memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

24-08-2022
Emrehan Aymelek

Emrehan Aymelek

Anestezi de Solunum Sistemi İle İlgili Komplikasyonlar

Anestezi uygulamalarında, hastanın yaşı, cinsiyeti, genel durumu ve bununla beraber hastada bulunan yandaş hastalıklar, devamlı kullandığı ilaçlar ve hastaya uygulanacak cerrahi işlemin anesteziye uygun şekilde özellikler kazandırır.

Bu nedenle hastaya uygulanacak en ufak anestezi  ve cerrahi müdahale hastayı solunumsal ölüme kadar götürebilir. Bu yüzden daha dikkatli anestezi ve cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Solunum sistemi ile ilgili komplikasyonlar, intraoperatif  ve postoperatif solunum olarak ikiye ayrılır.

A-İntraoperatif Solunum Komplikasyonları:

Güvenli bir anestezi için havayolunun devamlılığı şarttır. Anestezi ekibi uygulamalar esnasında dikkatli bir gözlemci ve aynı zamanda teknik uygulama becerisi de bir o kadar yetenekli ve bilgili şekilde olmalıdır ve solunum ile ilgili gelişen komplikasyona hızlı şekilde müdahale edebilmelidir.

B-Cihazlara Bağlı Sorunlar: Cihazlar doğru kullanımın da ve her uygulamadan önce mutlaka kontrol edilmelidir. Cihaz sistemleri ile ilgili beklenmedik komplikasyonlar pek görülmez.

C-Anestezi devrelerinde basınç ve hacimle ilgili sorunlar: Anestezi uygulamaları sırasında hava ileten anestezi devrelerinde kaçak olması ventilasyonda inspire edilen gazların dilüe olmasına ve yetersiz ventilasyona neden olur. İnspirasyon ve ekspirasyon yollarına tıkanma, solutma sisteminde gazın yetersiz miktarda olması, gerektiğinde otomatik ventilasyonun başlamaması, mekanik ventilasyon sırasında endotrakeal tüpün anestezi sisteminden ayrılması sık rastlanılan sorunlardır.

Bununla beraber ekstra veya kendi başınada Havayolunda tıkanma veya daralma görünebilir, tıkanma ve daralmanın sebeplerinden birkaçı da şunlardır;

1-Endotrakeal tüpte kıvrılma ve kırılma gibi aksaklıklar,

2-Endotrakeal tüpte mukus, kan ve yabancı cismin tıkanması sonucu oluşan tıkanma, daralma,

3-Glottis üzerinde ve çevresinde darlık,

4-Özellikle indüksiyon ve yayılma döneminde dudakların, dilin solunum yolunu tıkaması,

5-Trakea düzeyinde yabancı cisim,

6-Endotrakeal tüple ilgili sorunlar ve

7-Anestezi başlangıcı ve bitiminde hastanın dişlerini bastırıp havayolu açıklığını kaybetmesi sonucu oluşan tıkanma ve daralmaya dair sebepler görülebilir.

 

MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ