memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

01-07-2022
Bekir ŞEN

Bekir ŞEN

ZAMLARIN SONU YOK GİBİ
16 Aralık 2021 tarihinde 2022 yılında asgari ücretlinin alacağı ücret 4 bin 253 lira olarak açıklanmıştı. Yaklaşık olarak yüzde 50 oranında artış yapılmış ve her kesim tarafından o dönemde sevinçle karşılanmıştı. Bende o dönemde miktara değil alım gücüne bakılması, Şubat ayında asgari ücretlinin cebine girene kadar değerinin ne olacağına bakılmasını belirtmiştim. Nitekim aradan geçen iki-üç aylık süreçte değerlendirmemizde haklı olduğumuzu, şimdi yine aynı seneryoyla karşı karşıya olduğumuzu belirteyim. Asgari ücrete 2022 yılının ikinci döneminde tekrar zam yapılacağı açıklandı. İşçi, memur, emekli kısmına enflasyon oranında artış yansıtılacak ve bu verilen zamlı ücretlerin alım gücünü koruyup korumayacağına bakmalıyız. Örneğin 2021 yılın en düşük emekli maaş bin 500 liraydı ve o dönemde ekmek bir liradan satılıyordu. 2022 yılında en düşün emekli maaşı 2 bin 500 liraya çıkarıldı ve ekmek fiyatı 3 liraya yükseldi. 2021 yılında en düşük emekli maaşıyla bin 500 adet ekmek alınırken 2022 yılında aynı maaşla yaklaşık 834 ekmek alınabiliniyor. 2022 yılının Temmuz ayından itibaren en düşük emekli aylığı 3 bin 500 liraya yükselmesine rağmen bin 167 adet ekmek alınabiliniyor. Tabi ekmek fiyatları yıl sonuna kadar bu fiyatlarda kalabilirse bile emeklinin aldığı ekmek sayısı yine düşmüş olacak ve 333 adet ekmek eksik almış olacak. Asgari ücrete yapılacak olan zamla birlikte ekmek fiyatlarında maliyetlerinin yükselmesinden dolayı artış yapılacağından dolayı yıl sonuna kadar alacağı ekmek sayısı da gün gün düşecektir. Güven ve adalet olmadan piyasalarda bir istikrardan bahsemeyiz. Bu zamların sonu yok gibi görünüyor. Fiyatların aşağı yönde düşürülmesi için maliyetlerin düşürülmesi gerekmektedir. Maliyetler artırılarak ne fiyat istikrarı nede enflasyon düşüşünü görebiliriz. Fiyatların bu seviyelerde kalması için bile ekstra maliyet artışlarının olmaması gerekmektedir.
 
Akaryakıt ürünlerinden mazota iki günde gelen 3 lira 35 kuruşluk indirim gelmesi bir nebzede olsa yeni gelecek zamları öteledi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte Ağustos ayında yeni zamlar geleceğini şimdiden belirtelim. Ekonomi yönetiminin iyileştirmeye yönelik adımlar attığını maalesef göremiyoruz. Bu yaz geçer ama bu kış çok zorlu geçeceğe benziyor.
 
Çarşı-Pazar gezdiğimizde herkesin mutsuz olduğunu görüyoruz. Esnaf para kazanamadığından, işçi-memur-emekli alım gücünün düşüklüğünden dolayı ihtiyacını gideremediğinden, gençlerimiz iş bulamadığından dolayı şikayetçi olmaktadırlar. Evet belli zorlukları aşabiliriz ama zorlukları aşmak içinde herkesin taşın altına el koyması gerekmektedir. Yöneticilerin şatafattan taviz vermediği bir yerde halka lokmanızı küçültün, şunu yemeyin demek ne derece doğrudur. Rabbim tüm yurttaşlarımızın yardımcısı olsun.
MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ