memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

19-01-2022
Bekir ŞEN

Bekir ŞEN

SINIFTA KALDIK

Gaziantep'te Akdeniz iklimi ve Karasal iklim bir karışımı görülmektedir. Batıda Akdeniz iklimi, doğuda ise Karasal iklim hakimdir. Merkez ilçelerden Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde Karasal iklim, Oğuzeli ilçesinde Akdeniz iklimi görülmektedir. Hava özellikle Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çok sıcaktır. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ise çok soğuktur. Gaziantep'te ölçülen en yüksek sıcaklık 44 °C, en düşük sıcaklık ise -13 °C' dir. Haziran-Eylül arasında Gaziantep, en az yağışı alır. En çok yağışı ise Aralık-Şubat arasında alır. Mevsim değişirken gündüz ve gece arasında çok büyük bir sıcaklık farkı vardır. Denize kıyısı olmaması sebebiyle kentte nem oranı çok düşüktür ve bundan dolayı hava çok sert değildir.

17 Ocak 2022 tarihinde Gaziantep Valiliği il genelinde Salı günü okulların tatil edildiğini kamuoyuna paylaştı. 18 Ocak 2022 tarihinde saat 11 sularında beklenen kar yağışı yağmaya başladı ve valiliğin kar başlamadan yapılan tatil eleştirilere rağmen ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ise araç ve personellerle hazırlıkların tamamlandığını açıklamıştı. Ancak akşam saatlerine doğru kar şiddetini artırınca Gaziantep’te hayat kilitlendi. Hazırlıklı olduğunu açıklayan belediye ekipleri sınıfta kaldı. Ana arterlerde yollarda bile vatandaşlar mahsur kaldı. İlçe belediyeler ise araç ve personellerle birlikte yol açma çalışmaları yapmaktaydı. Ancak Gaziantep merkezde tüm yük Büyükşehir Belediyesinde olunca üstesinden gelemediği görüldü. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin her ne kadar çalışmaları yerinde incelese bile ekibinin büyük bir gayret gösterdiğini söyleyemeyiz. Özellikle Gazi Kültür A.Ş. Başkanı Hakan Tanrıöver’in atmış olduğu tweet ile vatandaşları suçlaması bardağı taşıran son damla olmuştu. Gece saatlerine kadar yolda kalanları kurtarma çalışmaları devam etti. Çoğu vatandaş aracını bırakıp eve yürüyerek gitmek zorunda kaldı. Evet bir kar yağdı ve hepimiz bundan etkilendik, bütün sistemler kilitlendi, vatandaş olarak bizlerde gereken tedbirleri almamışız. Havanın soğumasıyla birlikte gece geç saatlerinde evlerine dönen vatandaşlar şok üstüne yeni şoklar yaşadı. Birçok bölgede elektrik kesintisi vardı, Nizip ilçesinde doğalgaz kesilmişti. Elektrik arızaları gece boyunca devam etti, lambalar bir yandı bir söndü. 18 Ocak Salı günü herkes şok yaşadı, Allah korusun bir doğal afet olsa şehrimizde kriz masası oluşturacak ve gerekli adımları atacak bir ekibin olmadığına şahit olduk. 

Şehrimizde yaşanan bu olay tüm vatandaşlarımıza ve yöneticilerimize bir ders olur inşaAllah ve bundan sonraki olaylarda daha çabuk çözüm odaklı çalışmalar yapılır. Bu şehir hepimizin ve hepimiz kendimize düşen görevi en iyi şekilde yapmalıyız. Yöneticilerimizde daha ılımlı yaklaşarak çözüm üretebilmeli ve vatandaşı suçlayıcı söylemlere kaçmamalıdır. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler diliyorum.

MAKALE YORUMLARI


Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ