memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

15-12-2021 17:53 Kategori: YAŞAM

Yüz yüze iletişim ve arkadaşlığın artıları

Yüz yüze iletişim ve arkadaşlığın artıları
 • Facebook Paylaş
 • Yorum Yaz

"COVID-19 salgını nedeniyle son birkaç yılda sosyal hayatın daha da kötüye gittiğini kimsenin inkar etmesi olası değildir. Ve muhtemelen bunu kendiniz de hissettiniz. Soru, pandeminin neden olduğu sosyal alanda daha fazla değişikliğin ne kadar ciddi ve küresel olacağıdır. Future Today Institute kurucusu NYU Stern School of Business'tan Amy Webb, pandeminin sona ermesinden sonra bile insanların toplu etkinliklerde rahatça tekrar bir araya gelmelerinin uzun zaman alacağına inanıyor. Ve bunun tam olarak ne zaman olacağını tahmin etmek bile zor."

Aynı zamanda Amy Webb, pandemi teknik çağda meydana geldiği için çok şanslı olduğumuza inanıyor. COVID-19, 20 yıl önce ortaya çıkmış olsaydı insanlık için çok daha kötü olurdu. Ne de olsa artık evden  eğitim alma ve çalışma, sevdiklerimizle uzaktan iletişim kurma ve yeni insanlarla tanışma fırsatımız var. Hepsi hızlı internet ve kullanışlı çevrimiçi platformlar sayesindedir.

COVID-19 pandemisinin sorunu yalnızca virüsün ani tehlikesi değil, aynı zamanda daha az belirgin sonuçlarıdır. Tüm dünya koronavirüsle savaşırken, herkes başka bir salgını unuttu: yalnızlık. BBC'ye göre, Amerika Birleşik Devletleri ve birçok Avrupa ülkesi sakinleri giderek daha fazla yalnız hissediyor. Ve İsveç "en yalnız" ülke oldu. Burada, tüm hanelerin neredeyse yarısı bekar, çocuksuz yetişkinlerdir.

Amerikalı psikologlar, yalnız insanların vücudunda inflamatuar reaksiyonların arttığını, strese daha güçlü tepki verdiklerini, %22 daha yüksek erken ölüm riskine sahip olduklarını söylüyor. Yalnız insanlar için ana tavsiye, sosyal bağlantılar aramak ve bunları sürdürmektir. Ama bu kadar zor bir zamanda bu nasıl yapılabilir?

Video iletişimi: yalnızlığa bir deva

Belki de bu çok fazla dile getiriliyor ancak milyonlarca insan için yalnızlıktan gerçek bir kurtuluş haline gelen şey iletişim için çeşitli video hizmetleridir. Günümüz insanlarına metin sohbetlerinden, anlık mesajlaşma programlarından veya telefon görüşmelerinden çok daha fazla özgürlük ve rahat iletişim fırsatı vermişlerdir. Küçük bir ekranda da olsa karşınızdaki kişiyi görebilme özelliği canlı iletişime iyi bir alternatiftir. Ve en önemlisi, bu alternatif tamamen güvenlidir.

Günümüz insanları neden görüntülü iletişimi seçiyor? Çok farklı nedenleri vardır:

 1. Sizden uzakta olan arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi görme, gözlerinin içine bakma, bir gülümseme görme ve onlara geri gülümseme fırsatı. 

 2. Değerli zaman tasarrufu. On dakikalık görüntülü konuşmada, yazışmalardan çok daha fazlasını tartışmak için zamanınız olabilir.

 3. Etkileyici bir dizi kullanışlı işlev — basit video efektlerinden yüz veya daha fazla kişi için büyük bir çevrimiçi konferans düzenleme işlevine kadar.

Bu iletişim formatının avantajlarını sıralamak uzun zaman alacaktır. Ama buna değer mi? Görüntülü iletişimi zaten keşfettiyseniz her şeyi kendiniz çok iyi bilirsiniz. Daha da önemlisi — iletişim için hangi hizmeti seçeceğiniz. Ve burada her şey hedeflerinize bağlı.

Görüntülü arama işlevine sahip sosyal ağlar: klasikler erbaplarına

 • Facebook. Messenger'da sadece çeşitli medya dosya alış-verişi ve mesajlaşmakla kalmaz, aynı zamanda görüntülü iletişim yoluyla da iletişim kurabilirsiniz. Burada özel bir özellik yoktur ancak bu format kişisel bir sohbet için uygundur.

 • Instagram. Geliştiriciler, görüntülü arama özelliğini 2019'da uygulamalarına uyguladılar. Ve bu özelliğin büyük talep gördüğü ortaya çıktı. Biriyle doğrudan Direct kısmından iletişim kurma işlevi gerçekten kullanışlıdır.

 • Twitter. 2020 yılında Twitter, görüntülü sohbet etmenize ve cihazınızın ekranını paylaşmanıza olanak tanıyan Squad uygulamasını satın aldı. Bu nedenle Twitter, Skype ve benzerlerine doğrudan rakip olma konusunda oldukça meyillidir.

 • LinkedIn. Klasik anlamda görüntülü arama işlevi yoktur, ancak parmağınızın nabzını tutmanıza ve bölgenizdeki haberleri takip etmenize yardımcı olan çeşitli sektör canlı yayınlar vardır. Çok kullanışlıdır.

Video konferans ve görüntülü arama platformları: sevdiklerinizle sohbet ve iş için

 • Zoom. En popüler çevrimiçi video konferans platformlarından biri. Ücretsiz planda bile Zoom, 100 katılımcıya kadar ancak 40 dakikalık bir limitle konferanslar düzenlemenize izin verir. Ücretli planlarda (14.44 dolardan) bu kısıtlama kalkmaktadir.

 • Skype. Bu tür platformlar arasında gerçek bir demirbaş ve konferans alanında öncülerden biri. Skype kesinlikle ek bir tanıtıma ihtiyaç duymaz. Ancak son yıllarda rekabet nedeniyle geride kalmaktadır.

 • Slack. Bu, iş ve iş akışı organizasyonu için çok amaçlı bir araç makinesidir. Organize çalışma alanlarından (kanallardan) yazılı sohbetlere ve görüntülü arama işlevlerine kadar, işi halletmek için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

 • Viber. Evet, Viber her şeyden önce bir mesajlaşma uygulamasıdır ve ancak aynı zamanda görüntülü aramalar için de kullanılmaktadır. Bununla birlikte, mesajlaşma uygulamaları arasında Viber, görüntülü arama işlevini ilk tanıtanlardan biriydi. Ve diğerleri onu takip etti.

 • Google Meet. Ana avantajı doğrudan tarayıcıda çalışması olan kullanışlı video konferans ve görüntülü arama hizmeti. Herhangi bir şey yüklemeniz ve yapılandırmanız gerekmez — her şey tarayıcı sekmesinde çalışır.

Görüntülü sohbetli arkadaşlık uygulamaları: arayış içinde olanlar için

 • Tinder. En popüler arkadaşlık uygulamalarından birinin bu kadar uzun süredir görüntülü sohbet özelliği eklememesi garip. Ancak 2020'de bu nihayet değişti — artık video bağlantısı aracılığıyla diğer kullanıcılarla sohbet edebilirsiniz. Ancak bir uyarı ile — bu bir Gold aboneliği gerektirir. Ayrıca her iki partner için de aktif olmalıdır.

 • LOVOO. Bireysel öneriler, yakınınızdaki potansiyel partnerleri arama, esnek profil ayarları ve hoş bir arayüz ile çok popüler bir uygulama. Ancak en önemli şey, yerleşik görüntülü sohbet ve video akışıdır.

 • Bumble. Birçoğunuzun hatırladığı gibi, Bumble'da arkadaşlık yolunda ilk adımı kızlar atıyor. Erkekler ise iletişimlerini empoze edemezler. Ve çok uzun zaman önce, bir görüntülü arama işlevi uygulandı. Benzersiz bir şey sunmuyor ancak varlığı güzel.

 • Badoo. Ve bu uygulamanın yerleşik bir görüntülü sohbeti var. Ama burada bazı nüanslar var. İlk gördüğünüz kişiyi istediğiniz zaman arayamazsınız. Bir arama yapabilmek için önce birbirinizle en az bir mesaj alış-verişinde bulunmanız gerekir.

 • The League. Bütün bu platform kelimenin tam anlamıyla görüntüye bağlı. Görüntülü arama standart bir özelliktir ve kimseyi şaşırtmaz. Ama The League daha fazlasını sunuyor! Örneğin, League Live video akışları ve hızlı görüntülü arkadaşlık (Speed Dating). Uygulamada profiliniz için 10 saniyelik kısa bir tanıtıcı video da kaydedebilirsiniz — bir tür sunum.

 • The Intro. Görüntülü arkadaşlık için bir platformdur. Aslında, görüntülü tanışma için bir partner seçme ayarı yoktur. Siz sadece tarih ve saati girin ve The Intro, aynı saati seçen birini arar. Zaman sınırı yoktur ve hizmetin tamamen ücretsizdir. 

 • Fliqpic. Arkadaşlık uygulaması ve görüntülü sohbet özelliklerinin pek de kötü olmayan bir kombinasyonu. Fliqpic'te sohbet veya video aracılığıyla iletişim kurabilir ve profilinize fotoğraf ve video ekleyebilirsiniz. Kendilerini anlatmak ve yeni arkadaşlar edinmek isteyenler için mükemmel bir platform.

 • JustSayHi. Hizmet bir öncekine benzemektedir ancak bazı farklılıklar vardır. Burada ayrıca profilinize fotoğraf ve video ekleyebilir ve canlı randevulara çıkabilirsiniz. Ancak bunun yanı sıra, iletişimi çeşitlendirmeye ve en azından daha ilginç hale getirmeye yardımcı olan video ve sesli notlar gönderebilirsiniz.

Çevrimiçi görüntülü sohbetler: Kısıtlama olmaksızın arkadaşlık isteyenler için

 • Chathub. Sadelik, minimalizm ve rahatlığın başarılı bir kombinasyonu. Chathub'daki partnerler, uygun olan dil ve cinsiyete göre filtrelenebilir. Ancak Chathub'ın mobil uygulaması yoktur. Ancak diğer yandan, web sürümü mobil tarayıcılar için iyi bir şekilde uyarlanmıştır — kullanımı oldukça rahattır.

 • Chatrandom. Yabancılarla sohbet etmekten fazlasını arayanlar için harika bir seçim. Cinsiyet filtresi, ilgi alanlarına göre partner arama, tematik sohbet odaları ve kızlarla ayrı bir sohbet bulunmaktadır. Ancak, ikincisine erişim yalnızca premium hesabı olan kullanıcılara açıktır.

 • Omegle. Tarihteki hiçbir sunum gerektirmeyen ilk rastgele sohbet. Omegle, on iki yılı aşkın süredir en popüler sohbet ruletlerinden biri olmuştur. Ancak yine de cinsiyet ve coğrafi filtrelerin yanı sıra mobil uygulamalar da yoktur.

 • Omegle TV. Erkekler için Omegle'ye mükemmel bir alternatif. Çünkü  omegletv.chat/tr onları sadece kızlarla buluşturmaktadır. Ancak daha da önemli olan bir şey daha var — tüm kızlar onaylanmış ve kişisel verilerini doğrulamıştır. Sahte hesapları bir kez ve herkes için unutun!

 • OmeTV. Kolaylık ve sadeliğin hoş bir kombinasyonu. İhtiyacınız olan her şeye sahiptir — cinsiyet ve coğrafi filtreler ve ayrıca mesajları otomatik çevirme işlevi. Yabancılarla rahatça iletişim kurun!

 • Bazoocam. Bazıları bu görüntülü sohbeti modası geçmiş ve eski moda olarak adlandırır. Evet, görsel olarak Bazoocam "2000'lerin başından merhaba" gibi görünüyor. Ancak site hala oldukça popüler ve binlerce kullanıcıyı kendine çekiyor. Platformun ilgi çekici özellikleri arasında çevrimiçi mini oyunlar ve video yayınları yer alıyor.

 • Camsurf. Bu belki de Omegle'nin değil, OmeTV'nin en büyük benzeridir. Tasarım ve işlevsellik çok benzerdir. Ancak, güvenli arama, konumu gizleme, doğrulama rozeti, diğer sosyal ağlar için abone kazanma vb. gibi özel özellikler olmadan olmaz. Bu özelliklerin çoğunun ücretli olduğunu unutmayın.

 • Chatspin. Sadelik, rahatlık ve harika modern tasarımın hoş bir kombinasyonu. Chatspin, kullanıcılara ülkeye göre partner araması, cinsiyet filtresi ve video maskesi işlevi sunar. Anonim ve gizli bir şekilde iletişim kurmayı sevenler bunu kesinlikle takdir edeceklerdir.

Özetleyelim

Gördüğünüz gibi, yeterince “yalnızlık tedavisi” vardır. Ve Amy Webb'in, makalenin başındaki sözleri doğrudur. Koronavirüs pandemisi 2000'li yılların başında olsaydı bunu çok daha zor deneyimlerdik.

Bugün herhangi bir kişi, amaç ve kullanım senaryolarına uygun bir çevrimiçi iletişim hizmeti bulabilir. İster en sevdiğiniz sosyal ağ, bildiğiniz Skype veya Omegle'nin orijinal alternatifi olsun. Çok fazla seçenek var! Ve kesinlikle kendinizi tek bir şeyle sınırlamaya değmez. Mükemmel iletişim platformunu seçerken iyi şanslar!

 Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER YAŞAM HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ