memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

30-04-2021 18:19 Kategori: SAĞLIK

Vajinismusu kişiye özel tedavi yöntemleri ile çözmek mümkün

Vajinismusu kişiye özel tedavi yöntemleri ile çözmek mümkün
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Emek Hastanesi, deneyimli hekim ve sağlık çalışanları kadrosu ile güler yüzlü, güvenilir, hızlı, ekonomik, ulaşılabilir ve en önemlisi de kaliteli, sürdürülebilir bir sağlık hizmeti ile şehrin ve bölgenin tercihi olmaya devam ediyor."

Çağın gereklerine ayak uyduran ve tüm teknik donanımlara da sahip olan Özel Emek Hastanesi bünyesinde sağlığın A'dan Z'ye tüm alanlarında hizmet almak da mümkün. Hasta ve hasta yakınlarının ihtiyaç ve beklentilerine en hızlı süreçte cevap veren Özel Emek Hastanesi, vatandaşlar tarafından tercih edilirliği ile kalite çıtasını her geçen gün arttırmaya devam ediyor. 

KADIN DOĞUM UZMANI DR. OYA KAYAALP VAJİNİSMUS HAKKINDA TÜM DETAYLARI PAYLAŞTI

Özel Emek Hastanesi Hekimlerinden Kadın Doğum Uzmanı Dr. Oya Kayaalp, kadınların en sık karşılaştığı cinsel hastalık türlerinden Vajinismus hakkında detaylı bilgi verdi. Kayaalp, Vajinismus'un bir çeşit cinsel işlev bozukluğu olduğuna dikkat çekerek, bu bozukluğun görüldüğü durumlarda yapılması ve alınması gereken önlemler hakkında açıklamalarda bulundu.

Kayaalp, Vajinusmus'un kadınlarda en sık rastlanılan bir cinsel işlev bozukluğu olduğunu söyleyerek yine bu rahatsızlığın da toplumda en fazla gizlenen bir konu olduğuna dikkat çekerek bu süreçte hastalıkla mücadele hususunda sunulan tıbbi hizmetlerden bahsetti. Kayaalp, ayrıca yine bu alanda gerçekleştirilen genital estetik operasyonları hakkında da bilgi verdi. 

VAJİNİSMUS BİR ÇEŞİT İŞLEV BOZUKLUĞUDUR

Kadınlarda sıklıkla görülen Vajinismusun cinsel bir işlev bozukluğu ve hastalık olduğunu söyleyerek Vajinismus hakkında bilgi veren Kayaalp, "Vajinismus cinsel ilişkiye girememe durumudur. Bir çeşit cinsel işlev bozukluğu olan vajinismusda; kadın pelvik kasları kasılır ve cinsel ilişikiyi  bilinçsiz bir şekilde reddeder. Bu durum her ilişki denemesinde tekrar yaşanır ve sonuç hüsran olur" ifadelerinde bulundu. 

EN SIK GÖRÜLEN VE EN FAZLA GİZLENEN BİR SAĞLIK SORUNU

Vajinismusun ülkemizde sıklıkla görülen bir sağlık sorunu olduğunu ve bununla beraber en fazla gizlenen cinsel sorun türlerinin de başında geldiğini sözlerine ekleyen Kayaalp, "Vajinismus ülkemizde sık görülen ancak en fazla gizlenen cinsel sorunlardan biridir. Nedeni kadının bilinçaltına yerleşen korku ve-veya kaygılardır. Vajinismusda ilişki -korku-ağrı üçgeni vardır. Penis vajinaya değdiğinde kasılma; kasılmaya bağlı ağrı olur. Böylece ilişki imkansız hale gelir" açıklamalarına yer verdi. 

BU DÜŞÜNCELER KİŞİYİ DEPRESYONA SOKABİLİYOR

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda gözlenen belirtileri sıralayan Kayaalp, "Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar “Vajenimde sanki bir duvar var, bu da ilişkiye engel oluyor” şeklinde ifade ederler. Yıllarca evliliği olup bakire olan bayanlar vardır. Bu sorunu pek çok yaşayan bayan olmasına rağmen ilk kendi başına geliyormuş gibi düşünür. “Herkesin yaptığını ben neden yapamıyorum” düşüncesi mutsuzluğa, depresyona hatta bazen boşanmaya sebep olabilir" diye konuştu. 

VAJİNİSMUS SORUNU HEKİM DESTEĞİ OLMADAN ÇÖZÜLEMEZ

Vajinismus rahatsızlığının psikolojik bir problem olduğunu söyleyerek kişinin tek başına bu sorunu yenmesinin mümkün olmadığını dile getirerek bir hekim muayenesinin şart olduğuna değinen Kayaalp, "Vajinismus psikolojik bir problem olduğundan, kendi kendine tedavi mümkün değildir. Öncelikle hekim muayenesi şarttır. Yapısal veya enfeksiyonel bir durum var mı araştırılmalıdır. Daha sonra hekimin uygun gördüğü kişiye özel bir tedavi planlanır. Unutulmamalıdır ki; vajinismus tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi ertelendiğinde sorun daha da büyür. Uygun merkezlerde kişiye özel tedaviyle çözüm kolaydır" dedi. 

GENİTAL ESTETİK OPERASYONLARI

Genital operasyonlar hakkında bilgi veren Kayaalp, "Tabii bir de konuşamadığımız ,ancak hayatımızda önemli bir yeri olan diğer konu cinsellik. Cinsellik denince akla gelen genital estetik operasyonlar .  Bunlar ; Labioplasti (iç ve dış dudak estetiği), Vajinoplasti (vaden daraltma) Perineoplasti (perine bölgesine yapılan operasyon) Klitoris operasyonlarıdır" açıklamalarında bulundu. 

EN SIK GERÇEKLEŞTİRİLEN GENİTAL ESTETİK OPERASYONU LABİOPLASTİ

Günümüzde en sık gerçekleştirilen genital estetik operasyonunun labioplasti olduğuna dikkat çekerek operasyon hakkında bilgi veren Kayaalp, "Günümüzde en sık yapılan genital estetik operasyon labioplastidir. Labioplasti kadının büyük veya küçük  dudaklarının cerrahi işlemle düzeltilmesidir. Bu işlem daha çok iç dudaklarda yapılır. İç dudakların büyük ve uzun olması, dışarıya sarkması cinsel ,psikolojik veya fonksiyonel sorunlara yol açmaktadır. Bu durum doğuştan veya doğum sonrası olabilir. Cinsel sorunlara yol açmanın yanında; sürtünmeye bağlı kaşıntı, sık enfeksiyonlara yol açabilir. Dar kıyafet giyme,mayo giyme ve aktif spor kabusa dönüşebilir. Doğru teknik uygulandığında sadece estetik açıdan değil, işlevsel olarak da pek çok yarar sağlar" dedi. 

HER HASTANIN İSTEĞİ VE YAPISINA GÖRE UYGUN TEKNİK BELİRLİYORUZ

Labioplasti cerrahi yöntemlerinde hastanın isteğine göre farklı teknikler uygulanabildiğini belirten Kayaalp, "Labioplasti için farklı cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Her hastanın isteği ve yapısına göre uygun teknik seçilmelidir. Bekar hastalarda labioplasti operasyonu yapılabilir. genelde bu ameliyatlara klitoris estetiği de eklenir. Doğum sırasında oluşan istenmeyen görüntü ve işlev bozukluklarında da perineoplasti ve vajen daraltma operasyonları yapılır. Unutmayalım; sağlıklı bir cinsel yaşam, mutlu evliliğin bir parçasıdır" ifadelerinde bulundu. 

 Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ