memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

27-01-2022
Bekir ŞEN

Bekir ŞEN

CEPLER GEÇİMİ KARŞILAMIYOR

Türkiye zorlu bir süreçten geçmeye devam ediyor. Ekonomi yönetimin beceriksizliği yüzünden milletimiz geçimde zorlanıyor. Özellikle Ekim-Kasım-Aralık-Ocak aylarında yaşanan hareketlilik gün geçtikçe derinden hissedilmeye devam ediyor. Artan maliyetler karşısında vatandaşlarımız kazandıklarıyla geçimini karşılayamaz bir hale düştü. Son dört aya göre kıyaslandığında piyasalarda ürünler ateş pahası olmuş durumda ve üstüne gelen zamlı faturalarda bardağı taşırmaya yetti. Cebe giren paralar artık geçimi karşılamıyor. En mağdur kısım ise emekli kesimi oldu. En düşük maaş 2 bin 500 lira olmasına rağmen bırakın bu parayla geçinmeyi faturaları bile karşılayamaz bir hal aldı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı muhtarların aylığının 3 bin 400 lira olması beni üzüyor deyip muhtarların maaşını asgari ücret olan 4 bin 250 liraya çıkarması emeklileri biraz daha üzmüş oldu. Emeklinin değeri yokmuş gibi bir algı oluşmasına sebep oldu. Kanaatimce en düşük emekli ücretleri de asgari ücret seviyesine yükseltilmelidir. 

KAR RAHMETTİR
Şehrimizde geçtiğimiz haftalarda yağan kar hayatı her ne kadar olumsuz etkilese de, kar yağmasıyla ürünlerin bereketleneceği, kar yılı var yılı olacağı diye bilinir. Umut ediyoruz ki bu kar yağışı bereketi beraberinde getirir ve önümüzdeki dönemlerde ürünlerin bol olduğu bir dönem yaşamamıza vesile olur.

FATURALARA ÇÖZÜM BULUNMALI
Ekonomik krizin faturalara yansıması vatandaşın kara kara düşündürmesine sebep oluyor. Akaryakıt başta olmak üzere artan enerji fiyatları da hem maliyetleri artırıyor hem de gün geçtikçe alım gücünü azaltıyor. Faturalar için gerekli adımlar atılmaz ise önümüzdeki süreçte daha kötü günlerin geleceğini şimdiden söyleyebiliriz, ayrıca bu faturalar direk 84 milyonu etkilemektedir. Akaryakıt ve enerji fiyatları üretim sektörlerini de olumsuz etkiliyor. Bir de ağır kış şartlarında kısıtlanan doğalgaz ve durmadan giden elektrik kesintileri de vatandaşları mağdur ediyor. Konutlarda yaşanan elektrik kesintileri sebebiyle ısınma sorunu ortaya çıkıyor, işletmelerde ve üretimde kesilen elektrik kesintileri hizmetlerin durması ve üretimin azalmasına sebep olmaktadır.

Hayata ve yaşamaya pozitif bakmamız gerekirken geçim derdi yüzünden olumsuzlukların yaşanması ailelerin de huzursuz olmalarına sebep olmaktadır. Sebep ne olursa olsun yine de mutlu-sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.

MAKALE YORUMLARI


Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ