memo

Bugun...
11-01-2018 09:49 Kategori: SPOR

Aybaba’dan alt yapı dersi!

Aybaba’dan alt yapı dersi!
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Meslektaşları koltuğunu korumak için transfer üstüne transfer yaptırırken Sivas’ın hocası Samet Aybaba, yönetime, “Birkaç oyuncu almayalım, altyapıya akademi kuralım” dedi. Yiğidolar dev projeyi Murat Dizdar’la hayata geçirdi."

Meslektaşları koltuğunu korumak için transfer üstüne transfer yaptırırken Sivas’ın hocası Samet Aybaba, yönetime, “Birkaç oyuncu almayalım, altyapıya akademi kuralım” dedi. Yiğidolar dev projeyi Murat Dizdar’la hayata geçirdi.

Daha 15 hafta geride kaldı ama Süper Lig’de bu sezon tam 24 teknik adam görev yaptı. Hep altyapıya önem verilmesi gerektiğinden bahsederiz. Ancak koltuğunu korumak için bırakın altyapıyı düşünmeyi, genç yetenekleri bile sahaya sürmekten ürken hocalarımız varken Sivasspor’da eşi benzerine zor rastlanır bir durum yaşandı. Yiğidolar’ı bir sezon aradan sonra Süper Lig’e taşıyan Samet Aybaba, başkan Mecnun Otyakmaz’la yaptığı görüşmede, “Gerekirse bir transfer yapmayalım, ama altyapıya akademi projesini hayata geçirelim” dedi. Daha önce hiçbir hocadan duymadığı bu öneriyi kabul edip altyapıya 1 milyon Euro, yani yaklaşık 4.5 milyon TL ayıran Otyakmaz, geleceğin yıldızlarını Sivas’ta yetiştirmek için Aybaba’ya tam yetki verdi

Altyapı uzmanı Dizdar! 
Deneyimli teknik adam, projenin başına ise Altınordu’nun bugünlere gelmesinde çok önemli bir rolü olan, Seyit Mehmet Özkan’ın ekibinde 10 yılı aşkın süre görev yapan Murat Dizdar’ı getirdi. Özellikle eğitmen konusunda çok geniş bir portföye sahip olan Dizdar, 16 uzman altyapı hocasıyla birlikte Sivasspor’da Altınordu projesine emsal olacak bir çalışma içerisinde.

İki çim saha yapıldı 
İki çim sahanın yanı sıra akademi oyuncularının kalacağı bir tesis binası ve alanında uzman kişilerle projeyi hayata geçiren Sivasspor yönetimi, her yıl 3 milyon TL gibi bir bütçeyi de altyaş kategorilerine ayıracak. Samet Aybaba ise Sivasspor’un başında bu sezon başarılı olur mu bilinmez, ancak örnek gösterilecek bu ısrarıyla Sivasspor tarihinde hep ayrı bir yere sahip olacak.

Samet Aybaba: Türk futbolcu yetiştiremiyoruz
Sivasspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, "Biraz parlayan futbolcuyu haketmediği yerlere getiriyoruz, göklere çıkarıyoruz. Yetenek insanı şöhret, karakter ise efsane yapar" dedi.
Türk futbolunun önemli isimlerinden Sivasspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, Samet Aybaba, yabancı oyuncu sayısı, alt yapı sorunu, futbolcuların genç oyunculara örnek olmaları gerektiğini ve Türk futbolcuları hakkında konuştu.

Yabancı çözümü alt yapıdan geçer
Yabancı oyuncu sorununun çözümünün altyapıdan geçtiğini vurgulayan Aybaba, "Bu iş rakamlarla çözülemez. Bir yıl 5 yapmışsın, sonra 8, sonra 10. Hadi sonra tekrar indirelimle olmaz. Zaten yerli oyuncu yetiştiremiyoruz. Sistem yok çünkü. Yabancı oyuncu da serbest bırakılınca herkes işin kolayına kaçıyor. Oysa bu işin çözümü altyapıda. Bizim ülkemizde yetenekli çocuklar yok mu? Var elbette. Ama onlara çıkma fırsatı tanımıyoruz. Bence şöyle yapmalıyız; 5 yıl boyunca kriterler koyarak yabancıyı serbest bırakalım. Önüne geleni almayalım içeriye. Bazı şartlar olsun. Örneğin yaş, ülkesinde milli olma, maç oynama sayısı gibi. Bu sırada kulüplere altyapı şartı koyalım. Altyapı için antrenörler yetiştirelim, ülke çapında taramalar yapalım. 5 yılın sonunda da yabancı sayısını kısıtlayalım. Yoksa hiçbir şey yapmadan bir yıl 10, ertesi yıl 15, ertesi yıl 8 yabancı yapalımla bu işler çözümlenemez. Zaten yerli yetişmiyordu, yabancı serbest kalınca olanlar da rekabeti bıraktı" diye konuştu.

Kütüphane kurdurdum, kitap bitirene ödül var
Aybaba, Sivas'ta yetenekli gençler olduğunu ve sahaya çıkan futbolcuların onlara örnek olmaları gerektiğini ifade ederek, "Sahaya çıkarken sahneye çıkar gibi çıkmalı. Saçına, sakalına, kıyafetine dikkat etmeli. Biz Beşiktaş'ta futbol oynarken sahaya sahneye çıkar gibi çıkardık. Herkes sakal traşını olurdu. Ben takımlarımda öyle garip sakallı tipleri istemiyorum. Çünkü benim çalıştırdığım takımın futbolcuları örnek olmalı diyorum. Altyapıyı kurduk. Bir de tesislere kütüphane kurdurdum. Yüzlerce kitap koyduk içine. Kitap okuyana, bitirene ki buna altyapıdaki oyuncularımız da dahil çeşitli ödüller veriyoruz. Gömlek, ayakkabı gibi" dedi.

Arda’yı şımartan toplum olarak biz olduk
Türk futbolunda biraz parlayan oyuncuların haketmediği yerlere getirildiğini dile getiren Aybaba, "Şimdi Milli Takım İzlanda'ya yenilince şaşırıyoruz. Bu ortamda, bu şartlarda milli takım nasıl başarılı olabilir ki? Futbolcu yetiştirebiliyor muyuz? Yetiştirdiklerimize ne yapıyoruz peki? Bakın son örnek Arda Turan olayı. Arda'ya bunu biz yaptık. Onu şımartan biz olduk. Sadece Arda için demiyorum bunu, genel olarak söylüyorum. Biraz parlayan futbolcuyu haketmediği yerlere getiriyoruz, göklere çıkarıyoruz. Sonra da niye böyle yaptı diye yerden yere vuruyoruz. Yetenek insanı şöhret, karakter ise efsane yapar. O şöhreti seçti. Ama bunu seçmesine de toplum olarak biz neden olduk" diye konuştu.


Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SPOR HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU