memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

27-01-2022
Diyetisyen Esra AKKUŞ

Diyetisyen Esra AKKUŞ

Gizli açlık ‘yiyoruz ama beslenebiliyor muyuz?’

Beslenme sadece karın doyurmak değildir. Vücut için gerekli besin ögelerini yeterli ve dengeli miktarlarda almak gerekir. Enerji-protein alımından bağımsız olarak uzun süre yeterli ve dengeli beslenilmediğinde veya kaliteli, sağlıklı ve güvenli besine ulaşılamadığında vücutta bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Tüm bu kronik vitamin, demir, çinko, iyot, selenyum ve hayati önem taşıyan mikro besin ögelerinin yetersizlikleri sonucunda ortaya çıkan belirtilere genel anlamda ‘Gizli Açlık’ denir.

Gizli Açlık, gerek yetersiz beslenme gerek aşırı beslenme durumunda ortaya çıkabilen bir beslenme sorunudur.

Popüler diyetler ve hızlı yaşam alışkanlığının beraberinde getirdiği tek tip beslenme ise bizi ne yazık ki ihtiyacımız olan mikrobesinlerden iyice uzaklaştırdı. sadece ülkemizin bir sorunu olmakla kalmayıp Dünyada her 9 kişiden 1’i gizli aç!

Gizli açlık, kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasına, hormon metabolizmasının bozulmasına ve unutkanlığa neden olabilir. Gerekli vitamin ve mineralleri almadığımızda çok basit şeyleri bile unutabiliyor, sık sık hastalanabiliyor ve hafif depresyonla sıkıntılı ruh hali bizi esir alabilir.

TÜRKİYE DE GİZLİ AÇLIK

Demir

Kalsiyum

İyot

D vitamini

Folik asit

B12 vitamini

Çinko

A,C,E vitaminleri olarak sıralanabilir.

Gizli Açlık, beslenmenin sıklıkla gözden kaçırılan kritik bir yönüdür.Çeşitli, kaliteli, güvenilir ve mikro besin ögelerinden zengin bir beslenme Gizli Açlık tehdidini de ortadan kaldıracaktır.

İhtiyacımız olan mikrobesinleri almak ise dengeli beslenmekten geçiyor. Yani hep aynı “sağlıklı” gıdaları, “en iyi” yöntemlerle pişirmek bile işe yaramayabilir. Önemli olan çeşitlilik.

VİTAMİN MİNERAL YETERSİZLİĞİNİ ÖNLEMEK İÇİNSE;

Test yöntemi ile eksikliği saptanıp ,Yaş,cinsiyet ve özel durumlar göz önüne alınarak besin takviyeleri kullanılabilir,gıda zenginleştirme ya da multidisipliner çalışma (doktor,diyetisyen,eczacı) yapılabilir.

Kullanacağımız besin takviyelerinde doz,ambalaj kullanım şekli süresi ve ilaç etkileşimleri önemli olup uzman dogrultusunda kullanımı önemlidir.

Günlük beslenme durumunuzu değerlendirip,herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan bir takviye kullanmayın kullanacaksanız da tek vitamin yerine multivitamin desteğini tercih edin önerilen dozlarda alın ve en önemlisi yeterli ve dengeli beslenin.

 

MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ