memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

24-08-2019
Demet Arslan

Demet Arslan

‘MÜZE’LER KAPANIYOR!

Tarihimiz…

Mirasımız…

Geleceğimiz…

Tek tek yok oluyor.

Son dönemlerde maddi imkansızlığın tavan yaptığı ve giderek şartların zorlaşması nedeniyle ne yapacağınızı bilemediğiniz bir durumun içinde kendinizi görüyorsunuz.

Maddi imkansızlık sebebiyle bir çok iş yeri kepenklerine kilit vurdu, ve en üzücü yaşanan olaylardan biri ise ‘Müze’ler, bir müzenin kapanması demek mirasımızın ve geçmişimizin yok olaması demektir.

Bir insan “Tarihini, Mirasını, Geleceğini” bilmeden nasıl yaşar buna aklım ermiyor. Dokusu, tarihi, geçmişi ve insanları olayın içine sürükleyen Müzeler’in son durumu içler acısı.

“Tarihi eserleri tespit eden, bilimsel yöntemlere açığa çıkaran, inceleyen, değerlendiren, koruyan, tanıtan, sergileyen, eğitim programları aracılığıyla tarihi eserler konusunda halkı bilinçlendirerek toplumun kültür düzeyini yükseltmeyi amaçlayan eğitim, bilim ve sanat kurumları olan ‘Müze’ler nasıl olurda kapanır”?

Akıllarda soru işaret bırakan bu üzücü olaya ise Müzeler kenti Gaziantep eşlik ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı “Müze" ibaresini kullanabilmek için Özel güvenlik görevlisi çalıştırma ayrıca Arkeolog ve Sanat Tarihçileri görevlendirilmesi gibi koşullar istemesi nedeniyle özel müzeler, zor günler geçiriyor. Özel müze sahipleri, bu şartları karşılayacak durumlarının olmadığını belirterek, müze ismini koleksiyona çeviriyorlar. Peki bu şartlar istenirken maddi imkansızlıklar neden göz önüne alınmıyor, yada yetkililer neden el atmıyor?

Giderek maddi imkansızlıkların kendini boy boy gösterdiği bu zaman diliminde özel müze sahipleri yetkililerden yardım bekliyor.

Özel müzelerin kapanmasıyla geriye kalan Arkeolog ve Sanat Tarihçileri ne olacak! Yeteri kadar alanlarında atanamayan  iş bulamayan Sanat Tarihçileri ve Arkeologların özel müzelere tutunma hayalleri ise müzelerin kapanmasıyla suya düşüyor.

MAKALE YORUMLARI


Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ