memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

10-09-2021
Diyetisyen Esra AKKUŞ

Diyetisyen Esra AKKUŞ

RENKLERİNE GÖRE SEBZE VE MEYVELERİN FAYDALARI VE BESLENME ÖNERİLERİ

Sağlığın sırrı, “muhteşem 5’li” Sarı-turuncu, pembe-kırmızı, yeşil, mor-mavi ve  beyaz renkli besinleri her gün düzenli olarak tüketmek gerekiyor.

PEKİ NEDEN RENKLİ TABAKLAR ?

Doğada birçok renkte meyve ve sebze bulunmaktadır ve çeşitli sağlık faydaları vardır;

Düşük kalorili,düşük sodyum,kolesterolsüz,yüksek miktarda su,çok az yağ ve doğal tatlılık içerir.

Ancak bunların asıl önemleri antioksidan özelliğindedir.

Antioksidanlar; deri, kalp hastalıkları, Alzheimer ve Parkinson, diyabet ve kanser karşıtıdır.Meyve ve sebzelerin rengi ne kadar koyuysa antioksidan etkileri de o kadar yüksektir.

Meyve ve sebzeler bize çeşitli renkler sunarken her biri vücudumuzu farklı bir metotla korur.Bu nedenle her bir renk grubundan farklı türleri yiyiniz.

HER RENGİN AYRI BİR FAYDASI VAR

 • Sarı-turuncu renkli meyve ve sebzeler: Gençlik iksiri gibi yaşlanmayı durdurup cildi tazeliyorlar.Görme ve bağışıklık fonksiyonlarının sağlıklı olmasına yardımcı olurken içeriğindeki lutein,zeaksantin ile de kolesterol seviyesini düşürürler.

 • Pembe-kırmızı renkli sebze ve meyveler: Enerji dopingi gibi, bağışıklığı güçlendiriyorlar. Sağlıklı bir kalp ve hafıza fonksiyonlarına faydası olan  meyve ve sebzeler  içeriğindeki beta karoten,likopen,antosiyanin,ellagik asit,resveratrol ve C vitamini  ile vücudu korur. 

 • Yeşil renkli meyve ve sebzeler: Vücudu zehirden arındırıp kanı temizliyorlar.içeriğindeki klorofil,sulforafan izotiyosiyanat indol , glutatyon,folik asit ,demir,magnezyum,kalsiyum ve K vitamini ile kemik ve diişleri sağlamlaştırır.

 • Mor renkli meyve ve sebzeler: Dolaşımı hızlandırıp damarları koruyor ve hafızayı güçlendiriyorlar.içeriğindeki antosiyanin ve betasiyanin ilesağlıklı yaşlanmayı sağlıyorlar.

 • Beyaz renkli meyve ve sebzeler: Ruhsal rahatlama sağlayarak bağışıklığı güçlendiriyorlar.içeriğindeki poliasetilen,izoflavon,folik asit lif selenyum,potasyum ve C vitamini ile de kalp sağlığını korurlar.

 • Meyveden zengin diyetin bulaşıcı olmayan hastalıkları azalttığı dair Yapılan bir araştırmada; meyve alımının az olması, Çinli birçok yetişkinde 4 mmHg altındaki kan basıncına sebep olabileceği bildirilmiştir.Bu nedenle ;

  Günde en az 5 porsiyon kadar taze sebze ve meyve tüketilmelidir.

   Beş porsiyonun iki porsiyon kadarı meyve ve üç porsiyonu da sebze olmalıdır.

  Genel olarak taze tüketilmelerine özen gösterilmelidir.

   Kuru meyvelerin içindeki su miktarı azaldığından, aynı miktardaki taze meyveye göre posa miktarı daha azdır, şeker miktarı ise daha yüksektir. 

  Mevsimindeki sebze ve meyveleri tercih etmek de dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır.

MAKALE YORUMLARI


Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ