memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

22-06-2022
Emrehan Aymelek

Emrehan Aymelek

Mezun Olduk Peki Sonra?

Her öğrencinin mezun olduktan sonra kendisine sorduğu sorulardan biri ‘Mezun Oldum/Olduk Peki Sonra?’ Bende her öğrenci gibi kendime bu soruyu sordum.

Bir ‘Anestezi Teknikeri’ mezunu olarak öncelikle çok önemli bir insan hayatına dokunduğumuzu bir defa daha kendime hatırlatarak mesleğim anestezi teknikeri olarak öncelik kendimi geliştirebildiğim kadar, insanlara ve çevreme olabildiğim kadar bilgili ve yararlı olacak şekilde mesleki olarak kendimi geliştirmek, her hastayı kendi ailemden veya kendimden biri olarak müdahale edip, hasta için kendi ailemden kendimden biri gibi düşünüp yardım etmek veya bir yararlı anestezi teknikeri olmak benim mesleki hayatım olarak birinci görevim olmaktır.

Bununla kalmayıp ‘Anestezi Teknikerliğini’ birçok öğrenci arkadaşlara ve ‘Anestezi Teknikeri’ aday olan/olacak tüm öğrenci arkadaşlara bu meleğin ve sektörün ne gibi savaşlar, mücadeleler verilerek, kendimizi mesleki olarak ne kadar geliştirip insanlık yararına ne gibi yararlı işler çıkartmamız gerektiğini öğretmek tüm meslek mensuplarının görevi olsa da bu saydığım birçok şeylerin sağlık sektöründe çok daha önemli yer almaktadır.

Nasıl ki bir birey olarak  bizler görev ve sorumluluğunu veya bizlere acil bir müdahale yapılması gerektiği esnasında görevini ve sorumluluğunu bilmeden bizlere müdahale edilmesini istemezsek hiçbir kimse de bizim istemediğimiz şeyleri de istemeyecektir. Dönüşü ve yanlış müdahale sonucu dönüşü olmayan tek SEKTÖR VE MESLEK SAĞLIK SEKTÖRÜDÜR.

Bir masanın ayağını ters ve eğri montalandığı vakit onu marangoz söküp tekrar düzeltebilir, bir hamura tuzu veya baharatı fazla hamura attığında o hamuru başka şekilde değerlendirebilir fakat BİR SAĞLIKÇI BİR UZUVA YANLIŞ MÜDAHALE ETTİĞİNDE GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYABİLİR YA DA BİR HASTANIN TEDAVİSİNE DİKKATSİZLİK SONUCU YANLIŞ İLAÇ UYGULAMASI YAPILDIĞINDA O İLAÇI GERİ İNSAN VÜCUDUNDA ASLA ÇIKARTAMAYIZ.!  Yanlış ve bilinçsiz bir müdahale belki bugün bir başka hastaya yapılmışsa yârin belki bize veya bizden birine yapılabilir.

MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ