memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

12-12-2021
Diyetisyen Esra AKKUŞ

Diyetisyen Esra AKKUŞ

BESLENMENİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ETKİSİ

Beslenme ile bağışıklık sistemi birbirleriyle bağlantılı olup Özellikle vücut direncinin kırıldığı mevsim geçişlerinde ve kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek adına Önerilen veya önerilen düzeyin üzerinde  besin tüketimi sağlanması, bağışıklık sisteminin işlevlerini geliştirmektedir.

Güçlü bir bağışıklık sisteminin temellerinden birisi ise  yeterli ve dengeli ve beslenmektir. Sadece vitamin ve mineral bakımından zengin bir beslenme programı uygulamak güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak demek değildir.Çünkü sistemin güçlü olması alınan protein miktarına, temel yağ asitlerine, karbonhidrata, yani dengeli beslenmeye de bağlıdır. Yani yeterli protein tüketmezseniz, vücudunuz enfeksiyonlara karşı zayıf kalabilir. Bu nedenle bağışıklığı güçlendirmek için bazı yiyeceklere yönelmek yerine kendinize dengeli bir beslenme programı oluşturmalısınız.

İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan birçok araştırma, bağışıklık sistemini sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı, egzersiz, yaş, psikolojik durum, stres, bitkisel takviyeler ve bazı diğer bazı faktörlerin etkilediğini gösteriyor.

C VİTAMİNİ  ALIMI

Yapılan araştırmalar C vitaminin bağışıklık fonksiyonlarında önemli bir role sahip olduğunu göstermiştir. 

C vitamini için önerilen miktar, diğer vitaminlere göre fazladır ve günde 100–200 mg  C vitamini alımı sağlıklı bireylerde kronik hastalık riskini azaltıcı etki göstermektedir.

Bununla birlikte günde 200 mg veya daha fazla C vitamini desteğinin soğuk algınlığı şiddetini ve süresini azaltmada etkili olduğu görülmüştür.

E VİTAMİNİ ALIMI

Beslenmede E vitamini desteğine yer vermenin, bağışıklık sisteminin güçlendirdiği enfeksiyon riskini azalttığı görülmüştür.

ÇİNKO MİNERALİ ALIMI

Yeterli bağışıklık işlevi için vücuttaki çinko düzeyi  de oldukça önemlidir.

Kırmızı et ve istiridye zengin çinko kaynakları olup Rafine edilmemiş tahıllar, baklagil gibi fitat miktarı yüksek besinler çinkoyu bağladığından birlikte tüketiminden kaçınılmalıdır.

SELENYUM MİNERALİ ALIMI

Selenyum minerali de vücudun gelişiminde ve bağışıklık yanıtında önemli role sahiptir. 

Diyetteki selenyum kaynakları; tahıllar, sebzeler, deniz ürünleri, et, süt ürünleri ve fındık gibi besinlerdir.

DEMİR MİNERALİ ALIMI

Bağışıklığı güçlendirmek için demir minerali de gereklidir ve demir eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar.

PROBİYOTİK ALIMI

Birçok araştırmada; probiyotik bakterilerin  bağışıklık sistemi fonksiyonlarını düzenlediği sonucuna ulaşılmıştır.

Sonuç olarak Yapılan araştırmalar  Akdeniz tipi diyetin pozitif etkili olduğunu bağışıklık sistemini güçlendirmek için  doğru gıdaları doğru zamanda alabilmeyi, alamıyorsak da bunu doğru şekilde gıda takviyeleri/ besin destekleri ile takviye edebilmeyi göstermektedir.

MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ