memo

Bugun...
22-06-2015
SÖZÜNDOĞRUSU

SÖZÜNDOĞRUSU

BU KOALİSYON BİR BAŞKA!

Geçen hafta koalisyon  görüşmelerinin başlayacağını, ancak gidişatın yeniden seçim olabileceğini belirtmiştim..
Koalisyon görüşmeleri, el altından ya da el ense yoklamalarıyla başladı. Fakat şartlar eski koalisyon dönemlerindeki gibi değil. Bu defa şartlar değişik. Eskiden farklı olarak; her ne kadar halkın ekonomik kazanımları daha iyi olsa da, etnik ve kimliksel kutuplaşma son derece belirgin olup, seçmen hareketliliğinin durduğunu, parti değiştirmenin bu seçimle bittiğini görüyoruz. Belki az bir miktar AKP-MHP geçişleri olabilir. Yani alevi, kürt, laik, milliyetçi ve dindar kesim partilerini seçtiler ve yumruklar sıkılı vaziyette ve birbirlerinden korkarak bekliyorlar. Bu durum hem elit hem de tabanda aynı gözüküyor. Bu korku; kim başa gelirse diğerini silecek korkusu! Koalisyonun kurulma şansı ise, bu korkuların soğutulmasına bağlı. Ancak o zaman uzlaşı için bir zemin oluşmuş olacak. Şu an ise, bu zor gözüküyor.  AKP dışındaki partiler, seçim sonrası koalisyon gerektiğinde ne yapacaklarının bir planını veya nasıl davranacaklarının hesabı içerisine girmemişler. AKP karşıtı bir seçim propagandası yapmışlar, fakat bir sonraki adımları “nasıl olsa birileri bir şeyler yapar” mantığı olmuş. Üstelik güneyimizde bir PYD meşrulaşmasına gidiş ve Kürt devleti kurulma riski belirmişken böyle bir çözümsüzlük, Türkiye için kötü sonuçlar doğuracaktır. Türkiye’nin dışarda ve içerde acil çözülmesi gereken sorunları var. Bu nedenle, hakikaten koalisyon niyetleri varsa; siyasi liderler bir an önce seçim sonrası toz bulutlarını dağıtıp, tabanlarını soğutup koalisyon kurma çabalarına girmeliler. En yakın ihtimal ise  AKP-MHP anlaşması. Tüm partiler içinde en zor durumda olan ise MHP. Çünkü HDP nin olduğu üçlü koalisyon kendini bitirir. AKP aleyhine ise çok şeyler söyledi, bu durumda nasıl ortak olacak. İşi zor vesselam.  Ama lütfen, “ evet” te iş bitirir “hayır” da. Koalisyonsa da erken seçimse de çabuk olun. 
Çözüm süreci konusunda da birkaç şey söylemem gerektiğini düşünüyorum. Bugün AKP nin liderlik yaptığı çözüm süreci, kendisi için bir riskti ve bu risk kendi aleyhine dönerek seçim sonuçlarını etkileyen faktörlerden biri oldu. HDP’nin barajı geçmesi ona çözüm süreci için bir zorunluluk yüklese de Suriye’deki PYD nin batı tarafından meşrulaştırılması gayretleri, nedense önce İŞİD’in sonra PYD’ nin bölgeleri ele geçirme hamleleri (çünkü bu bir batı projesi ve danışıklı dövüş)ve etnik temizlik yaparak Suriye kuzey koridorunun denize açılmasının sağlanması, kandil’in ve HDP nin batı tarafından desteklenmesi  çözüm sürecini bir AKP projesinden çıkarıp tüm partilerin bir projesi olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu açıdan AKP rahatlamış gözüküyor ve bu dedenle de koalisyon ön şartı olarak ileri sürmeyecektir. Ancak koalisyonu kimler kurarsa kursun çözüm süreci ister istemez kucağında olacaktır. Çünkü bu gerçekten tüm partilerin sorunudur.
Şu dip notu da belirtmek istiyorum. Hali hazırdaki seçim sonucu Türkiye’nin gerçek siyasi yelpazesidir. Aslında bu durum Yeni anayasa için de çok önemlidir. Bu dört siyasi partice dengeli, herkesin kendi gücü nispetinde katkı sağlayacağı bir anayasa çalışması yapmak kendilerine altın tepside sunulan bir siyasi tablodur ve fırsattır. Ancak siyasiler bizler gibi düşünmüyor. 

MAKALE YORUMLARI


Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU