memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

29-10-2020
Demet Arslan

Demet Arslan

Okumak Özgürlüğe Uçmaktır

Merhaba Sevgili Okurlarım…

Düşünülecek ve kaleme alınacak çok şey var, ne zaman, nerede ve hangisine başlamakta kararsız kalmışken ‘OKUMA’nın önemine dikkat çekmek istedim.

Hepimiz okumanın önemini farklı yerlere çekeriz, herkesin düşünce yapısı farklı, o yüzden kimi iyiye kimi ise…

Bence ‘OKUMAK’ bizi her anlamda ‘ÖZGÜR’leştirir’.

 Bir toplum düşünün ki suç olayları her geçen gün artmakta ve ahlak dışı olayların önü alınamaz seviyelere gelmekte, yetişen yeni nesil ise dünyayı teknoloji ve yaşamaktan ibaret sanmakta. Belki de bunlar kolayına gelmekte, bizim toplumda okuma alışkanlığı yok hep işi yokuşa sürmekte oysa okumak bilgiyi, bilgide ilimi ortaya çıkarır. Bilgi sonsuz bir okyanus gibidir, elinize bir testi alır okyanusun o masmavi sularına daldırırsınız, ancak elinizdeki testi büyüklüğü kadar bilgi alırsınız ve o büyüklükte okuduğunuz bilgi olarak size sunumudur.

Ütopyanızı değiştirmenin yüzde 90’lık kısmı okumak ile gerçekleştirilmektedir. Normal hayatta, İş hayatınızda, teknoloji kullanmada, birçok alanda önde olabilmek okumak ile gerçekleşmektedir.

Aliya İzzetbegoviç´in de söylediği gibi "okumak özgürlüğe uçmaktır.” Evet, bizde umut ediyoruz ki, okumak özgür insanların, özgür insanlar; huzur dolu bir dünyanın habercisi olacaktır. İnsan; değişmek, gelişmek, yaratılış sebebinin ve hayatının asıl amacına ulaşmak için okumalıdır. Çünkü bilinçli insan ayakları yere sağlam basan, kendisinin ve toplumunun dertlerinin farkında olan insandır. İşte bu yüzden ‘OKUMAK’ her zaman sizi ÖZGÜR’lüğe uçurur…

Okumamış bir toplumun bir fikir sahibi olması çok zordur. İnsan tabiatı gereği her an öğrenme süreci içindedir ama bu süreç aynı şekilde devam ettiği müddetçe insan sadece yaşarken tecrübe ettiği ve gördüğü şeyleri öğrenecektir, tecrübe edemediğini ve rast gelmediği bir durum hakkında bilgisi olmayacaktır. Hayatlarımız tecrübeden ibaret olacağına okusak düşmeden bir şeyleri görsek oysa bizim için ne kadar kıymetli.

Bu yüzden çocuklara ve gençlere okumanın öneminden ziyade onlara örnek olmamız gerekir, çünkü her birey kendi  ebeveynlerini taklit ettiği için anne baba sosyal medyada ya da elektronik cihazda nasıl ve ne kadar vakit geçirirse çocuklarda onları aynı şekilde taklit etmektedir. Bu sebepledir ki neslin en başta ailede iyi örnekler gösterilmesi gerekir. Bu yüzden en büyük görev ebeveynlere düşüyor.

En büyük kitap cirosuna sahip olmamıza rağmen TUİK verilerine göre günde TV izlemeye 6 saat, İnternet’te gezinmeye 3 saat ve kitap okumaya sadece 1 dakika ayırıyoruz. Ne kadar üzücü bir durum?

Evinizin bir köşesinde kütüphaneniz olsun ufkunuzu genişletin.

Okumak sizi her zaman bir adım önde götürecektir…

Özgürlüğe Uçmanız dileğiyle…

MAKALE YORUMLARI


Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası

MUHİTTİNOGLU TOYOTA

NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ