memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

08-09-2021
Bekir ŞEN

Bekir ŞEN

GASTRONOMİ DEDİK EVSİZ KALDIK
Gaziantep, gastronomi şehri olduktan sonra kebabı da baklavayı da unutur oldu. Fiyatların aşırı pahalı olmasından dolayı zor kanat geçim sağlayan hemşehrilerimiz misafirlerini de artık ağırlayamaz oldu.
Asgari ücretin 2 bin 825 lira olduğu ve açlık sınırının 2 bin 903 lira olduğu bir ülkede yaşamak elbette zordur. Hele hele birde baklavası ve antepfıstığı meşhur olan bir şehirde yaşamak artık sınırları zorluyor. Çiftçinin ürünü antepfıstığı değerinin altında olmasına rağmen baklava fiyatları tavan fiyatlardan satılmaktadır. 
Gastronomi şehrinde kebap, baklava gibi lezzetlerden vazgeçtik, vatandaş artık konutunda oturamaz oldu. Asgari ücretlinin ev alması şimdiye kadar hayaldi, ancak artık asgari ücretlinin normal bir dairede bile oturması imkansız hale geldi. Üniversitelerin açılacağından dolayı şehre gelen öğrencilerin akımıyla pahalı olan konut fiyatları biraz daha pahalandı. 40 ile 60 metrekare arasındaki 1+1 dairelerini kirası bile bin 250 lira ile bin 500 lira arasına yükseldi. Aile olarak oturulacak 2+1 normal bir dairenin kirası bile bin 500 ile 2 bin lira arasında değişmektedir. Üstüne birde elektirik, su, doğalgaz, telefon gibi faturaları da eklersek içerisinden çıkmak daha da zorlaşacaktır. Asgari ücretli şimdi aldığı 2 bin 825 lirayı ne yapsın? Ortalama bin 500 lira ev kirası, ortalama 500 lira fatura öderse (yıllık tüketimin aylık olarak ortalaması) elde kalan 825 lira ile nasıl geçim sağlasın?
En düşük memur maaşı 4 bin 800 lira civarında, üst düzey memurlarda ise bu ücretler yukarı doğru çıkmaktadır. Ancak biz ortalama 6 bin ile 7 bin  lira civarında ücret alan orta direği temsil eden memurları örnek alalım. Daha önce aldıkları ücretle taksitle ev ve araba alabilen memurlarımızın artık ev alması hayal oldu. Site içerisinde oturmaya kalksa 2 bin 500 ile 3 bin 500 lira arasında kira ödemeyi göze almalı ve bunlara faturaları da eklerse ay sonunu nasıl getireceğinin hesabını iyice yapmalıdır.  
Gaziantep yaşanılacak bir şehirdi ancak gastronomi ve pandemiden sonra yaşanılacağı kalmadı. Hayat pahalılığı aldı başını gidiyor ve ne merkezi yönetim nede yerel yönetim buna çözüm üretiyor. Konut-otomotiv fiyatlarının yüksekliğine birde gıda fiyatları ekliyoruz ve içerisinden çıkılamaz bir yola giriyoruz. Merkezde fiyatların artması ilçeleri de vuruyor. Özellikle Nizip’te konut fiyatları ve kiraları çok yüksek, yetkililerin bir an önce bu sorunları çözüme kavuşturması gerekiyor. 
Rabbim Gazi şehirde yaşamaya çalışan 2 milyon 100 bin vatandaşımızın yardımcısı olsun. (Trafik, işsizlik, uyuşturucu sorunu ayrı olarak değerlendirilmelidir.)
MAKALE YORUMLARI


Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ