memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

12-05-2022
Avukat Ali Tümbaş

Avukat Ali Tümbaş

HAKKINIZ VAR !
Değerli okurlar, öncelikle vira bismillah diyerek adım attığımız Memo Haber portalı için HAKKINIZ VAR isimli köşemizi kısaca tanıtalım. Önce selam sabah, sonra meseleler meseleler. Gaziantep ilinde avukatlık mesleğini icra eden bir avukat olarak bana ayrılan köşemizden sizlerle toplumu yakından ilgilendiren, günlük hayatta karşılaşabileceğimiz ve hukuki karşılığı merak edilen konularda yazılarımızla buluşacağız. Bu noktadan hareketle güzel bir işbirliği ile topluma fayda sağlamasını amaçladığımız köşemizin amacına hizmet etmiş olmasını diliyoruz. 
Gelelim ilk yazımızın konusuna!
Boşanma Davasında SMS ve Arama Kayıtları istenebilir mi?
“……….Yahu avukat bey güzel bir düşünceniz olmuş, ilk yazınızı yayınlıyorsunuz ve boşanmayla mı başlıyorsun, canımızı sıkmasaydın keşke…….” diyenleri duyar gibi oldum bile. Ama ne çare a dostlar. Klavyemize elimiz gitmeye gitmeye yazıverdik diyelim.( Klavye çıktı, mertlik bozuldu, nerede o eski eli kalem tutanlar!)  Dost acı söyler diye boşuna demezler. Tatlı konuları da konuşuruz elbette ama yaygın soru ve sorunlarla başlayalım dedik, kusurumuz affola.
Maalesef aile kurumu daha önce belki de hiç olmadığı kadar çöküş yaşamakta. Öncelikli mesleğim gereği bildiğim üzere şu sıralar o kadar fazla sayıda boşanma talebiyle ya da ailesel problemler sebebiyle arayanlar var ki gerçekten üzülüyoruz.
Daha birkaç aylık evlilikler bir çırpıda harcandığı gibi neredeyse istatistiksel ayrım yapamayacak hale gelmiş her kesimden her yaş grubundan her çeşit insan boşanmak istiyor. Kaç tane çocuk var en azından onlar için şans tanıyalım, biraz sabretsek düzelir mi, aile büyükleri devreye girse sorunlarımız çözülür mü, profesyonel destek alalım gayret edelim vs.gibi seçenekler düşünülmeden hemen kolayca söylenen boşanmak istiyorum bu sıralar en çok duyduğumuz cümle. Neden bu hale geldik, düşünmemek ve üzülmemek elde değil. Bu konuya sonraki yazılarımda etraflıca değinmek istiyorum ama şimdilik mevcut konumuza geçelim.
Boşanma Davalarında Geçmişe Dönük Telefon Konuşma Ve Sms Kayıtları İstenebilmektedir. Buna Kısmen Hakkınız Var !
Bu kayıtlar genellikle davacı eşin davalının aldattığını düşündüğü veya aldatmayı kanıtlamak istediği durumlarda talep edilmektedir.
Ceza hukuku anlamında suç olarak öngörülen hareketlere ilişkin olarak iletişimin tespiti kararı verilebilmektedir.
Yani bazı suçlara ilişkin olarak ceza mahkemesi hakimi kararı ile kişilerin cep telefonlarındaki mesaj içerikleri ve telefon görüşmeleri kayıt altına alınabilir ve davada delil olarak kullanılabilir.
Biz hukukçuların önemli şeylerin altını çizmeyi sevmesi hasebiyle ( hatta bazen dilekçedeki her şeyi önemli olarak gördüğümüz için çizmediğimiz şeyler azınlıkta kalır ) altını çizerek belirtmek gerekirse maalesef ceza davalarındaki durum BOŞANMA DAVALARINDA  geçerli değildir. Çünkü;
“………………Kişilere ait telefon görüşmelerinin, mesaj / sms kayıtlarının GSM operatörleri tarafından kaydedilmesi ve paylaşılması suçtur………..”
Dolayısıyla bu tür delil mahiyetinde bilgi ve iletişimin tespitine ilişkin kararları ne operatör şirketleri ne de Aile mahkemesi hâkimi veremeyecektir.
Boşanma davasında tarafların telefon görüşmelerinin ve kısa mesaj (sms) içeriklerinin kaydını talep etme, geçmişe ait kayıtların mahkemeye getirtilmesini isteme gibi bir durumu mevcut hukuk sistemimiz uyarınca mümkün görülmemektedir.
Ancak tabi ki boşanma davasına delil oluşturabilmesi için tarafların Aile mahkemesi kanalıyla GSM operatörü şirketlerden yalnızca eşlere ait hemen aşağıda listelediğimiz telefon kayıtlarının toplatılmasını talep etmeleri mümkündür.
Gelen kayıt içerikleri neler ?
ARANAN NUMARA
ARAMA TARİHİ
MESAJ GÖNDERİLEN NUMARA
MESAJ GÖNDERME TARİHİ
Buna Göre Gsm operatörleri Sms içeriği ve Telefon görüşmelerini kaydetmez Sadece tarih, saat, konuşma süresi gibi şekli bilgileri kayıt altına almaktadır.
Dolayısıyla iş başa düşmektedir. Madem GSM operatörleri sms yazışmalarında ne olduğunu göndermemekte, bu durumda bu sms içeriğinin fotoğrafı ekran görüntüsü çekilerek dosyaya sunulması, bu delilinizi destekler nitelikte mesaj içeriklerini gören tanıklarınızı mahkemede dinletebilirsiniz.
Hayatın olağan akışı düşünüldüğünde zaten tüm telefon görüşmelerinin operatörlerce kaydı mümkün olmayıp,  böyle bir kaydın yapılması dahi suç sayılacağından telefon görüşmeleri içeriğine ulaşmak da maalesef mümkün değildir. 
Tabi hemen aklınıza sorular geliyor, sorular durur mu, durmaz efendim. 
Peki telefon görüşmelerini de ses kaydına almak ve bunu mahkeme dosyasına sunmak mümkün mü? Bu mevzuya gelince o konu da epeyce tartışmalı ve karışık. Buna da ayrı bir yazımızda yer verelim. Her zaman dizi bölümlerini değil, biraz da bizim yazıları merak edin dostlar.
Genelde sıklıkla aldığımız soruları elimizden geldiğince açıklığa kavuşturarak faydalı olmaya gayret ediyoruz, ayağınıza taş değmesin, neşeniz ve sağlığınız daim olsun değerli okurlarım.Tekrardan buluşma heyecanı içinde sizlere saygılarımı sunarım.
MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ