memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

14-04-2022
Bekir ŞEN

Bekir ŞEN

GIDA FİYATLARI DÜŞER Mİ?
Son altı aylık zaman diliminde ürün fiyatları aldı başını gitti. Zirve yeri burası dediğimiz an bakıyoruz yeni zirveler ile karşılaşıyoruz. Vatandaşlarımız artık gıda maddesi dışında diğer tüm ihtiyaçlarını ertelemek zorunda kaldı. 
Rahmet ve bereket ayının girmesiyle birlikte sebze ve meyve fiyatlarında bir daha artış yaşandığını gördük. Ülkemizin çok şükür yüzde 99’u Müslüman ama nedense yılbaşı-sevgililer günü-anneler günü gibi batı ülkelerinin sunmuş olduğu günlerde indirim uygulayan esnaflarımız, rahmet ve bereket ayında fiyatları artırır. 
Şimdi gelelim gıda fiyatları düşer mi? Evet havaların ısınmasıyla birlikte yerelde üretilen sebze ve meyve ürünlerinin fiyatları aşağı doğru düşecektir. Ramazan Bayramı sonrası sebze ve meyve fiyatlarında yüzde 50’e yakın bir düşüş görülebilinir. Ancak bu düşüşün kalıcı olması için üretim maliyetleri ve nakliye ücretlerinin düşmesi gerekmektedir. Kuru bakliyat ürünlerinin fiyatları da bugünkü seviyelerinden yüzde 50 aşağıya çekilmelidir. Döviz kurunun yüksekliği ve akabinde enerji ile motorin fiyatlarının yükselmesi üretim maliyetlerini ciddi manada yükseltmiştir. Son bir yıl içerisinde sanayicilerin kullanmış oldukları elektrik fiyatları yüzde 450, doğalgaz fiyatları yüzde 600, akaryakıt fiyatları ise yüzde 300 artmış durumdadır. Enflasyon rakamlarında ise ÜFE ile TÜFE arasındaki tarihi fark ilerisi için kaygı vermektedir. 50 puanın üzerindeki fark önümüzdeki aylarda pay pay fiyatlara yansıyacaktır. Eğer ekonomi kurmayları maliyetlerin düşürülmesine yönelik hamleler yapmazlarsa 2022 yılının kışı daha zorlu geçebilir. ÜFE ile TÜFE arasındaki farkın fiyatlara yansımasıyla birlikte yıl sonu daha yüksek enflasyon rakamları ile karşılaşılabilinir. Kalıcı çözüm için girdi maliyetlerin muhakkak düşürülmesi gerekmektedir. Eğer üretim maliyetlerinin düşürülmesine yönelik adımlar atılmazsa maalesef ülkemizi daha kötü günler bekliyor diyebiliriz. Biz şimdiden uyarılarımızı yapalım, daha önceleri de uyarılar yapmıştık ancak yanlış ekonomi politikaları yüzünden maalesef hep birlikte sıkıntılı günler yaşamaya başlamıştık ve yaşamaya devam ediyoruz. 
“MEVLÂ GÖRELİM NEYLER, NEYLERSE GÜZEL EYLER”
 Hayırlı bir ramazan geçirmeniz dileğiyle…
MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ