memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

29-07-2020 09:56 Kategori: TEKNOLOJİ

2. El Araç Satışında Garanti ve Ekspertiz Zorunluluğu

2. El Araç Satışında Garanti ve Ekspertiz Zorunluluğu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Türkiye’de yatırım davranışları incelendiğinde, halkın araç sahibi olma konusunda güçlü bir isteği olduğu görülüyor. Türk halkı, ev sahibi olmanın hemen ardından birikim ve yatırımlarını araç alımına yönlendiriyor. Bu eğilim, tüketicileri sıfır araç alımlarında ikinci el otomobil piyasasını da dikkate almaya yöneltiyor. Bu çerçevede Türkiye’de ikinci el araç alım-satım piyasasında da her dönemde canlılık ve hareketlilik göze çarpıyor. "

İkinci El Araç Satışında Oto Ekspertiz Zorunluluğu

Türkiye ikinci el otomobil piyasası, uzun yıllar boyunca tüketici hakları yönünden sorunlu bir tablo çizdi. Hasarlı ve sorunlu araç bilgileri tüketicilerden saklandı ve yüz binlerce mağduriyet vakası yaşandı. Yönetmelik eksiklikleri nedeniyle dağınık bir görünüm sergileyen ikinci el araç piyasasının düzenlenmesi için, araç satışlarına her şehirde olduğu gibi Eskişehir oto ekspertiz raporu zorunluluğu getirildi. 

İkinci El Araç Satışında Yeni Dönem

İkinci el araç satışında yaşanan sorunlar, Tüketici Hakem Heyetleri’ne yapılan şikayetler ve Yargıtay’a taşınan davalar devleti bu konuda önlem almaya sevk etti. 1 Nisan 2019 tarihine dek, ikinci el araba satışları raporsuz olarak noter huzurunda yapılıyordu. Raporsuz satışların engelini sağlayacak sorgu sistemi Ağustos ayında noterler tarafından kullanılması bekleniyor. Bu tarihten itibarense, ikinci el otomobil satışlarında Eskişehir oto ekspertiz raporu olmadan satış yapılamayacak. T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca sunulan İkinci El Kara Taşıtları Ticareti Hakkında Yönetmelik'e göre ikinci el otomobil satışında satıcı, araca dair garanti sunmak durumundadır. Garanti, satış tarihinden itibaren 3 ay süreyle veya 5.000 kilometre için geçerlidir. Yeni yönetmelik dahilinde, garanti kapsamına elektrik sistemi, diferansiyel, şanzıman, tork konvertörü ve motor giriyor. Ekspertiz raporu bedeli ise aracı satan kişi tarafından ödeniyor. Garanti kapsamında olan  parçalarda garanti süresi veya kilometresi içinde meydana gelen arızalar azami otuz iş günü içinde gideriliyor. Motosikletler için bu süre azami yirmi iş günü olarak belirtiliyor. Arızanın giderilmesine ilişkin masraflar ise işletmeye ait olarak belirleniyor.

İkinci El Araba Satışlarında Ekspertiz Raporu ve Satış Yetkisi

Yönetmelik kapsamında, otoekspertiz raporunun bir kopyasının notere ibraz edilmesi gerekiyor. 8 yaşın veya 160 bin kilometrenin üzerindeki ikinci el araba satışları ise rapor zorunluluğundan muaf tutuluyor. Rapor kapsamındaki ikinci el araç satışlarında, Eskişehir oto ekspertiz raporunu bakanlıkça yetkilendirilmiş kişilerden almanız, yasal pürüzleri önlemek için kritik önem taşıyor. Yeni yönetmelikte yer alan bir diğer madde ise ikinci el araç ticareti yapacak kişilerin satış yetkisini düzenliyor. Yüz kızartıcı suçlar işlemiş kişiler ikinci el araç satışından men edilirken, satış yetkisi olmayan kişiler 1 yıl içinde yalnızca 3 araç satışı yapabiliyorlar. Rapor zorunluluğunun sağlayacağı şeffaflıkla, tüketici mağduriyetlerinin azalması ve ikinci el araç piyasasının daha da hareketlenmesi bekleniyor.

Eskişehir Oto Ekspertiz Raporu

Tse Belgeli Ekspertiz Paketleri ile hem aracın son durumunu eksiksiz bir şekilde tespit ettirin hem de yönetmelik kapsamında aracınızı 3 ay / 5000 KM’ye kadar garantiye alın. Sizde yanılmamak için Eskişehir oto ekspertiz raporunuz alın ve aracınıza güvenle binin.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna