memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

11-06-2018
KAHVE MOLASI

KAHVE MOLASI

Erdoğan 'Kahve Molası'nda Mehmet Taşçı'nın sorularını yanıtladı

Gaziantep'te 5. dönemdir milletvekilliği yapacak olan ve 24 Haziran seçimleri için AK Parti 3. sıra milletvekili adayı Mehmet Erdoğan dobra dobra konuştu. Yoğun seçim mesaisine rağmen iftardan sonra Memohaber'de 'Kahve Molası' veren Erdoğan Memohaber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Taşçı'nın sorularını içtenlikle yanıtladı. 5'inci dönemde aday gösterilmesinin Gaziantep'in teveccühü sayesinde olduğunu kaydeden Erdoğan, "Demek ki, bu şehirde bir özgül ağırlığımız var. Bu toplum bizi istiyor ve Ankara bunu görüyor" dedi. 

İLK GÜNLE ŞU AN ARASINDA FARK VAR

Seçime sayılı günler kaldı. Sahada neler gözlemliyorsunuz? Sahaya çıktığınız ilk günlerle şu anki arasında fark var mı?

Sahaya çıktığımız günle bugün arasında çok fark var. 

ÖNCE VATANDAŞIN KAFASI KARIŞTI

Ne gibi farklar var?

Ani bir seçim kararı oldu. Ondan dolayı vatandaşımız ne yapacağını bilemiyordu. İttifaklar oluştu. Bu ittifaklar ne getiriyor, ne getiriyor bunları anlamakla geçen bir süreç oldu. Bu süreçte de AK Partililer net duruma geldi. Partimiz geçmiş oylarını tekrar toparladı. Ancak muhalefetin kafası karışık. Çünkü muhalefeti tekrar böldüler. 15 Temmuz'dan sonra bir parti daha kurdular, o partiyle hedefleri MHP'yi bölmekti. CHP'den 15 milletvekili istifa ederek İYİ Parti'ye geçti. Bunlar da CHP içerisinde kişilikleriyle saygı gösterilen arkadaşlar. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu o arkadaşlarımıza yazık etti. Ağlata ağlata o partiye gitmek zorunda bıraktı tekrar bir ay sonra da partisine döndürdü. 

MHP DE, AK PARTİ DE 'OY VERMEYİN' DEMEZ

Cumhur İttifakı'ında bir çatlaklık var mı? "MHP, AK Parti'ye, AK Parti ise MHP'ye oy verilmesini istemiyor" gibi bir söylenti var. Bu konuda neler söylersiniz?

Galiba bir yanlış anlaşılma olmuş. Hiçbir şekilde hiçbir AK Parti'li MHP'ye oy vermeyin demez. Aynı şekilde hiçbir MHP'li de AK Parti'ye oy vermeyin demez. Çünkü biz MHP ile cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde mutabıkız. MHP'li adaylar sahada "Oyunuzu MHP'ye verin diyor. Tabi ki öyle söyleyecek. MHP'nin adayı kendisine isteyecek. AK Partili adaylar da oyu AK Parti'ye isteyecek. Bu yanlış anlaşılmış olabilir. 

MEHMET ERDOĞAN İÇİN 3 DÖNEM KURALI ESNETİLDİ

Siz şu anda 5'inci dönem milletvekili olma yolunda ilerliyorsunuz. Neler hissediyorsunuz? Siyasette bir doyumsuzluk mu var, yoksa yarım kalan hizmetleriniz mi var?

Biz istesek de istemesek de sahada bir başarımız yoksa zaten sizi vekil de yapmazlar, aday da yapmazlar. Demek ki bizim bu tabloda olmamızı isteyen bir kadro var. Her partinin üst kurulları var. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, parti üst kurulları ve icra kurulu karar veriyor adaylara. O da bölgesine ve iline fayda sağlamayla alakalı bir durum. 6-7 Haziran seçimlerinde 6. sırada adaydım. 1 Kasım'da 8. sıradaydım. Bu seçimde ise 3. sıradayım. 3 dönem kuralı vardı ama bu kural esnetilerek aday listesinde değerlendirildim. Demek ki, bu şehirde bir özgül ağırlığımız var. Bu toplum bizi istiyor ve Ankara bunu görüyor. Cumhurbaşkanımız nasıl çalıştığımızı görüyor. Talep olmamızı yukarı ister. Üç dönem kuralı olduğu için tüzük esnetilmese müraacat bile edemezdik. Demek ki partimize ve şehrimize değer katacağımız görülmüş. Aynı ilde, aynı partiden beş dönemdir arka arkaya aday olduk. Gaziantep ile gurur duyuyorum.

GAZİANTEP'İN BÜTÜN PROJELERİNDE İMZAM VAR

Gaziantep'teki hangi projelerde imzanız var?

Gaziantep'te her projede imzam var. Milletvekili olduğum günden bu güne, ormanından tutun barajlarına kadar, eğitiminden tutun sağlığına kadar, emniyetinden tutun adaletine kadar şehrin milli gelirindeki yükselmesine kadar her projesinde imzam var. Hemşehrilerim parlamentoya taşırsa bizi yine 5 yıl daha bütün projelerinde imzamız olacaktır. Hep birlikte biz bir ekibiz. 

BAŞLATTIĞIMIZ PROJELERİ TAMAMLAYACAĞIZ

Hayalinizde Gaziantep ile ilgili önümüzdeki dönemde gerçekleştirmek istediğiniz neler var?

Başlattığımız projeleri tamamlamak istiyoruz. Bunlardan biri barajlar. İller arası duble yolları bu dönemde tamamlamak. Bir diğeri 1875 yataklı şehir devlet hastanesini bitirip halkın hizmetine sunmak. Devam eden hızlı treni bitirmek. 7400 dersliği tamamlayıp sınıf başı öğrenci sayısını 20'lere çekmek. Kıraç olan her yerin ağaçlandırılmasını sağlamak. Barajların bitimiyle beraber susuz bölge kalmayacak. Yer altı suları yerinde kalacak. Çünkü yer altı sondaj kuyularıyla devam ediyor şu an çiftçilerimiz sulama ihtiyacını. Ama barajlar sayesinde yer altı sularına gerek kalmayacak. Bunlar gibi onlarca projemiz var. Gaziantep'in seviyesini biraz daha yükseltmek istiyoruz. 

YÜZDE 62 BUÇUĞUN ÜZERİNE ÇIKTIK

Muhalefetin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünyanın 10 mega projesi var. Bunun 6 tanesi Türkiye'de. Muhalefet diyor ki, 'İktidara gelirsek bu mega projeleri iptal edeceğiz.' Özellikle cumhurbaşkanı adaylarında tamamen gelişme düşmanlığı var. Meral Akşener iktidara geldiğinde TİKA'yı kapatmak istediğini söylüyor. TİKA bizim yüz akımız. Bize ait Türk topraklarında faaliyet gösteren, ata yadigarı eserlere sahip çıkan bir kuruluşumuz. Bundan rahatsız oluyor. Muharrem İnce de 'Mega projelere gerek yok' diyor. Kafaları bu kadar. Kalkınmada 3 ülkeden biriyiz. Çin, Hindistan ve Türkiye. Durursak fakirleşiriz. Durmayacağız. Biz birileri gibi bol keseden atamayız. Kaynak üretmeliyiz. Nükleer santraller, Kanal İstanbul ve 3. Havalimanı bizim kaynaklarımız. Kanal İstanbul ile her yıl 8 katirilyon para gelecek. 3. Havalimanıyla 8 milyar euroyu hedefliyoruz. Bütün bunları engellemek istediler. Adına 'Gezi' dediler, 'Kapatma Davası' dediler, '17-25 Aralık' dediler ve en sonunda 15 Temmuz darbe girişiminde bulundular. Biz halkın gönlündeyiz ki buradayız. Biz sürekli sahadayız. yüzde 62 buçuğun üzerine çıktığımızı görüyorum. 24 Haziran'da Gaziantep kendini gösterecek. 

BÜYÜK KİTLELER SURİYE'YE GİDECEKTİR

Yeni dönemde Suriye meselesinin durumu ne olacak?

Şu ana kadar 200 bin insan gitti. Çünkü emniyetini sağladık o bölgelerin. Türkiye'de kalacak olanlar kalifiye eleman olanlar, işletmelerde üretenler ve milli ekonomimize katkı sağlayanlar kalabilir. Ama büyük kitleler gidecektir. Çünkü orada arazileri, evleri var. Bu yönde çok ciddi bir sıkıntı almıyoruz. Hedefimiz belli. Ortamı iyileştirerek gitmelerini sağlıyoruz.

MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ