memo

Bugun...

CİĞERCİ HÜSEYİN

CİĞERCİ HÜSEYİN

26-09-2018 15:15 Kategori: SİYASET

Kaplan, Gaziantep’teki o ihaleleri meclis gündemine taşıdı

Kaplan, Gaziantep’teki o ihaleleri meclis gündemine taşıdı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, günlerdir kamuoyunda yer alan Gaziantep Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Ferda Barış’ın AKP’li belediyelerden ve çeşitli kurumlardan aldığı “ballı ihale” iddialarına ilişkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için yazılı soru önergesi verdi. "

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, günlerdir kamuoyunda yer alan Gaziantep Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Ferda Barış’ın AKP’li belediyelerden ve çeşitli kurumlardan aldığı “ballı ihale” iddialarına ilişkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için yazılı soru önergesi verdi.

Basına yansıyan haberlerde, Ferda Barış Mühendislik İnşaat’ın sahibi ve AKP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Ferda Barış hakkında vahim iddialarda bulunulmuştur. Konu ile ilgili CHP Şehitkamil İlçe Başkanı Umut Yılmaz’ın da basın açıklaması kamuoyunda yer almıştır.

Ferda Barış’a, çeşitli kuruluşlardan ve belediyelerden,  milyonlarca liralık ihaleler aktarıldığı, AKP ilçe yöneticisiyken ve AKP Gençlik Kolları'ndayken 21 tane ihale aldığı öne sürülmüştür.

İddialar bunlarla sınırlı değildir. Barış'ın, AKP'li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden yaklaşık maliyeti 5 Milyon 266 Bin TL ve AKP'li Şahinbey Belediyesi'nden yaklaşık maliyeti 4 Milyon 91 Bin TL'lik ihale aldığı da iddia edilmektedir.

Barış'ın, Belediye Meclis Üyesi olduktan 3 ay sonra, 31 Mayıs'ta, Şahinbey'de sözleşme maliyeti yaklaşık 2 Milyon 854 Bin Liralık  "taziye evi yapım ihalesi" aldığı, ihaleye sadece iki kişinin girdiği bunlardan birinin kendisi olduğu, diğer kişinin ise "şaibeli olarak" çekildiği de iddialar arasındadır.

Barış’ın şimdiye kadar aldığı ihalelerin yaklaşık maliyetinin 26 milyon 700 bin TL olduğu belirtilmektedir.

 

 

Bu çerçevede;

  1. Söz konusu iddialar çerçevesinde Bakanlığınız Gaziantep Büyükşehir ve Şahinbey belediyelerinde bir inceleme başlatmış mıdır? Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar incelemenin sonucu ne olmuştur?

  2. İddialar çerçevesinde hukuka ve etiğe uygun olmayan söz konusu ihaleler iptal edilecek midir?

  3. Yapım işlerinde ihaleye ait bilgilerin girilmesi yasal zorunlulukken, Belediye Meclis Üyesinin tabelada isminin olmamasının gerekçesi nedir?

  4. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde ihale alan başka AKP’li yöneticiler var mıdır?

  5. Gaziantep’te kamu hizmetleri halka değil de ranta dayalı mı yapılmaktadır?Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SİYASET HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU