Bugun...
03-06-2020 11:05 Kategori: TEKNOLOJİ

Yapısal Kablolama Sistemlerinin Avantajları

Yapısal Kablolama Sistemlerinin Avantajları
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Yapısal Kablolama, kullanılan alanın enerji, telefon, görüntü, veri (bakır ve fiber), ses, şebeke, UPS ve Güvenlik Sistemleri sinyallerinin kusursuz bir şekilde iletimini sağlamak ve bu sistemleri tek bir çatı altında toplayarak yönetebilmeye ve gerekli olması halinde altyapıyı genişletme imkanı sunan bir Network Altyapı çalışmasıdır."

Yapısal Kablolama, kullanılan alanın enerji, telefon, görüntü, veri (bakır ve fiber), ses, şebeke, UPS ve Güvenlik Sistemleri sinyallerinin kusursuz bir şekilde iletimini sağlamak ve bu sistemleri tek bir çatı altında toplayarak yönetebilmeye ve gerekli olması halinde altyapıyı genişletme  imkanı sunan bir Network Altyapı çalışmasıdır.

Yapısal Kablolama, işyeri, fabrika, hastane, kampüs, ev gibi sınırlı mesafelerdeki bilgisayarları ve çevre birimlerini birbirine bağlamak ve bu sistemlerin enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılan Kablo Sistemleridir.
Kablolar, data plug, connector patch panel, patch cord, kabinet, jack, data prizi, gibi pasif bileşenler ile oluşturulan altyapı, kaliteli bir network, telefon, haberleşme ve Güvenlik Sisteminin temel unsurunu oluşturmaktadır.

CAT5 Kablo, CAT6 Kablo altyapı ve Yapısal Kablolama üzerinde çalışan bilgisayar ağları gelişmiş ses, görüntü ve veri iletimi için mükemmel bir alt yapı sunmaktadır. Altyapı ve Yapısal Kablolama, uzun yıllar kurumların ihtiyaçlarından olan veri ve enerji transferinin hızlı, güvenli ve verimli bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Yapısal Kablolama, internet, bilgisayar, telefon, aydınlatma, Yangın Algılama Sistemleri, Yangın Alarm Sistemleri, Hırsız Alarm Sistemleri, İhbar Sistemleri, Ses ve Anons Sistemleri, Güvenlik Kamera Sistemleri, Geçiş Kontrol Sistemleri, Akıllı Ev Sistemleri, Kent Güvenlik Sistemleri gibi sistemler ile entegreli kullanılır ve Zayıf Akım Sistemleri içersinde yer alır.

Fiber Optik Kablolama, Yapısal Kablolamada kullanılan En Hızlı Görüntü, Ses, Veri Transferi sağlayan kablo türüdür. CAT5, CAT5e, CAT6 ve CAT7 Kabloların bağlandığı bir Switch (anahtar) üzerinden Patch Panele (bağlantı paneli) aktarma yapılarak Network Sistemine bağlanılır. 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yapısal Kablolamada Dikkat Edilmesi Gereken sistemlerde kullanılacak olan ürünlerin ve cihazların kaliteli olması ve işçiliğin de özenli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. 

Yapısal Kablolardan bağlantı aparatlarına ve konektör seçimiden, kaneletlerden patch kablolara kadar kullanılacak tüm bileşenlerin sektöründe başarılı olan markalardan seçilmelidir.

Yapısal Kablolama Standartları Uluslararası = ISO / IEC – 11801, Amerika = TIA / EIA 568 ve Avrupa Birliği = EN 50173’ e uygun olması gerekmektedir.

Yapısal Kablolama Sisteminin verimli olabilmesi için keşif, kanallama, kablo çekimi, sonlandırma, etiketleme, test ve sertifikalandırma olarak aşamalı gerçekleştirilmelidir.

Verimli bir proje geliştirebilmek için kablolama yapılan alanın daha sonraki büyüme hedefleri de göz önüne alınmalıdır. Tüm ihtiyaçları karşılayabilecek ve teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilecek yapıda ve standartlarda uzmanlar tarafından projelendirilme yapılmalıdır. Kurulan altyapının mutlaka sertifikalandırılması gerekmektedir.

AVANTAJLARI

Yapısal Kablolamanın Avantajları, bilgisayar, Güvenlik Kamerası, Yangın Alarm gibi aktif sistemler aynı kablo üzerinden çalışabilir. Böylece, kablolar karışık görüntüsünden kurtulur daha az yer kaplar ve kolay düzenlenir.

Yapısal Kablolama Sistemleri için uzun süreli sistem performans garantisi verilmektedir. Büyük boyutlardaki verinin iletimini ve paylaşılmasını destekler.

Patch panelde yapılan basit bir port değişikliği ile herhangi bir veri noktası, Kamera Sistemleri ya da telefon hattı kolaylıkla taşınabilir. Altyapı ve Yapısal Kablolamada oluşan herhangi problem ve arıza kısa sürede tespit edilebilir.
Hızlı olarak çalışan sistem ile kullanıcılar zamandan da tasarruf etmektedir. Sistem yönetimi çok daha kolay bir şekilde yapılmaktadır.  

“Gazi Information Teknoloji’nin sektördeki yılları aşmış tecrübesi ile Yapısal Kablolama Avantajlarından siz de faydalanmak veya bilgi almak istiyorsanız adresimizi ziyaret edebilirsiniz.”

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası

MUHİTTİNOGLU TOYOTA

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna