memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

17-07-2021
Diyetisyen Eda Tiryakioğlu

Diyetisyen Eda Tiryakioğlu

Kurban Bayramında Beslenme

Biz Gazianteplilerin en sevdiği bayram, Kurban Bayramı geldi, hoş geldi…

Kurban bayramının yılda bir defa olmasından dolayı et tüketimi ile bunun yanı sıra tatlı tüketimi de artmaktadır.  Ancak özellikle bu dönemde kronik hastalıklara sahip ve yüksek risk grubunda bulunan bireyler (çocuklar ve yaşlılar) dikkatli olmalıdır. Bayram boyunca kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı artmaktadır bu nedenle kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları risk altındadır. Alınması gereken önlemlerin herkes için geçerli olduğu unutulmayıp kurban bayramında da; sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına her zaman özen gösterilmelidir

 

Kurban Bayramı’nın olmazsa olmazı et

Biliyorum, Kurban Bayramı denince akla ilk gelen et tüketimi oluyor. Hatta birçok kişi gibi siz de bayram sabahı kalktığınızda kavurma kokusuyla uyandığınız günleri hayal ediyor olabilirsiniz. Elbette yemeyin demeyeceğim ama özellikle kırmızı et tüketiminde porsiyonlarınıza dikkat etmenizi öneririm. Neden mi? TMAO’lar yani trimetilaminoksitler fazla kırmızı et tüketiminin sağlığa etkilerinde suçlulardan biri. Yapılan çalışmalarda kanınızda bu bileşikler yüksek düzeydeyse kalp krizi veya inme geçirme olasılığının iki kattan fazla olduğu bulunmuş. Yani ne kadar çok kırmızı et tüketirsek, bu bileşiği üreten bakterileri o kadar besliyoruz, unutmayın. Dikkat etmekte fayda var çünkü bayramlarda maalesef porsiyonlara pek dikkat edilmiyor.

 

Kurban Bayramı’nda dikkat etmeniz gerekenler

 • Sindirim sıkıntılarına sebebiyet verebileceğinden, kurban etlerinin kesildikten hemen sonra tüketilmemesini öneriyorum, mümkünse etler buzdolabında minimum 24 saat bekletildikten sonra tüketilsin.

 • Etin içinde kendi yağı bulunduğundan pişirirken yağ eklememeye özen gösterin.

 • Kızartma ve mangal gibi pişirme yöntemleri önerilmiyor. Eti pişirirken yağsız tava, fırın ya da sulu pişirme teknikleri kullanılması, sağlımız için en çok tercih edilmesi gereken yöntemler.

 • Mangal yapılacaksa pişirilen et ve diğer besinlerle ateş arasında en az 15-20 cm olması gerekiyor. Etler hızlı pişirildiğinde etin dış yüzeyi sertleşeceğinden, iç taraf pişmeyebilir.

 • Etin yağlı kısımlarını çok fazla tüketmemeye çalışın. Hayvansal kaynaklı doymuş yağ kalbinize ve damarlarınıza zarar verebilir.

 • Öğünlerde yaklaşık 90-120 gram et tüketiminin üstüne çıkmamaya çalışın. Yanına da bol yeşillik tüketmeyi ihmal etmeyin. Kavurmanın içine, kabak, domates, kırmızı ya da yeşilbiber gibi sebzeleri ekleyerek tüketmeye çalışın.

 • İyi ve doğru yöntemlerle pişirilmiş kurban etlerinin yanında yeşil salata, diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler ve yoğurt öneriliyor. İçecek olarak ise tuzsuz veya çok az tuzlu ayran ve kefir iyi birer seçim olarak öne çıkıyor.

 • Çok fazla et tüketiminin vücutta toksik bir etki yaratabileceğini unutmayın. Bu etkiyi en aza indirgemek için bol miktarda C vitamininden zengin taze sebze ve meyveler tüketmek iyi bir fikir olabilir.

 • Egzersiz yapmayı bayram nedeniyle ertelemeyin. Yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüş bile sizi rahatlatacaktır.

 • Etlerinizi günlük pişireceğiniz miktarlara bölmeyi ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklamayı unutmayın. Tüketeceğiniz miktarda ayırmak gıda israfını da önleyebilir.

 • Gelelim tatlılara. Bayramda tatlıları pek tehlikeli bir grup. Hafif tatlılar tüketmeye özen gösterin. Meyveli veya sütlü olucak şekilde.

MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ