memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

14-10-2021
Bekir ŞEN

Bekir ŞEN

ÇILGIN MUHTAR
Gaziantep’in Nizip İlçesinde muhtarlık yapan 35 yaşındaki Abubekir Turan, aldığı muhtarlık maaşıyla ve hayırseverlerin desteğiyle ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Fevkani Mahallesi muhtarlığına iki buçuk yıl önce seçilen Turan, mahalledeki öksüz-yetim ve ihtiyaç sahibi ailelerini belirleyerek yola koyulmuş. 
 
Nizip’te Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Temel Mermer ile Belkıs Mahalle Muhtarı Hüseyin Taş’ın kurdukları Nizip Sevgi Evi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Nizip Şefkat Evi Derneği vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine yardımlar da ulaştırılıyor. Ancak Fevkani Mahalle Muhtarı Abubekir Turan’ın ne bir derneği var nede o kadar çok bütçesi, o aldığı maaşın hepsini mahallesindeki ihtiyaç sahiplerine geri dağıtıyor, bununla da yetinmiyor ilçede sponsor veya hayırsever bulup ihtiyaç sahibi ile hayırseveri buluşturup kendi eliyle yardım etmesine vesile oluyor. Turan, mahallesinde yeni doğan çocukların ilk ay bez ve ıslak mendilini karşılıyor. Her hafta ücretsiz ekmek dağıtımını sağlıyor. İhtiyaç sahibi ailelere aylık gıda ve yiyecek yardımında bulunuyor. Kamu kurumları ve belediyeye mahallesinin ihtiyaçlarını iletip kısa sürede hizmet almasını sağlıyor. Mahallesinde yeni evlenecek olan herkese ücretsiz düğün salonu ve yüzde elli indirimli fotoğraf çekimi, ihtiyaç sahibi gençlere ilaveten gelinlik, abiye ve damatlık hediye ediyor. Mahallesinde yaşayan öksüz ve yetim çocuklara her ay harçlık ve ücretsiz havuz hizmeti, yaz aylarında ücretsiz playstatin hizmeti sağlıyor. Okulların açılmasıyla birlikte her yıl ihtiyaç sahibi çocukların okul elbiseleri ve okul gereçlerini temin ediyor. Mahalledeki madde bağımlılarını bu alışkanlıklarından kurtarmak için gerekli desteği sağlıyor. 
 
Tebligatlar hemen teslim ediliyor
Resmi kurumlar tarafından gönderilen tebligatlar en geç bir gün sonra adreslerine teslim ediliyor. Muhtar Turan, Türkiye’de bir ilk diyerek söylediği tebligat teslimi takdir edilecek bir hizmettir. Ülkemizde 50 binden fazla muhtar bulunmasına rağmen evde olmayan vatandaşların tebligatları muhtarlığa teslim ediliyor. Muhtarlığa teslim edilen tebligatlar kişiye ulaşmış sayılıyor, mahkeme kararı, trafik cezası ve bunun gibi evrakların itiraz süreleri 15 günden başlayıp 2 ay gibi bir süre zarfında olduğu gibi vatandaşlar ellerine alamadıkları tebligatlar nedeniyle mağdur oluyorlar. İşte o mağduriyetlerin yaşanmaması için muhtar Turan, tebligat eline geçer geçmez mahalle sakinlerine en geç bir gün sonra ulaşıp tebligatı teslim ediyor. 
Tarihi Fevkani Kilisesinin mahallesinde olduğunu belirten muhtar Turan, bu yerin kısa zaman içerisinde Camii’ye dönüştürüleceğini belirtti.
MAKALE YORUMLARI


Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ