memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

13-05-2022
Avukat Ali Tümbaş

Avukat Ali Tümbaş

ENGELLİ MEMURUN TAYİN İSTEMEYE HAKKI VAR

Kıymetli okurlar malumunuz 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası. Engeller her insanın hayatında var. Kimi insanın ekonomik engelleri olur, kimi insanın sağlık problemleri onun karşısına engel olur, kimi insanın canından öte tuttuğu evladı kendisine engel olur/imtihan olur, kimi insana başka insan engel olur. Engeller ve problemler aşılmak için, çözümde buluşmak ve hayat yolunda pişmek için aslında önümüze çıkmış vesile.

Elbette hayat yolunda karşımıza çıkan bu engellerden en zorlusu hepimizin asgari müşterekte buluşarak hak vereceği üzere “ sağlık problemleri/engelleri” dir. Herkese en başta sağlıklı bir hayat dilemekle birlikte bu şekilde engeli olan tüm kardeşlerimizin de toplum olarak yanında olmalıyız.

Bu yazımızda da kendilerine en başta kıymet verilip onlarla yan yana durularak ve dışlamayıp engeli ile güçlenmesine destek olunarak güçlendirmemiz gereken engelli yurttaşlarımızdan memur olarak çalışanların tayin isteklerine değineceğiz. 

Peki, Bu İnsanların Yanında Yalnızca Bireyler Mi Durmalı, Yoksa Sistematik Olarak Devlet De Bu Konuda Bir Düzen Kurması Gerekmez Mi?

Elbette gerekir. Devletimiz sosyal devlet ilkesi ve eşitlik ilkelerini benimsemesinin yanı sıra pozitif ayrımcılık ilkesine dayalı uygulamaları da göz ardı etmemiştir. Yani haklar konusunda herkes eşit olsa da, fiziki engeli olan vatandaşlar gibi diğer vatandaşlara nazaran daha dezavantajlı durumda olan vatandaşlarının bu durumlarının gözetilerek onlara bazı kolaylıklar ve destekler sağlanmalı. Pozitif ayrımcılık ilkesi temel olarak bunu gerektirir. 

Devletin kamuya personel/memur alımında engelli vatandaşlar için sağlık durumlarına uygun olacak kadro açması da yine eşitlik ve pozitif ayrımcılık ilkesinin bir gereği. Herkes kayıtsız kalsa bile devlet vatandaşına kayıtsız kalamaz, kalmamalı. 

Bir toplum içerisinde yer alan engelli vatandaşlar sokağa bile çıkarılmıyorsa, dışlanıyorsa, annesi babası öldükten sonra kendisine bakacak kimsesi olmayıp ortada kalıyorsa, kendi ekonomik özgürlüğünü eline alabileceği hiçbir imkan tesis edilemiyorsa, o halde bu durum en başta devletin ayıbı olacaktır. Bireyler aciz kalabilir ama devlet aciz kalamaz. Hele bizim toplumumuzda yer edinmiş temel dinamikler ve değerler böyle şeylere asla müsaade etmez, etmemeli de.

Peki Kamuda Çalışan Engelli Memur Sağlık Durumundan Kaynaklı Zorunluluklar Veya Hayatını Kolaylaştıracak Gereklilikler Nedeniyle Çalıştığı Kamu Kurumundan Başka Bir Yere Tayinini İsteyebilir Mi?

Bu hususta güzel bir yargı kararı var, hem de güzide şehrimiz, memleketimiz Gaziantep Mahkemelerinden çıkan bir karar. 

Gaziantep 2. İdare Mahkemesi 2020/845 Esas 2021/187 karar sayılı oldukça güncel tarihli Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik'in Ek 3. Maddesine dayandırmak suretiyle vermiş olduğu kararında der ki ; 

“……….İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir…….”

Davaya konu olmuş olayda çok kısa hikâyeden de bahsedelim. Kilis ilimizde Valilikte engelli kadrosunda çalışan bir vatandaşımızın tüm ailesi Gaziantep ilimizde kalmakta. Ayrıca sürekli tedavisi için Gaziantep iline gidip gelmek zorunda olan vatandaşımız gün içinde mesai saatinde de yerinde olması gerekiyor. Kilis şurası, ne var bunda demeyin aman efendiler. Size göre ne var, evet yakın mesafe olabilir ama yürümeye bile zorlanan bir insan için ha Kilis ha Fizan ! Adım atmakta zorlanana 2 adım ötesi sürgün yeri. Dedik ya çeken bilir, bilmeyen de anlayış göstermeli. Yargı da öyle yapıyor ve engelli vatandaşımızın hayatının kolaylaşmasına yardım ediyor, bir yol açıyor, bir ders veriyor. 

Bu sıkıntılarla imtihan olan tüm kardeşlerimin yanında olalım, özellikle işveren vatandaşlarımız! İŞKUR’ dan engelli kontenjanı dolsun diye gönderilen personelleri beklemeyelim ve kanuni kontenjanı doldurmakla yetinmeyerek mevcut sağlık durumuna uygun nitelikte çalışabilecek başka engelli kardeşlerimize iş imkanı/fırsatı verelim. Biz güvenelim, yanlarında olalım bakın neler oluyor, ne güzellikler bizleri bekliyor. 

Hayatı ruhen engelsiz yaşamak lazım azizim, gönlümüz/kalbimiz sakat olmasın yeter.

Saygılarımla…

 
MAKALE YORUMLARI


gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ