memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

07-04-2022
Bekir ŞEN

Bekir ŞEN

Rahmet ve Bereket Ayı RAMAZAN

Aylardan Nisan, günler ne soğuk ne sıcak tam bir bahar. İşte böyle bir bahar ayında geldi 11 ayın sultanı. Geldi bağış, mağfiret, maneviyat ayı mübarek Ramazan. 

Ramazan ayının her saati, her dakikası kısaca her anının bereketlerle dolu olduğunu manasıyla bir müşahede edebilseydik her şey çok daha farklı olacaktır. Bu ayda bir ayet okumaya verilen sevap diğer aylarda Kuran hatmetmeyle eşdeğer tutulması ilahi ziyafet değil de nedir? Allah cümle inananlara Ramazan ayının bereketlerinden yararlanmayı nasip etsin.
Bir rivayette ”Kulun Allah indindeki en kötü hali karnının dolu olduğu zamandır.”Bu durumu kendimizde test edebiliriz.Şöyle ki, karnımız doluyken ruhaniyet ve maneviyat, manevi idrak ve anlayışımız da az olmaktadır. Ama aç iken oruçlu iken kuran tilavetinden, dua Allah zikrinden büyük lezzet almaktayız.Çünkü insan aç haliyle Allah’a daha yakın olmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki dolu karın hem bedeni hem de ruhumuzu çok fazla zahmete düşürmektedir. Açlıkta insan ölümü hatırlamakta, şehvani duyguları dizginlemekte, kalp huşu, yumuşaklık ve huzur bulmaktadır.
Rahmet, bereket ve bağış ayı olan Ramazan ayının sırrı açlıktadır. Açlık manevi dünyanın kapısıdır.Rabbimiz biz kullarına oruç tutmayı farz etmekle büyük ihsanda bulunmuşlardır. Dikkat edileceği gibi bu mübarek ayın ilk gününden son gününe kadar şehvetler ve nefsani istekler azalmakta insan büyük manevi iç huzur bulmaktadır. Diğer aylarda gün içinde hep midemizi düşünürken bu ayda her günün içinde Allah düşünülerek tarifi mümkün olmayan iç huzurun tadı çıkarılmaktadır. Öyle ki ilk bir iki günün alışma sürecini atlattıktan sonra bu günlerin hiç bitmemesini arzulayacağız. Pandemiden sonra Ramazan ayının  teravihleri ülke genelindeki 90 bin camide cemaatle kılınmaya başlandı.
Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû’ ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü’minleri müjdele. (Tevbe Sûresi 112)
“Ye, iç, gözün aydın olsun. İnsanlardan birini görecek olursan, “Şüphesiz ben Rahmân’a susmayı (oruç) adadım. Bugün hiçbir insan ile konuşmayacağım” de. (Meryem Sûresi 26)
Hayırlı bir ramazan geçirmeniz dileğiyle..

MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ