memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

21-11-2020
KAHVE MOLASI

KAHVE MOLASI

Siyaset sosyal yaşamımızın bir parçası oldu

MHP Gaziantep İl Başkanı Cahit Çıkmaz memohaber.com’un bir klasik haline getirdiği Kahve Molası’nın konuğu oldu. Yoğun siyasi temposuna Kahve Molası’nda ara vererek sorularımıza içtenlikle yanıt veren Çıkmaz, kent gündeminden pandemi sürecine, iş dünyasından özel yaşamına kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Kısa bir süre önce MHP’nin (Milliyetçi Hareket Partisi) Gaziantep İl Başkanı seçilen Cahit Çıkmaz, memohaber.com’un sorularını Kahve Molası’nda cevapladı. Gençlik yıllarından beri MHP’nin birçok kademesinde görevler alan, son olarak MHP Şahinbey İlçe Başkanlığı görevini yürüten ve kısa bir süre önce yapılan i kongresinde delegelerin oylarıyla MHP İl Başkanı seçilen Cahit Çıkmaz Kahve Molası’na konuk olarak memohaber.com Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Taşçı’nın sorularını yanıtladı. Covid-19 hasta sayılarındaki artıştan tutun da şehrin ekonomik durumuna ve gidişatına, Gaziantep’teki bürokratik, siyasi ve akademik değişimden Cumhur İttifakı’nın Gaziantep’teki durumuna kadar birçok konuda samimi açıklamalarda bulunan Cahit Çıkmaz, plazma bağışı çağrısı yapmayı da ihmal etmedi.

İŞTE KAHVE MOLASI’NIN KONUĞU OLAN MHP İL BAŞKANI CAHİT ÇIKMAZ İLE YAPTIĞIMIZ O SAMİMİ SÖYLEŞİ…

MEMOHABER: MHP İl Başkanlığı’na seçilmenizden dolayı sizleri tebrik eder ve görevinizde başarılar dileriz.  Öncelikle Cahit Çıkmaz’ı tanıyabilir miyiz?

CAHİT ÇIKMAZ: 1979 yılında Gaziantep’te dünyaya geldim. İlk, orta, lise ve üniversite öğrenimlerimin tamamını Gaziantep’te tamamladım. Gençliğimin ilk dönemlerine denk gelen lise yıllarımdan itibaren ülkücü teşkilat kadroları arasında, çeşitli görevler ve sorumluluklarla davama hizmet ettim. Son olarak Şahinbey İlçe Başkanlığı görevini yürütürken; Genel Başkanımız, liderimiz Dr. Devlet Bahçeli’nin “İstiklal için birlik, İstikbal için dirlik, kazanan Türkiye olacak” sloganıyla başlama emir ve talimatlarını verdiği Olağan 13. İl kongremizde, teşkilatımızın omzumuza yüklediği bu ağır sorumlulukla Gaziantep İl Başkanlığı görevine getirildim.

MEMOHABER: MHP İl Başkanlığı’na seçilmeniz teşkilatta ve kentte sevinçle karşılandı. Bu sürece ilişkin değerlendirmeleriniz nelerdir?

CAHİT ÇIKMAZ: Bildiğiniz üzere ülkücü kadrolar geçmişten günümüze Türkiye’nin ve Türk milletinin içinde bulunduğu her konjonktürde inisiyatif üstlenmiş, üzerine düşen vazifeyi gecesini gündüzüne katarak yerine getirmiştir. Bu geleneğin bir temsilcisi olarak, ülkemiz ve şehrimiz için son derece nazik koşulların bulunduğu bir süreçte göreve layık görüldük. Bunun yanında, sizin de ifade ettiğiniz üzere, çok sağ olsunlar ki gerek teşkilatlarımızdan, gerekse de şehrimizin genelinden oldukça yüksek bir teveccüh gördük. Siyasi yaşamımızın ilk gününden bugüne, ülkücü hareketin bütün mensuplarını kucaklayarak; “ben” değil “biz” anlayışıyla hareket ediyor oluşumuzun bir sonucu olduğunu değerlendirdiğimiz bu durum, sorumluluğumuzu bir kat daha yükseltti. Her şeye rağmen, göreve geldiğimiz günden bugüne kadarki süreçten oldukça memnun olduğumuzu ifade edebilirim.

MEMOHABER: Gerek ulusal gerekse yerel düzeyde oldukça kritik günlerden geçiyoruz. Bu kapsamda gündemi nasıl değerlendiriyorsunuz?

CAHİT ÇIKMAZ: Hiç şüphesiz ki Türk devlet geleneğinin son temsilcisi ve uzantısı olan devletimiz, tarihsel süreç boyunca dünya konjonktüründe önemli ve belirleyici bir aktör olmuştur. İçinden geçmekte olduğumuz süreç dünyada güç dengelerinin değiştiği, fay hatlarının harekete geçtiği bir süreçtir. Dünyanın gözbebeği bir coğrafyada bulunan ülkemiz, kendi bölgesinde bu halden doğrudan etkilenme durumundadır. Dünya siyasetinin kısa ve orta vadeli geleceğinin şekillendiği değerlendirilen günümüz gelişmelerinde Türkiye, ya etkin bir aktör olarak geleceğe yön verme ya da etkisiz ve edilgen bir tutum takınma seçenekleriyle karşı karşıyadır. Rabbime hamd ve mütevazı bir parçası olmakla iftihar ederim ki, bu kritik süreçte ülkemizin idaresinde bulunan siyaset aklı, Türkiye’yi sonsuza dek var kılma iradesinin gereği olan basiret ve feraseti haizdir. Coğrafyamızın dört bir yanı yangın yeriyken, ülkemizi yönetme makamında bulunan Cumhur İttifakı, ihtilaf içinde olunan her bir bölgenin kendi koşullarını göz önünde bulundurarak gerekli iradeyi göstermektedir. Bu irade Suriye’de, Libya’da, Doğu Akdeniz’de, özellikle de yaşanan gelişmeleri büyük bir bahtiyarlıkla takip ediyor olduğumuz Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde ve dünyanın pek çok coğrafyasında farklı şekillerde tecelli etmektedir. Bu yönüyle dünyanın içinden geçtiği bugünlerde, millet olarak şanslı olduğumuzu düşünüyorum.

MEMOHABER: Sözünü ettiğiniz siyasi gündemin yanı sıra, bir de Covid19 salgınıyla karşı karşıyayız. Bu pandemiyi ve süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

CAHİT ÇIKMAZ: Çok haklısınız. Çin’de baş gösterip dünyayı etkisi altına alan Covid19 pandemisi, bildiğiniz üzere hayatı tüm yönleriyle etkisi altına aldı. Ekonomiden sosyal yaşama, eğitimden spora her yönüyle yaşamımızı dönüştüren hastalık; dünyanın kalanında olduğu üzere ülkemizde de öncelikli bir gündem maddesi teşkil ediyor. Elbette siyasetin de bu dönüşümden payını almaması söz konusu olamaz. Milliyetçi Hareket Partisi olarak siyasi anlayışımızın temelini teşkil eden ilkelerimiz gereğince her daim halkımızın tüm kesimleriyle sıcak temas halinde kalarak, milletimizin hizmetinde olma düsturumuz bakidir. Tabi pandemi, bu yönüyle bizim mesaimizi de etkiledi. Takdir edeceğiniz üzere ülküdaşlarımız ve toplumun her kesiminden hemşerilerimiz, göreve gelmemiz münasebetiyle heyecanımızı ve azmimizi paylaşmak üzere hayırlı olsun temenni ve ziyaretlerinde bulundular. Bu süreçte biz de elimizden geldiğince sosyal mesafeye ve bulaş koşullarını en aza indirmeye dönük özen ve dikkatimizi en üst düzeyde tuttuk. Gerek ulusal, gerekse yerel düzeyde yakından takip ettiğimiz pandemi süreci; başta Sağlık Bakanımız sayın Fahrettin Koca’nın özverili liderliğinde, son derece başarılı şekilde yönetiliyor. Bu vesileyle belirtmekte fayda var ki milletimizin bu sürecin yöneticileriyle işbirliği içerisinde, onların yönlendirmeleri doğrultusunda takındığı dikkatli tutum her takdirin üstündedir. Kamuoyuna da yansıdığı üzere, tüm dünyada ve ülkemizde pandeminin tekrar bir tırmanış eğilimi içine girdiği görülmektedir. Bugüne kadarki süreçte pandeminin ülkemizdeki seyri, Türk milletine mensup olmanın her fert için neden bir gurur vesilesi olduğunu göstermiştir. Çok şükür ki milletimizin engin feraseti, yöneticilerimizin özverili gayretleriyle süreç; dünyanın sözüm ona “gelişmiş” devletlerine kıyasla çok daha az kayıpla devam etmektedir. Sözünü ettiğimiz tekrar yükselişte de süreç yöneticilerinin hepimizin sağlığı için yürürlüğe koymuş oldukları önlemler son derece önemlidir. Bu önlemlere en üst düzeyde hassasiyetle riayet edilmesi, milletimizin sağlık ve selameti için kaçınılmaz bir zorunluluktur. Bütün vatandaşlarımızdan beklentimiz, yürürlüğe koyulan söz konusu önlemlere mümkün olan en üst düzeyde uymalarıdır. Ayrıca, Covid19 hastalığını geçirmiş olan vatandaşlarımızdan da immun plazma bağışlayarak hasta olan vatandaşlarımızın şifa bulmalarına katkı sağlamalarını hassaten rica ederiz.

MEMOHABER: Gaziantep Covid-19 salgınından en çok etkilenen iller arasında yer alıyor. Sizce bunun sebepleri nelerdir ve bunun önüne geçilmesi için neler yapılabilir?

CAHİT ÇIKMAZ: Çok kadim bir geçmişten beri çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bulunan memleketimiz, sosyal hayatın ve iş yaşamının son derece aktif olduğu bir şehirdir. Gaziantep olarak bölgemizde önemli bir göç merkezi olmanın yanı sıra, Suriye’de yaşanan gelişmelerden de çok etkilendiğimiz bilinen bir gerçektir. Bu bakımdan şehrimizde insanlar arasındaki sosyal etkileşimin üst düzeyde olması kaçınılmazdır. Bununla birlikte, şehir olarak ülke ihracatında oldukça önemli bir paya sahip olmamızı sağlayan Organize Sanayi Bölgelerimiz de bu kapsamda göz ardı edilmemesi gereken faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehrimizin yoğun emeklerle inşa edilmiş bu kendine has özellikleri, maalesef pandemi koşullarında birer dezavantaj teşkil etmektedir. Pandemi süreci, şehrimizin bu özellikleri göz önüne alınarak yürütülmek durumundadır. Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep İl Teşkilatı olarak ilimizdeki pandemi koşulları ve karar alıcı pozisyonda bulunan tüm paydaşlar yakın takibimizdedir. Malumunuz üzere şehrimizin sağlık bürokrasisinde yakın zamanda bir kadro değişimine gidilmiştir. Önceki kadronun pandemi sürecine ve bu süreçte sağlık hizmetlerinin yönetilmesine ilişkin özverili katkılarını takdir etmekle birlikte; ilimiz sağlık bürokrasisinde sözünü ettiğimiz bu kan değişimini de memnuniyetle karşılıyoruz. Yeni İl Sağlık Müdürümüzün ve ekibinin heyecanına ve millete hizmet azmine şahidiz. Kendilerine teşkilatımız ve milletimiz adına üstün başarılar diliyoruz. Bu vesileyle Milliyetçi Hareket Partisi iradesinin il düzeyindeki temsilcileri olarak, bu nazik süreçte kendilerine sunabileceğimiz her ne katkı olursa olsun yanlarında ve destekçileri olduğumuzu belirtmek isterim.

 

MEMOHABER: Kadro değişiminden söz açılmışken, sizin göreve gelişiniz Gaziantep bürokrasi ve akademisinde değişimler yaşanan bir dönemle aynı zamana denk geldi. Konu hakkında neler söylersiniz?

CAHİT ÇIKMAZ: Haklısınız, öyle bir zamana tesadüf ettik. Ancak biz bu değişimleri şehrimiz açısından olumlu ve bereketli buluyor; millete hizmet sürecinde bir bayrak teslimi ve yeni bir başlangıcın nişanesi olarak değerlendiriyoruz. Üniversiteler bulundukları şehirlerin hem entelektüel kapasitelerine, hem de sosyal ve kültürel yaşamlarına olumlu etki etmesi beklenen kuruluşlardır. Bu bakımdan Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz, üniversiteleri son derece önemli buluyoruz. Bildiğiniz gibi şehrimiz, akademi açısından da önemli bir merkez durumundadır. Şehrimizin tüm üniversiteleri çok kıymetlidir, ancak ilk göz ağrımız olan Gaziantep Üniversitesi’nin yeri bir başkadır. Bu güzide kurumumuz, yakın geçmişte bize göre şanına yakışır olmayan meselelerle gündeme gelmiştir. Biz üniversitemizin, bilimde, kültürde, sanatta ve sporda yakalanacak yeni başarılarla anılmasını dileriz. Sanayi kenti olan şehrimize, teknolojik ve bilimsel atılımlarla yön veren bir üniversite görmek arzusundayız. Özellikle sözünü ettiğimiz pandemiden dolayı, toplum sağlığı yönünden üniversitemiz Tıp Fakültesine oldukça büyük ve önemli sorumluluk düşmektedir. Bu sorumluluğun yerine getirilmesinin yakın takipçisi olmak, şehir siyaseti olarak milletimize karşı öncelikli ödevimizdir. Biz vazifemizin farkındayız. Üniversitemize de misyonu gereği yerine getirmesi gereken ve yakinen takip ettiğimiz vazifelerinin ifasında üstün başarılar dileriz.

MEMOHABER: Gaziantep’te ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal yaşama ilişkin önümüzdeki süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

CAHİT ÇIKMAZ: Malumunuz bütün dünya ile birlikte ülkemiz ve şehrimiz de çetin bir imtihan ile karşı karşıya. Salgın ve bunun sebep olduğu küresel düzeyde siyasi ve ekonomik meseleler doğrudan ya da dolaylı olarak ülkemize de sirayet ediyor. Gazi şehrimiz de doğal olarak bütün bu süreçlerden etkileniyor. Yine malumunuz bu süreçler geçicidir. Bizler Milliyetçi Hareket’e mensup neferler olarak bu süreçten ülkemizle birlikte şehrimizin de kazançlı olarak çıkacağına inanıyoruz. Yetkililerin salgına dair aldıkları tedbirlere ek olarak, bizler için yaptıkları uyarıları da dikkate alır ve uygularsak çok geçmeden sosyal yaşantımız, ekonomimiz ve buna bağlı olarak da kültürel yaşamımız eski düzenine kavuşacaktır inşallah. Dolayısıyla siyasal süreçler ve çalışmalar da hız kazanacaktır. Gaziantep özelinde siyasi yelpazede Cumhur İttifakı’nın belirgin bir ağırlığı var. Bu hemşerilerimizin teveccühüdür ve bu teveccüh için minnettarız. Önümüzdeki süreçlerde siyasi yelpazede ittifakımızın ağırlığını daha da belirgin kılmak için planlamalarımızı yaptık, yapıyoruz. Nitekim kabul ettiğimiz nezaket ziyaretlerini takiben, bütün ilçe teşkilatlarımızı teker teker dolaşarak önümüzdeki sürece ilişkin yol haritamızı istişare üzere planlamış bulunuyoruz. Bıkmadan, usanmadan ve yorulmadan Milliyetçi Hareket Partisi’nin saygıdeğer lideri Dr. Devlet Bahçeli’nin bizlere işaret ettiği hedeflere ulaşmak için çalışacağız.

MEMOHABER: Siyasi kimlik dışında Cahit Çıkmaz neler yapmaktadır? Sosyal yaşamı, ailesi, yaşam şekli nelerdir?

CAHİT ÇIKMAZ: Bildiğiniz üzere siyaset; mesaisi olmayan, yoğun bir uğraş. Hal böyle olunca siyasi çalışmalardan geriye pek bir zaman kalmıyor. Kalan sınırlı zamanı olabildiğince verimli kullanmaya çabalıyorum. Tabi ki aile çok önemli ve özel bir kurum. Türk töresinin, milletin nüvesinin oluştuğu müessese. Bizler Türk-İslam ülküsüne baş koymuş insanlar olarak aile mefhumuna büyük bir önem atfederiz. Aynı önem ve özeni kendi aile yaşamımızda da gösteririz. Bu bakımdan siyasi çalışmalarımızdan kalan sınırlı zamanı öncelikle aileme ayırmaya gayret ediyorum. Buna ek olarak fırsat bulduğumda kısa yürüyüşlerle de olsa spor yapmaya özen gösteriyorum. Ama sözünü ettiğim sebeplerden dolayı pek zamanım kalmıyor.

Bizlerin siyasal yaşamı sosyal yaşamını da içeriyor. Sosyal çevremiz genellikle siyasal çalışmaları birlikte yürüttüğümüz arkadaşlarımızdan oluşuyor. Bu nedenle sosyal çevremize ayrıca zaman ayırmak durumunda kalmıyoruz. Bir yönüyle iyi de oluyor. Aksi halde yeterli zamanı bulmak imkânsız olurdu.

MEMOHABER: Yönelttiğimiz sorulara verdiğiniz içten cevaplar için ve yoğun mesainizden bize de zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

CAHİT ÇIKMAZ: Ben de Kahve Molası’nda bana da yer verdiği için memohaber.com’a teşekkür ediyor ve yayın hayatınızda başarılar diliyorum. Sizler aracılığı ile bütün hemşerilerimi gönülden selamlıyorum.

MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ