memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

29-07-2020
Diyetisyen Esra AKKUŞ

Diyetisyen Esra AKKUŞ

Kurban Bayramında Beslenme Önerileri

Bayramlar, sevgi ve paylaşma duygularının yoğunlaştığı, geniş aile sofralarında toplanılan günlerdir. Her ne kadar covid-19 sürecinde buna dikkat etsekte beslenme konusunda pek de dikkat edemiyoruz.Özellikle riskli grupta bulunan bireylerin beslenme konusunda dikkatli davranması gerekiyor.

Yüksek riskli grupta yer alan; kronik rahatsızlığı bulunan bireyler (özellikle kalp ve damar hastaları, diyabetik bireyler, hipertansiyonu olanlar ve böbrek hastaları), yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere, aslında tüm bireylerin sağlıklı beslenme adına dikkat etmesi gereken önemli hususlar mevcuttur.

Kurban bayramında beslenmemizde dikkat edilecek hususlar;

Gün içerisindeki ikramları düşünecek olursak, sabah kahvaltısının bir miktar hafif tutulmasında fayda vardır. Kahvaltınızda tercih edeceğiniz tam tahıllı ekmek, söğüş sebze ve yeşillikler; içerdikleri lif sayesinde, öncelikle bağırsak sağlığınıza olumlu etkide bulunacaktır.

Bunun yanına bir dilim az yağlı peynir ve birkaç adet zeytin ekleyebilirsiniz.

 • Tüketilecek miktarların; yaş, boy, ağırlık, fiziksel aktivite ve mevcut sağlık durumuna göre farklılık gösterdiği unutulmamalıdır.
 • Diğer günlere nazaran bayramda artan et tüketimi ile, alınan doymuş yağ ve kolesterol miktarı da artmaktadır. Bu noktada tüketilecek et miktarı ve pişirme tekniği oldukça önemlidir. Pişirme tekniği olarak; kavurma, kızartma yöntemleri yerine fırında, ızgarada veya haşlama şeklindeki pişirme yöntemleri tercih etmeliyiz.
 • Et yemeklerinin yanına salata (limonlu olabilir) veya sebzelerin eklenmesi, beslenmede çeşitliliğin sağlanması ve mineral emiliminin arttırılması için oldukça önemlidir.
 • Etlerdeki görünür yağlar mümkün oldukça ayrılmalı, tüketilmemelidir.
 • Kurban kesiminden sonra, etler; hemen soğutucuya koyulmamalı, mümkünse önce güneş görmeyen serin ortamda (7-15 oC’de) 3-4 saat bekletilmelidir. Ardından, etin olgunlaşma sürecinin gerçekleşmesi için 4oC civarındaki soğutucularda 1 gün süre bekletilmesi yeterlidir. Daha sonra, -18oC’de derin dondurucuda 6 ay kadar saklanabilir. Etler kolay bozulabilen besinlerdir. Bu sebeple saklama koşullarına çok dikkat edilmelidir.
 • Tüketileceği zamanlarda dondurulmuş etler; dışarıda değil, soğutucuda çözdürülmelidir. Çözdürülmüş etler kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır.
 • Gün içerisinde yapacağınız ara öğünler, ana öğünlerde tüketeceğiniz miktarlarda aşırıya kaçmanızı önlemeye yardımcıdır.
 • Bayramlarımızın ayrılmaz parçası tatlılarımızı da unutmamak gerek. Şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Tatlıları yemekten hemen sonra değil, öğün aralarında az miktarda tercih etmek gerekir. Bir küçük dilim baklavanın, yaklaşık 300 kalori olduğunu aklımızın bir köşesinde bulundurmak faydalı olacaktır.
 • Fazla miktarda çay ve kahve tüketiminden kaçınmak, mide bağırsak sorunlarının oluşmaması ve içerdikleri kafein sebebiyle uyku problemlerinin yaşanmaması için önemlidir.
 • Günlük tuz tüketimine dikkat edilmeli ve Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği şekilde 5 gram (1 çay kaşığı) ile sınırlandırılmalıdır.
 • Günde yeterli miktarda su tüketimi olmasına özen gösterilmelidir.
 • Her ziyarette yiyip içtikten sonra; şişkinlik, hazımsızlık ve gaz yakınmaları kaçınılmaz olacaktır. Yapılacak en doğru davranış, 30-60 dakika kadar süren tempolu yürüyüş yapılmasıdır.
 • Sevdiklerinizle mesafe kurallarına uyarak keyifli bayramlar geçirmenizi dilerim.
MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ