memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

30-05-2018
Nihat Düzgün

Nihat Düzgün

Ayinesi İş mi kişinin?

Bildik ama günümüzde çok fazla kullanmadığımız bir deyiş. 
“Ayinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde”
Keşke hayatın her alanında özellikle iş dünyasında kullanılabilse ve hak edenlere hak ettiği değer verilebilse. Bizim toplumumuzda bir şeylerin değeri ne yazık ki kaybedilince anlaşılıyor. İnsanlar arasında çok yaygın, sakat ve biran önce terk edilmesi gereken bir davranış bu. 

Başarılıysanız şayet, engellenmek, aşağıya çekilmek daha da kötüsü bunlarla yetinmeyip başarınız görmezden gelinip, gölgelenmek istenir hep. 
Hak edene hak ettiği değeri zamanında vermez, emrihak vaki olduğunda insanların ardından övgüler yağdırır, methiyeler dizeriz. Eminim herkesin çevresinde böyle hakkının teslim edilmediğini düşündüğü tanıdıkları vardır.

Benim de var elbette…
Gaziantep iş dünyası kendisini iyi tanır. 
Bende kendisini uzun yıllar tanır, hayranlıkla takip ederim.
Son 13 yıldır da kendisiyle bir vesile yakın bir hukukumuz oluştu.
Tekstil, inşaat ve son dönemde enerji alanında önemli atılım ve yatırımlara imza atan MB Holding’in Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı, şimdilerde kendisin ifadesiyle ‘Beyaz saçlı onursal başkanı’ Muharrem Balat’tan bahsediyorum. 

İlerlemiş yaşına karşın enerjisiyle değme genç işadamlarına taş çıkartan, hayatın her alanında başarıyı kovalayan ve elde ettiği başarılarıyla mutlu olan Muharrem Balat’ın çevresindeki insanların beynine nakşettiği cümle yol haritası gibi.
 “Başarı Mutluluktur”

Öyle değil mi?
İnsan başarılı olduğunda, mutluluk kendiliğinden gelmiyor mu?
Bana sorarsanız öyle…
Eminim, kendisi elde ettiği başarılarıyla mutludur.
Öyle ki, belki de kendisinden sonra iş hayatına atılan ve yaş olarak kendisinden daha küçük olanlar ununu eleyip, duvara asarken Muharrem Balat yeni başarı öyküleri yazmaya ve mutlu olmaya devam ediyor. Görünen o ki son nefesine kadar da şehrine, ülkesine, vatanına ve milletine hizmet etmeye devam edecek.

Gaziantep’te inşaat sektörünün yanı sıra yıllar yılı sanayicilik yapan, ardından yenilenebilir enerji yatırımıyla iş yaşamında zirveye ulaşan Muharrem Balat’ın önce Aydın ardından ülke sınırlarını aşarak bu yatırımlarını Hırvatistan’a taşıdığını duyup Gaziantep’te yaşayan biri olarak gururlanmamak elde değil.
Gururlandım…
Günümüzde iş yaşamında yükselmenin yolu torpilden, tanıdıktan, çok konuşmaktan, çok söylenmekten, çalışıyormuş gibi yapmaktan, yandaşlıktan geçerken ben Muharrem Balat’ı bunlara tevessül ve tenezzül ederken görmedim.
Sızlanırken hiç görmedim.

Gördüğüm, duyduğum tek şey; modern, yenilikçi ve yol gösterici kişiliğinin yanı sıra sıkıntılı dönemlerde çözüm odaklı değerlendirmeleri oldu. 
Özellikle gençlere ve yeni yatırımcılara yeni ufuklar kazandırmanın, onlara tecrübelerini aktarmanın hesabında oldu.
Benim görebildiğim kadarıyla özellikle son dönemde siyasete ve siyasetçilere hep mesafeli oldu.
İşine odaklandı.
İşini yaptı ve hep başardı.
Başardı ve mutlu oldu.
Eller kadir-kıymet bilmiyormuş.
Varsın bilmesinler. 

Şimdi soruyorum. 
Ayinesi İş mi kişinin?
Evet, bence de “Ayinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde”
Son olarak Nobel ödüllü bilim adamı Aziz Sancar’ın Türkiye’deki gençlere verdiği, “Günlük politikalarla uğraşmayın. Kendinizi işinize verin. Bilim öğrenmeye çalışın. Memlekete hizmet için bilim lazım” öğüdünden de yola çıkarak, iş hayatına yeni giren ya da girecek olanlara naçizane bir tavsiyede bulunarak yazımı sonlandırayım.
Bıraksınlar boş tartışmaları ve işlerine odaklansınlar. Başarılı olmuş insanları örnek alsın, onların tecrübe ve başarılarından faydalansınlar.
Sayın Muharrem Balat’ın başarı hikâyesine şöyle bir göz atsınlar mesela.
Eminim yaşantısından ve tecrübelerinden büyük faydalar sağlayacaklardır.
Zira mutlu olmak herkesin hakkı!

MAKALE YORUMLARI


Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna