirdi
Yeni dönemde güçlü Nizip için yatırımlar artarak sürecek
Tahmazoğlu’ndan üniversite öğrencilerine 270 milyonluk dev destek
Yeni Transferler Takıma Güç Kattı
CHP’li Öztürkmen, Diyanet’in Sır İskandinav Gezisini Meclis’e Taşıdı
SANKO Sanat Galerisi’nde ‘Yansımalar’ temalı resim sergisi
Gaziantep'te tarihi eser operasyonu: 2 gözaltı
Köy okulu öğretmenlerinden örnek davranış
Toroslar EDAŞ Gaziantep’i Bakım ve Yatırımlarıyla Aydınlattı
 Polisin ele geçirdiği çalıntı bisikletler sahiplerine teslim edildi
Genç kursiyerlerden Fadıloğluna büyük sevgi
Başkan Fadıloğlu, ev ziyaretlerini aralıksız sürdürüyor