memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

19-05-2021
Diyetisyen Eda Tiryakioğlu

Diyetisyen Eda Tiryakioğlu

Bayram Sonrası Problemi: Detoks...

Her ne kadar alışık olduğumuz bayramlar gibi olmasa da bu bayramın herkes için huzurlu, sağlıklı ve mutlu geçmiş olmasını diliyorum. Beslenme düzenimiz ve birçok alışkanlığımız değişti, hareketimiz azaldı. Bunun yanı sıra ramazan ayıyla beslenme düzeninin normal hayattan çok daha farklı olduğu bir ay geçirdik. Şimdi bir de üstüne bayram sofraları ve bayram tatlıları da eklenince, tartıda karşılaşılan kilolar birçok kişi için alarm zillerinin çalmasına sebep oldu. Korkmayın, yalnız değilsiniz, bu süreç birçok kişinin değişen beslenme düzeniyle ipin ucunu kaçırmasına sebep olmuş olabilir. Unutmayın, beslenme düzeninizde yapacağınız bazı değişiklikler sizi rahatlatabilir, kilo verdirebilir ve eski enerjinize kavuşmanıza yardımcı olabilir. Biz diyetisyenler size bu konuda yardımcı olmak için varız. Bayram sonrası sağlıklı beslenmeye karar verip benimle çalışmak isterseniz yüzyüze olarak adresimiz: Bossan Hospital… veya online danışmanlık da alabilirsiniz.

Bu hafta ki yazımda sizlerle bayram sonrası aldığımız kilolardan veya ödemlendik ise ödemi atmaya yönelik neler yapabiliriz diye önerilerde bulunacağım.

Çözümü hızlı kilo vermeye çalışmakta aramayın…

Son iki ay veya üç ay içinde aldığınız kiloları üç gün veya bir hafta içinde vermeye çalışmak maalesef ki gerçekçi bir yaklaşım değil. Hızlı kilo vermenize neden olacak, düşük kalorili, popüler diyetler hem kısa hem de uzun vadede metabolizmanıza zarar verir. Popüler diyetlerin olağanüstü sonuçlar hedefliyor biliyorum ama çoğu zaman temel besin gruplarından birinin veya daha fazlasının tamamen beslenme düzeninden çıkarıldığı tek yönlü beslenmeye yönelik diyetler oluyor. Kalıcı olmayan ve geçici çözümler vadeden bu diyet listeleri vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besinden yoksun kalmasına ve sağlıkta ciddi hasarlara sebep olabiliyor. Yavaşlayan metabolizma ve sağlık sorunları ile sonrasında ideal kiloya gelmek daha da zorlaşıyor.

 

Sıvı tüketiminizi ihmal etmeyin

Tartıya çıktığınızda gördüğünüz fazla kiloların bir kısmı ödem ve şişlikten kaynaklanıyor olabilir. Eğer siz de bu son dönemde su tüketiminizi azalttıysanız tartıda gördüğünüz rakamlar sizi şaşırtmasın. Bayram sonrasında sıvı tüketimini artırmak vücudunuzun toksinlerden kurtulmasına ve ödemi azaltmaya da yardımcı olur. Havalarda ısınmaya başladığı için gün içinde 2.5-3 litreye yakın su tüketmeyi ihmal etmeyin. Şeker içeriği yüksek içecekler tüketmek yerine evde kendi içeceğinizi kendiniz hazırlamayı deneyin.

Detoks işini uzmanına yani biz diyetisyenlere bırakın

Bayram sonrası detoks birçok kişinin en merak ettiği konulardan. Evet, her gün ister istemez birçok toksinle karşı karşıya kalıyoruz. Sigara dumanı, egzoz, katkı maddeleri, tarım ilaçları, radyasyon ve daha birçok toksin kaynağı. Eğer bir de dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam ve stres ilave olursa, bu durumda vücudunuzun hem stresle baş etmesi, hem ihtiyacı olan besin öğelerini karşılaması, hem de bağışıklık sisteminizi güçlü tutması gittikçe zorlaşır. İşte detoksun anlamı aslında bu toksinlerden arınmaktır. Bu işi bizim yerimize yapan biri var: Karaciğerimiz... Vücudumuz zaten doğal yollardan toksinleri temizler, bunun için bizim yapmamız gereken tek şey ona yardımcı olmak. Yardımcı olmak içinde mutlaka bir diyetisyenden yardım almayı deneyin. Ufak öneriler olarak neler yapabileceğinizi sizler için paylaşıyorum…

  • Sebze ve meyve tüketimine özen gösterin. Her sebze ve meyvenin ona özel renklerinin altında farklı vitamin, mineral ve antioksidan bileşen olduğu için çeşit çeşit ve rengârenk beslenmeye özen gösterin.

  • Bağırsak sağlığını destekleyici yoğurt, kefir gibi probiyotik ürünler tüketin.

  • Bitkisel protein ve lif kaynağı kuru baklagilleri haftada üç dört kez tüketin.

  • Bağırsak sağlığı için tam tahılları ürünleri tüketin, bulgur, karabuğday, tam tahıllı ekmekler, yulaf ezmesi bağırsaklarınız için faydalıdır.

  • Yağlı tohumlar enerji verirken, vitamin ve protein açısından da destekleyicidir. Günlük beslenmenizde tuzsuz fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumlara yer verin.

  • Öğünlerde birden yüklenmek yerine küçük porsiyonlarda daha sık beslenmeye özen gösterin. Gün içinde üç ana bir-iki ara öğün yapabilirsiniz.

  • Bu süreçte yağlı et ürünleri, şeker, yüksek kafein içeren besinler, işlenmiş besinler, alkol ve doymuş yağ içeren besinlerden kaçının.

  • Çay-kahve tüketimine bir süre ara verin.

Son olarak sizlere ödem atmanıza yardımcı olucak bir tarif bırakıyorum. Sağlık ve sevgi ile kalın…

 
MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ