memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

21-10-2021
Bekir ŞEN

Bekir ŞEN

ESNAFI KUR VURDU
Ülkemizde 2020 Mart ayında yaşanan pandemi dolayısıyla tüm vatandaşlar sıkıntılı günler yaşamıştı ve yaşamaya devam ediyor. Ancak esnaflarımız bu süreçte işyerlerini bir açıp bir kapattılar, üstüne birde tam kapanma yaşadılar. Ekonomik gücü ve psikolojisi bozulan esnaflarımız bir buçuk yıl sonra 1 Temmuz 2021’de normalleşme süreci ile birlikte her şeyin yoluna gireceğini umut ediyordu. Son bir buçuk yıldır geçim sıkıntısı yaşayan esnaflar normalleşme süreciyle birlikte her şeyin yoluna gireceğini zannettiği anda yüksek kurdan dolayı artan maliyetler yüzünden ikinci darbeyi yedi.
Pandemi sürecinde stoklarında bulunan ürünleri aynı fiyattan satan esnaflar döviz kurunun yükselmesiyle birlikte aynı ürün sayısını stoklarına koyamayarak sermayelerinin küçülmesine sebep oldular. Enflasyon, faiz ve yüksek kur baskısı esnafların her geçen gün küçülmelerine sebep olmaya devam ediyor. Ürününü satan esnaf tekrar o ürünü alırken zamlı olduğunu görünce büyük problemler yaşıyor. Ürünlere döviz kurundan dolayı gelen zamla birlikte vatandaşların alım gücünün düşmesi sonucu bu defa da esnaf ürününü satamıyor. Covid vakasından sonra esnaflarımızı maalesef döviz kuru vurdu. Şimdi esnaflar para kazanmayı bıraktılar evlerinin geçimini, kiralarını nasıl sağlayacağız diye kara kara düşünmeye başladılar.
 
Esnaf Patlamak Üzere!
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin başladığı 2018 yılından beri ekonomik krizle boğuşan esnaflar, pandemi sürecinde yaşanan kapanmalar ve yüksek kur baskısından dolayı patlama aşamasına geldi. Hükümet cephesinden ise ekonomik tedbirler ile ilgili hiçbir adım atılamıyor. Yüksek kur nedeniyle ülkemizin milli para birimi lira tüm dünya kurları üzerinde değer kaybı yaşıyor, ama sorsan ihracat rekor seviyelerde diyecekler. Oysa üretimde kullanılan ham maddelerin çoğu ithal edilmektedir. İhracatın yüksek seviyelere ulaşması bile cari açığın kapanmasına yetmemektedir. 
 
Alım Gücü Bitiyor!
Yüksek faiz, yüksek döviz kuru, yüksek altın ve yüksek enflasyon alım gücünün yok olmasına sebep oluyor. Türk Lirasının aşırı değer kaybı sonucu ülke vatandaşlarının alım gücü bitmek üzere, vatandaş artık geçim sıkıntısı ile baş başa kalmıştır.
 
Yüksek Kuru Destekleyenler HAİN’dir.
Sosyal medya üzerinden bazı kimselerin son 3 yılda dolar yok 10 lira olsa, yok 50 lira da olsa ben şunun yanındayım gibi söz sarf edenlerin çoğunun yastık altında dövizi bulunuyor diye tahmin ediyorum. Vatanını, milletini, devletini düşünen hiçbir yurttaşımız dövizin yükselmesini istemez, kendi milli para birimizin pul olmasına sevinmez. Ulusal para biriminin düşmesinin isteyen olsa olsa HAİN’dir.
MAKALE YORUMLARI


Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ