memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

10-03-2020
Mehmet TAŞÇI

Mehmet TAŞÇI

Corona virus, Covid-19 dünyayı kasıp kavuruyor..

 Dünyada Corona Virüsü salgınında her geçen dakika can almaya devam ediyor. Dünya çapında yazının kaleme aldığı şu ana kadar 3 bin 825 kişinin hayatını kaybettiği Corona Virüsü salgınında, toplam teşhis edilen vaka sayısı ise 61 bin 979’a yükseldi. Gelen son dakika bilgisine göre sınır komşumuz İran'da 43 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 237'ye, vaka sayısı 7 bin 161'e yükseldi.
Diğer sınır komşularımızda da Suriye hariç (burada da muhtemelen iç karşıklıktan dolayı varsa bile bu tesbiti yapacak organizasyon olmadığından tesbit edilemiyor..) tüm komşularımızda kendini gösterirken tabiri caizse kapımıza dayandı.

Mevsimsel olarak sıcakların başlamasıyla her ne kadar şanslı olsakta, başta sağlık bakanımız sayın Fahrettin Koca olmak üzere, Bakanlığımız aktif olarak "kapımıza dayanan" bu olası salgında gerekli tedbirleri alırken, Gaziantep özelinde durum hiçte iç açıcı değil..

Evet, Gaziantep'te Allah göstermesin bu durumla karşılaşılırsa durum hiçte iç açıcı değil. 
Bilenler bilir, sağlık camiasını, sağlıkla ilgili gelişmeleri yakından takip ederim.. 
Gaziantep'te Halk Sağlığı Başkanlığı altında Bulaşıcı hastalıklar şubesi diye bir birim var.. Bu birimin başında bir süredir kadrosu ebe olan bir müdiremiz var. Yanlış anlaşılmasın, Her meslek grubu önemlidir, hatta ebelik mesleği kutsal bir meslektir. Ebelik mesleğini hakkıyla yapanlara burdan şükranlarımı arz ediyorum.. Ancak antepte bir söz vardır. "Ekmeği ekmekçiye vereceksin, iki ekmekte fazla vereceksin" diye.

Bu sözle liyakatın önemine, işin ehline verilmesi gerektiğini vurgu yapılırken bizde işler tam tersi.. 
Suriyeli varlığıyla yaklaşık 3 milyonluk şehirde onca enfeksiyon hastalıkları uzmanı varken, o kadar hekim varken, aşı alıp vermek, hastaneler ve aile sağlığı merkezlerindeki aşıların stok durumunu, ve miad durumunu takip etmek dışında herhangi bir tecrübesi olmayan, salgın durumunda ne yapacağını bilemeyecek, kriz yönetiminde yeterli olmayan birine bulaşıcı hastalıklar şube müdürlüğü emanet edilirken, koca şehrin sağlığı "Allah'a emanet" edilmiştir.. 

Dün (09.03.2019 tarihinde) Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesinde, aralarında Profesör ve Doçentlerinde bulunduğu hastane başhekimleri hastanelerde görev yapan ilgili uzman hekimler ve sağlık personeline yönelik corona ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Buraya kadar herşey güzel.. 
Sunumu kim yaptı dersiniz.. 
Bahsettiğimiz Ebe hanım.. 
Tabi sunumda kitapta ne yazıldıysa yazılmış ve ebe hanımda birebir ekrandan okuyor.. 
Toplantının ortasında katılımcıların bir kısmı sıkılarak toplantıyı terk etmiş, bir kısmı uyuyakalmış ve dinleyenlerden bir çoğu da anlatılanı anlamamış.. 
Hatta il sağlık müdürü Dr Serdar Sarıfakı "konuyu anlayan kaç kişi" diye sorduğunda yaklaşık 100 kişinin olduğu salonda ancak 10 kişi elini kaldırmış.. O da utanma belasına, gönül konmasın diye.. 
Gaziantep'te durum bu.. 

Allah hepimizin yardımcısı olsun..

MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ