memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

20-07-2018
KAHVE MOLASI

KAHVE MOLASI

GTO'nun yeni hükümetten talepleri neler?

Gaziantep Ticaret Odası'nın (GTO) belki de Türkiye tarihinin en genç Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım yoğun temposu arasında bir 'Kahve Molası' verdi. 3 Nisan'da başkan seçilen ve seçildiği günden bu yana odanın çalışmalarına ivme kazandıran 41 yaşındaki Yıldırım 'Kahve Molası'nda ülke gündemini ve Gaziantep gündemini değerlendirerek kendi projelerini de anlattı. İş dünyasını ve Gaziantep ekonomisini şaha kaldıracak Lojistik Köy projesini anlatarak Memohaber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Taşçı'nın sorularını yanıtlayan Başkan, Gaziantep'in hayali olan Lojistik Köy' projesinin son durumundan da bahsetti. 

İŞ DÜNYASINA 'KOSGEB MÜJDESİ'

Oda seçimlerinin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri yapıldı. Seçimlerden bugüne kadar geçen üç aylık zaman diliminde neler yaptınız? 

Seçimlerin akabinde Odamızda Adalet Bakanımızı ve Ulaştırma Bakanımızı ağırladık. Ardından Ankara’da Bakanlarımızı ve milletvekillerimizi ziyaret ederek kendilerine iş dünyasının sorunlarını ve çözüm önerilerini aktardık. Ulaştırma Bakanımızın Odamızı ziyaretinde, Sayın Bakanımıza Oda olarak Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa olarak üzerinde çalıştığımız ve Gaziantep ekonomisine büyük değer katacağına inandığımız “Lojistik Köy” projesi ile ilgili sunum yaparak karşılaştığımız sorunları aktardık ve desteklerini talep ettik. Ankara’daki temaslarımızda KOSGEB’le sorun yaşayan firmalarımızın mağduriyetinin giderilmesini talep ettik, lobi çalışmalarımız ve yaptığımız girişimler sonuç verdi. KOSGEB’le sorun yaşayan firmaların KOSGEB desteklerinden yeniden faydalanmalarının önünü açtık.

NEFES KREDİSİYLE İŞ DÜNYASI NEFES ALDI

Gaziantep'te nefes kredisine destek verdiğinizi duyduk. Devam etmeyi düşünüyor musunuz?

Yönetim Kurulu olarak yaptığımız ilk girişimlerden biri de Oda üyesi KOBİ’lerin anlaşmalı bankalardan kullandığı Nefes Kredisi hacminin yükseltilmesi oldu. Nefes kredisinin hacmi 120 milyon liraya çıkarıldı. İş dünyamıza sağlanan bu kredi, büyüme şampiyonu olan ülkemizin ekonomisine büyük katkı sağladı. Şüphesiz nefes kredisi ülkemiz ekonomisinin büyümesi ve iş dünyası için çok önemli. Ülkemizdeki işletmelerin yüzde 95’inin KOBİ niteliğinde olduğu düşünüldüğünde nefes kredisi işletmeleri rahatlatıyor. Bu nedenle geçtiğimiz yıl sayısız işletmeyi darboğazdan kurtaran nefes kredisi devam etmeli diye düşünüyorum.

LOBİ ÇALIŞMALARINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Lobi çalışmalarına yer veriyor musunuz? 

Yer vermek şöyle dursun lobi çalışmalarını çok fazla önemsiyoruz. Ancak şunun da iyi bilinmesi lazım: Ticaret ve Sanayi Odaları yerel yönetimler veya kamu kurum ve kuruluşları gibi icra makamları değildir.  Bizler icracı değiliz. Bizler yönlendirici, koordine edici, kurumlarız. Lobi oluşturarak çalışırız. Odalar öncelikli olarak üyelerine hizmet veren, devletin görevlendirdiği bazı hizmetleri yerine getiren, kentin sosyo-ekonomik konuları ile ilgili projeler üreten, bu projelerin gerçekleşmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapan, yani kentin vizyonunu oluşturan, yasa ile kurulmuş çatı kuruluşlardır. Bu anlamda, Gaziantep Ticaret Odası, iş dünyasının oluşturduğu bir sivil toplum kuruluşudur. Odamızın sınırlı bütçesiyle verdiği hizmetlerin, yaptığı sosyal ve kültürel etkinliklerin tamamında binlerce üyemizin emeği ve katkısı var. GTO, yapısı ve prensipleri gereği, şehrin diğer sivil toplum kuruluşları ile iş birliği ve dayanışma içinde hareket eder. Şehrin sorunlarının, önceliklerinin ve yapılacak yatırımların ortak akılla belirlenmesi için yerel yönetimlerle, ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçer. Bunların uygulanması sürecinde takip eder, böylelikle kentin gelişmesine katkı sağlar.

GAZİANTEP'İ İLGİLENDİREN HER KONU 

GTO'YU İLGİLENDİRİR

GTO ortak aklı ne kadar önemsiyor? 

Gaziantep’te birlik, beraberlik ve ortak aklın mimarı, savunucusu deyim yerindeyse şehrin çimentosu olan GTO’ya bu öncü gücü veren ve bu etkin duruşu kazandıran şey nedir? Gaziantep Ticaret Odası’na bu gücü veren şey öncelikle Türkiye’nin en demokratik ve katılımcı sistemine sahip oluşu. Bu dönemde bunu daha da arttıracağız. Her üyemizin komisyonlarda, her Meclis Üyemizin Mecliste söz hakkı vardır. Dileyen her üyemiz kentimiz için hizmet etmeye aday olur ve bir seçim sürecinden geçerek göreve gelir. Ekonomik ve sosyal konular önce komitelerde, Yönetim Kurulunda ve Mecliste konuşulur, tartışılır ve ortak bir karara varılır. Bir eksik olduğunda bu kurullar tekrar tekrar projeleri inceler. Bu kararlar ve projeler, uzman personelimizin gözetiminde yürütülür. İşte GTO’nun gücü bu demokratik yapılanmadan, yönetişim ruhundan, çok seslilikten çekinmeyen yapısından ve Gaziantep iş dünyasının girişimci ruhundan kaynaklanır. Her yeni Meclis ve Yönetim Kurulu, öncekilerin tecrübelerini gözeterek hareket eder. GTO olarak kurumsal olmanın gereğinin bu olduğunu ve ortak aklın önemini bilerek hareket ederiz. Çünkü inanıyoruz ki, her üyemizin kentimiz için söyleyecek bir sözü ve yapacağı bir katkı var. Eğer yaşadığınız ve ekmeğinizi kazandığınız şehir hakkında söyleyecek bir sözünüz yoksa, şehriniz adına endişeleriniz ve önerileriniz yoksa, kentinizle o kentte beraber yaşadığınız insanlara karşı bir duyarlılığınız yoksa, başkalarından kentiniz adına ne bekleyebilirsiniz ki? İşte Gaziantep Ticaret Odası’nın gücü ve etkinliği bu felsefeden ve inançtan gelmektedir. Gaziantep’i ilgilendiren her konu aynı zamanda GTO’yu da ilgilendirir.

ORTAK PROJELERE DEVAM EDİLECEK

Diğer kurumlarla ortak projeler yürütmeye devam edecek misiniz?

Bu kurumsal yapımızla, insanımıza iş ve aş sağlayacak imkânların oluşmasına, mesleki eğitimle nitelikli insan gücü yetişmesine katkı yapmaya, üniversitelerimiz ve Millî Eğitim ile iş birliği yapıp gençlerimizin meslek sahibi olmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz elbette. Bu çalışmalar süreklilik sağlayacak ve devam edecek. Firmalarımızı küresel standartlarda iş yapan, markalaşmış, yenilikçi ve yüksek teknolojili bir yapıya dönüştürmek için çaba gösteriyoruz. Düzenlediğimiz yurt içi ve yurt dışı fuar organizasyonlarıyla üyelerimizin yeni pazarlar bulmalarına öncülük ediyoruz.

YENİ HÜKÜMETTEN DESTEK BEKLENİYOR

24 Haziran seçimlerini atlattık bildiğiniz gibi. Seçimlerden sonraki dönemi, Gaziantep ve ülke ekonomisini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Dediğiniz gibi Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilleri seçimleri tamamlandı. Ülke olarak yeni bir sisteme geçtik. Seçimlerin yüksek katılımla, herhangi bir sorun yaşanmadan, demokratik bir olgunlukla geçmesinden memnuniyet duyuyoruz.  Ülkemizin dertlerini, sorunlarını tespit için kâhin olmaya, uzman olmaya gerek yok. Artık kolları sıvama ve yeni bir enerji ile yeni yönetim sisteminin umut ettiğimiz dinamik katkılarıyla bu sorunları çözme zamanı. Biz Gaziantep iş dünyası olarak, önce kentimiz olmak üzere, bölgemize ve ülkemize değer katmaya, üretmeye, iş ve aş vermeye, ülkemizin zenginliği olmaya devam edeceğiz ve bunun için canla başla çalışacağız. Ülkemizin demokrasi kültürüne katkı koyan herkesi kutluyorum.  Yeter ki demokrasiye ve millet iradesine saygı duyalım ve bunu koruyalım. Demokraside kaybeden olmaz. Seçimlerin ardından Adalet ve Ulaştırma Bakanlarımızı, şehrimizin değerli milletvekillerini Odamızda ağırladık. Kendilerine Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalıştığımız “LOJİSTİK KÖY” projesi ile ilgili sunum yaptık. Lojistik Köy projesinin Gaziantep ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu söyleyerek desteklerini talep ettik. Gaziantep iş dünyasının problemlerini, sektörel sorunlarını, odamızın yürüttüğü projeleri Bakanlarımıza ve Milletvekillerimize aktararak destek talep ettik. Bunun sonucunda uzun yıllardır KOSGEB ile sorun yaşayan üyelerimizin KOSGEB desteklerinden yeniden faydalanmaya başlamasını sağladık. Medikal sektörünün 2013 yılından beri olan alacaklarını Ankara temaslarımızda gündeme getirdik. Medikal sektörünün üniversite hastanelerinden alacaklarını alamamaları ile ilgili sorun girişimlerimiz sonucunda çözüldü.

YAPAY SORUNLARDAN UZAK DURALIM

Sizin GTO olarak yeni hükümetten beklentileriniz var mı? Ya da talep için girişimleriniz oldu mu? Üyelerinize ne gibi müjdeler vereceksiniz? 

Öncelikle bu yeni dönem ülkemize hayırlı olsun. Artık çok farklı bir yönetim, farklı bir hükümet anlayışı göreceğiz. Yeni yönetimin ekonomiyi öncelikle ele almasını bekliyoruz. Yeni dönemin toplumsal birlik ve beraberliğe vesile olup kutuplaşmaları sona erdirmesini temenni ediyoruz. Ülke olarak ekonomik kalkınma sürecini güçlü bir şekilde devam ettirmeliyiz. Belirsizliklerin son bulması ve siyasal istikrarın sağlanması neticesinde ülke ekonomisinin güçleneceğine inanıyoruz. Ülkemizin refah düzeyinin artmasının yolu katma değerli ihracattan geçiyor. Yeni dönemde çok daha hızlı, özel sektörün dinamizmine uyum sağlayabilecek siyasi otorite hedefinin gerçeğe dönüşmesini arzu ediyoruz. Gelin artık hep birlikte ekonomiye, istihdama, ihracata odaklanalım. Ticarete, teknolojiye, bilime ve çağı yakalamamızı sağlayacak olan gerçek gelişmelere odaklanalım. Bizi zayıflatan, ekonomimizi, milletimizin birliğini, refahını, huzurunu hedef alan yapay sorunlardan uzak duralım.

LOJİSTİK KÖY ARAZİSİ

MERA VASFINDAN ÇIKARILDI

Gaziantep Ticaret Odası’nın geçmiş dönemden gelenlerin yanında yeni projeleri nelerdir? Lojistik Köy projesinde gelinen son durum ile ilgili bilgi verir misiniz?

Oda olarak, “Lojistik Köy, GETHAM (Gaziantep Endüstriyel Tasarım ve Hibrit Modelleme Merkezi), Dijital Dönüşüm Merkezi, Girişimcilik Ekosistemi, İhracatta Koçluk, Kuruyemiş UR-GE, Triko ve Konfeksiyon Sektörü Alım Heyeti, Los Angeles Türk Ticaret Merkezi,  Meslek Lisesi” gibi birçok projemiz var. Dış ticarette fazla veren şehrimizin uzun vadede yeni sanayi bölgelerine ihtiyacı var. Üretip satmak isteyen, ihracat yapmayı hedefleyen sektörler için yeni alanlar yaratmamız gerekiyor. Mevcut tesislerini büyütmek isteyen çok sayıda yatırımcımız var. Gaziantep’in sanayi ve ticarette daha fazla büyümeye ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Yeni sanayi bölgeleri oluşturması için Büyükşehir Belediyemiz ile koordineli çalışmalar yapıyoruz. Şehir merkezinde sıkışmış olan plastik ayakkabı ve terlik sektörü ve başka sektörler için Taşlıca bölgesinde yeni ve modern sanayi siteleri yapılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Kent merkezinde sıkışan sanayi ve sektörler yeni alanlar ile adeta nefes alacak. Lojistik Köy projesini üç yıldır Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa olarak yürütüyoruz. Lojistik Köy’ün kurulacağı arazi mera vasfında ancak mera niteliğini yitirmiş bir bölge idi. Mera vasfından bir türlü çıkarılmıyordu. Ankara temaslarımız ve Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin, Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül ve milletvekillerimizin çabalarıyla bu proje için dört koldan yaptığımız lobi çalışmaları sonucunda arazi mera vasfından çıkarıldı. Lojistik Köy’ün önündeki en önemli engel böylece aşıldı. 150 milyon Avro yatırım bedeli olan Lojistik Köy projesini Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan etmek istiyoruz.  Lojistik Köy, GETHAM ve Dijital Dönüşüm Merkezi projeleri Gaziantep’i geleceğe taşıyacak ve ekonomiye değer katacak olan projelerdir. 

GTO İŞ DÜNYASININ SÖZCÜSÜDÜR 

Kamuoyuna vermek istediğiniz bir mesaj var mı? 

GTO birlik ve beraberliğin, ortak aklın adıdır. GTO çoğulculuğun adıdır. GTO Gaziantep iş dünyasının vitrini ve sözcüsüdür.  Ne mutlu bize ki, Odamızın bu birlik ve beraberliği kentimizin birlik ve beraberliğine; Odamızın çok sesliliği Gaziantep’in çok sesliliğine dönüşmüştür. Oda seçimlerinin ardından teşekkül eden meclisimiz ve meslek komitelerimizle istişareler yapıp geleceğe dönük yol haritamızı oluşturacak fikirlere ulaştık. Sektörlerinin temsilcisi olarak büyük bir teveccühle bu makamlara seçilmiş olan Meclis Üyelerimizin fikirleri hem Odamızın gerçek gücünü ortaya çıkaracak, hem ortak akla katkı sağlayacak hem de kentimize ve ülkemize yararlı olacaktır düşüncesindeyim. Bizler tepeden inme bir yönetim mantığını değil topyekûn uygulayacağımız bir YÖNETİŞİM mantığını tercih ediyoruz. Komitelerimizin ve Meclisimizin daha etkin, daha verimli ve daha özgürce çalışıp yeni fikirler ortaya çıkarmasına, yeni projeler yaratmasına olanak sağlayacağız. Yıllardır özlediğimiz ve yokluğuyla çok şey kaybettiğimizi ifade ettiğimiz Gaziantep lobisini Odamızın çatısı altında oluşturduk. Bu gücü her düzeyde daha etkin bir şekilde kullanarak Gaziantep’in Başkent’ten beklentilerini daha gür bir sesle dillendirmeye devam edeceğiz. Gaziantep iş dünyası olarak Gaziantep’i her alanda yükseltmeye, Gaziantep’in daha yaşanır bir kent olması için çalışmaya devam edeceğiz. Bu, bize bu bayrağı emanet edenlere olan borcumuzdur.  Önce Gaziantep demeyi, BEN değil BİZ demeyi sürdüreceğiz.

 
MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ