Bugun...
05-08-2019 13:12 Kategori: SAĞLIK

Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Teknolojide de ilklere imza atıyor

Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Teknolojide de ilklere imza atıyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Suat Zengin, bilişim sektöründe yaşanan gelişmelere dikkat çekerek Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin tüm teknoloji gelişmeleri bire bir takip ettiğini söyleyerek, “Hastanemizde tüm teknolojinin en üst seviyesini kullanıyoruz."

Teknolojimizi yenilemek için de 6 milyon liralık yeni bir yatırım daha yaptık” dedi. Ayrıca röportajımızda Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Geriatri Bilim Dalı Başkanı Zeynel Abidin Öztürk, Palyatif ve Geriatri sağlık hizmetleri hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

ZENGİN: TEKNOLOJİK ALTYAPIMIZI GÜÇLENDİRDİK

Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesinin gelişen teknolojiyi yakından takip ettiğini söyleyerek toplamda 6 milyon liralık teknolojik yatırım yapıldığına dikkat çeken Zengin, “ Bilişim sektörünün önem arz ettiği ve yapay hafızanın hüküm sürdüğü bir çağda hastanemizin geride kalmaması gerekiyordu. Biz de bu gelişim dalgasını yakalayarak hastanemize 6 milyon liralık bir yatırımla hem internet serverlerini yeniledik, hem bütün poliklinik ve kliniklerde bilgisayarlarımızı yeniledik.

Ayrıca tüm hastane içinde ulaşılabilir internet sistemi için tüm koridorlarda çekimsiz alan bırakmayacak şekilde en son sistem wifi sistemlerini hastanemize getirdik. Kâğıtsız hastane ve sıfır atık projesiyle dijitalleşmeye gittik. Raporlardan tutun da sonuçlara kadar her şey sistem üzerinden oluşturulmaktadır” ifadelerine yer verdi.

DİJİTAL ARŞİV SİSTEMİ İLE ZAMANDAN VE KIRTASİYE MASRAFLARINDAN TASARRUF SAĞLADIK

Dijital arşiv sistemine geçilerek hastanenin ve hastaların zamandan ve kırtasiye masraflarından önemli oranda kurtarıldığını dile getiren Zengin, “Türkiye’nin ilk dijital arşiv sistemine geçmiş Üniversite Hastanesi olarak tüm teknik detaylardan yararlanıyoruz. Yine son dönemde çok uzun süredir kullanmış olduğumuz analog olan santral ünitemizi de yeniledik. IP ve sayısal özelliği olan yeni bir santral ünitesi kurduk.

Özellikle santral sistemimiz en güvenilir sistemi olmayı arzu ediyor. Yeni telefon santrali ile hastalarımızın daha çabuk ulaşabilir ve daha çabuk randevu alabilir olmalarını sağlayacağız” diye konuştu.

DÜNYANIN ÇOĞU ÜLKESİ SAĞLIKTA BİZİ TERCİH EDİYOR

Sağlık turizminde önemli bir yol kat edildiğini söyleyerek Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne dünyanın çoğu ülkesinden hastaların geldiğini dile getiren Zengin, “Sağlık turizmi kapsamında almış olduğumuz Sağlık durumu Belgesi Türkiye’de sayılı kurumlar içinde bulunuyoruz. Biz yerinde görmek adına Erbil uçak seferlerinin de açılması ile birlikte hastane baş müdürümüzle birlikte Erbil’deki ilgili kurumlarla iletişime geçtik. Sağlık turizmi kapsamında iki bölge arasında sosyal bir ağ oluşturmak adına ülkemize döviz girdisi ve hastanemize de getirisi olsun diye bir çalışmaya imza attık. Bunun da meyvelerini toplamaya başladık. Gitmediğimiz bazı ülkelerden bile bize muayene olmaya gelen hastalarımız oldu. Ürdün’den, İsrail’den, Lübnan’dan, Türkiye Cumhuriyetleri ülkelerinden olmakla birlikte şimdi yeni imzaladığımız protokolle birlikte Avrupa ve Amerika’dan hasta gelmesine yönelik çalışmalar ve projeler yapılmıştır” açıklamalarında bulundu.

ÜNİVERSİTEMİZİN DESTEKLERİ İLE HIZLI BİR ŞEKİLDE BÜYÜYORUZ

Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesinin kendi öz kaynaklarının yanı sıra Gaziantep Üniversitesi bütçesiyle de desteklenerek tüm yeniliklere çok daha hızlı kavuştuklarını söyleyerek rektörlük desteğinden dolayı teşekkür ettiklerini söyleyen Zengin, “Her geçen gün teknolojik olarak hastanemiz kendisini yenilemektedir. Hastane öz kaynaklarının dışında üniversitemizin de tüm imkanlarından faydalanıyoruz. Yine bu konuda Sayın Rektör Hocamız Prof. Dr. Ali Gür Bey’e çok teşekkür ediyoruz. Rektörümüz hocamızın desteği ile birçok cihazımızı üniversite bütçesiyle tamamladık. Son dönemde hasta sayısının da artmaksıyla birlikte iki tomografi cihazımız yetmez oldu ve projelendirdik en son teknoloji bir tomografi cihazı alacağız. Yine MR cihazımızı da üçe yükselteceğiz. Mamografi cihazımızın ihalesi yapılmak üzere yine en son teknoloji olacak. şu ana kadar planladığımızın yüzde

60’ını aldık umarım yüzde 40’da yenileyeceğiz. Mevzuat gereği 10 yılı dolduran cihazlar bakanlık kararı ile kullanılmayacak. Bu yüzden de rektör hocamızın bizzati isteği ile tamamen değişme kararı aldık” diye konuştu.

TÜM HASTA GURUPLARINA HİZMET VERİYORUZ

Hastanenin ultrasyon, tomografi ve MR hizmetlerinden bahseden Zengin, “Bazı özellikli tetikler dışında tahliller iki ya da üç aya kadar sarkabilir ancak onun dışında MR çekimlerimizi tomografi çekimlerimizi 15 güne kadar çekip sonuçlandırabiliyoruz. Bir ay içinde de raporlu bir şekilde sonuçlandırılıyor. Ultrasyon çekimi yapılarak sonuç oluşturulmaktadır. Özellikle çocuk hastalarımızda anestezi gerektiği için biraz farklı tekniklerle çalışılması gerekiyor. Onlara haftada iki gün hizmet verebiliyoruz. Bu çekimlerde her bir çekimin süresi de iki saati bulabilmektedir. Bu yüzden bir günde en fazla beş altı hasta alabilmekteyiz. Bunun dışında acil vakaların tomografi ve MR çekimleri aynı gün içinde yapılır çıkarılır” dedi.

ÖZTÜRK: PALYATİF VE GERİATRİ BİRİMLERİMİZLE YAŞAM SÜRESİNİ VE KALİTESİNİ ARTTIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Geriatri Bilim Dalı Başkanı Zeynel Abidin Öztürk, polikliniklerde sunmuş oldukları Palyatif ve Geriatri sağlık hizmetleri hakkında merak edilen tüm detayları okurlarımız için değerlendirdi. Palyatif ve Geriatri birimlerinin işlevsel özelliklerini ve birimlerin birbiri ile olan ilişkilerini açıklayan Öztürk, “Palyatif ve Geriatri birimlerimizde hastalarımızın yaşam süresini ve yaşam kalitesini arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

2014 YILINDAN BU YANA GAZİANTEP’E HİZMET VERMEKTEYİM

Kısa özgeçmişi hakkında bilgi vererek ihtisas alanları hakkında bilgi veren Öztürk, “ Tıp fakültesi eğitimimi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladıktan sonra İç Hastalıkları ihtisasını Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, geriatri yan dal ihtisasını ise Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesinden aldım. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Geriatri Bilim Dalı Başkanı olarak 2014 yılından beri çalışmaktayım” dedi.

HASTALARIN ACI ÇEKMESİNİ ÖNLÜYORUZ

Yaşlı hastalar için sunulan Palyatif hizmetleri hakkında bilgi vererek Palyatif bakım hakkında bilgi veren Öztürk, “Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu tanıma göre palyatif bakım: Yaşamı tehdit eden hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan problemlerle karşılaşan hasta ve hasta yakınlarında, ağrının, diğer problemlerin, erken tanılama ve kusursuz bir değerlendirme ile belirlenmesi; fiziksel, psikososyal, manevi gereksinimlerin karşılanması yoluyla acı çekmenin önlenmesi ve hafifletilmesine yönelik uygulamaların yer aldığı, yaşam kalitesini geliştirmenin amaçlandığı bir yaklaşımdır. Palyatif bakım ihtiyacı; serebrovasküler hastalık (inme), kanser, demans (Alzheimer), parkinson, kronik kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek hastalıkları bulunan hastalarda öncelikle ortaya çıkmaktadır. Günlük hayatı etkileyen fiziksel belirtilerin hafifletilmesi; psikolojik, sosyal, manevi yardım ve tıbbi karar aşamalarındaki destek palyatif bakımın başlıca amaçları arasında yer almaktadır” ifadelerinde bulundu.

MERKEZİMİZDE İHTİYAÇ DUYULAN TÜM DESTEKLER SUNULMAKTADIR

2017 yılında kurulumu gerçekleştirilen Palyatif bakım bölümü ile hastalara sunulan hizmetlerden Bahseden Öztürk, “Merkezimiz Ekim 2017 tarihinden itibaren hasta kabul etmeye başlamıştır. Merkezimizde; beslenmesi fiziksel ve psikolojik/nörolojik nedenlerle bozulmuş desteğe ihtiyaç duyan, enfekte yatak yarası bulunan ya da altta yatan hastalık nedeniyle kronik şiddetli ağrı semptomları bulunan hastaların tedavisi düzenlenmektedir. Palyatif bakım sadece hayatın son döneminde değil aynı zamanda hastalığın tüm evrelerinde rahatsız edici semptomları hafifletmeyi hedeflemektedir. Başarılı bir palyatif bakım hizmeti sunulabilmesi için kapsamlı bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Ağrı, iştah kaybı, idrar-gayta tutamama, bulantı-kusma, nefes darlığı, öksürük, ağız kuruluğu, ağız içi yaralar, halsizlik, yorgunluk, anksiyete, sinirlilik, aile desteğine ihtiyaçta artış, kendini değersiz hissetme ve uyku bozuklukları gibi semptomlar üzerinde de durulmaktadır” dedi.

MERKEZİMİZDE YOĞUN BİR KADROYLA ÇALIŞIYORUZ

Palyatif Merkezinin teknik birimlerinden bahsederek birimde yer alan doktor, hemşire ve personel sayılarını değerlendiren Öztürk, “Merkezimizde 4 tanesi ara yoğun bakım olmak üzere toplam 36 adet yatak bulunmaktadır. 4 doktor, 9 hemşire, 4 yaşlı bakım personeli, 6 temizlik personeli, 1 fizyoterapist, 1 diyetisyen, 1 sosyal hizmet uzmanı, 1 sekreter ve 5 teknik servis personeli ve psikolojik destek ekibi ünitemizde çalışmaktadır” ifadelerinde bulundu.

KLİNİĞİMİZ SAĞLIK SİSTEMİ İÇİNDE ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU DOLDURDU

Palyatif Merkezinin hastalar tarafından yoğun bir talep aldığını dile getiren Öztürk, “Kliniğimiz sağlık sistemi içerisinde önemli bir boşluğu doldurduğu için ilk açıldığı tarihten bu yana yüksek oranda talep görüyor. Çok kısa bir süre içerisinde 600’den fazla hasta merkezimizde yatarak tedavi görmüştür” diye konuştu.

HİZMET KALİTESİNİ VE HASTA MEMNUNİYETİNİ ARTTIRACAĞIZ

Palyatif biriminin yanında ileriye dönük projelerden de bahseden Öztürk, “Önümüzdeki süreçte merkezimiz bünyesinde fiziksel rehabilitasyon, psikolojik danışmanlık ve iş-uğraşı terapisi gibi farklı alanlardaki ünitelerimizin de devreye girmesiyle hem hizmet kalitesini hem de hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetini arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

HASTALARIMIZ İÇİN HER DURUMDA YAPILABİLECEK BİR ŞEYLER VARDIR

Hastaları için her durumda yapabilecekleri bir şeyleri olduğunu belirterek hastalara güven duygusu veren Öztürk, “Günümüz sağlık sisteminde “Hastanız için yapabileceğimiz bir şey yok, alın evinize götürün” anlayışı artık sona ermiş olup, “Sizin için yapabileceğimiz bir şey hep var” anlayışı yaygın olarak benimsenmiştir. Biz de buradan yola çıkarak hem hastalarımızın yaşamına yılları hem de yıllarına yaşam katmayı hedefliyoruz.

GERİATRİ SAĞLIKLI YAŞLANMAYI HEDEFLİYOR

Geriatri sağlık hizmetlerinin amaçlarını değerlendiren Öztürk, “Geriatri; 65 yaş ve üstü kişilerin koruyucu hekimlik uygulamalarıyla sağlıklı yaşlanmalarını hedefleyen; ayrıca bu yaş grubunun sağlık sorunları, akut ve kronik hastalıklarının tanı, tedavi ve takibini yapan; sosyal ve fonksiyonel yaşamları, yaşam kaliteleri ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Amacı hastalıkların ya da engellerin önlenerek ve tedavi edilerek sağlık şartlarının iyileştirilmesidir” diye konuştu.

GERİATRİ YAŞLI  BİREYLERİ BİR BÜTÜN OLARAK DEĞERLENDİRİR

Geriatri sağlık hizmetlerinde yaşlı bireylerin ele alınış şeklini değerlendiren Öztürk, “Geriatride yaşlı birey bir bütün olarak değerlendirilir. Yaşlanan bireyin vücut yapısı genç erişkinlere göre fizyolojik yönden değişiklikler göstermektedir. Farklı organları içerecek şekilde vücudumuzdaki birçok sistemde fonksiyonel gerilemeler meydana gelmektedir. Geçirilen basit bir ishal atağı dahi ciddi bir böbrek hasarına yol açabilir. Ayrıca yaşlı bireylerde hastalıklara ait semptomlar da belirgin olmayabilir. Solunum yollarını kapsayan bir enfeksiyon tablosunda genç erişkinlerde ateş, öksürük, kanda enfeksiyona ait parametrelerde yükselme görülebilirken yaşlı bireylerde bu bulguların hiçbirisini içermeyecek şekilde silik bir klinik ile kendini uzun bir süre saklayabilir. Böyle bir tabloda hastalıklar ile normal yaşlanmanın sonuçları birbirinden dikkatlice ayrılmalıdır. Geriatristin (yaşlı hekimi) temel amacı bireylerin sağlıklı yaşlanmasına katkıda bulunmaktır” diye konuştu.

HASTALARIMIZ İÇİN ÇOK YÖNLÜ GERİATRİK DEĞERLENDİRME UYGULUYORUZ

Geriatrik değerlendirmede birçok  sağlık alanına  dikkat çekilerek yaşam süresinin ve kalitesinin arttırılmaya çalışıldığını aktaran Öztürk, “ Polikliniğimizde çok yönlü geriatrik değerlendirme (ÇYGD) uygulanmaktadır. Bu şekilde yaşlı hasta fonksiyonel, fiziksel, sosyal, çevresel ve psikolojik yönden değerlendirilmektedir. ÇYGD koruyucu hekimlik uygulamaları ve belirti vermeyen bazı hastalıkların erken tanısı ile yaşlının sağlığını korumakta, fonksiyonel düzeyini ve yaşam kalitesini arttırmakta, yaşam süresini uzatmaktadır. Ayrıca hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi, koroner arter hastalığı gibi yaşlıda sık görülen kronik hastalıkların yanında unutkanlık (demans), depresyon, deliryum, düşme, idrar kaçırma, bası yarası, hareketsizlik, osteoporoz, çoklu-yanlış ilaç kullanımı, malnutrisyon (beslenme bozukluğu), sarkopeni (kas kaybı) ve kırılganlık gibi yaşlılarda sıklıkla gördüğümüz geriatrik sendromların tanısı, tedavisi ve takibi de yapılmaktadır. Her bir hasta için yaklaşık 45 dakika süren bu kapsamlı geriatrik değerlendirme ile gözden kaçabilecek, yavaş ilerleyen birçok hastalık yakalanabilmekte ve böyle bir değerlendirme bu yaş grubundaki bireyler için aynı zamanda bir check-up özelliği de taşımaktadır.

BİREYLERDE GÖZLENEN GERİATRİK SORUNLAR VE BELİRTİLERİ

Bireylerde oluşan geriatrik sorunları maddeler halinde açıklayan Öztürk, olası tüm belirtileri şu şekilde sıralada: “Demans (Unutkanlık), Depresyon, Deliryum, Düşme, Denge Bozuklukları, Baş dönmesi (Vertigo), Beslenme Yetersizliği (Malnütrisyon), Sarkopeni (Kas Kaybı), Polifamasi (Çoklu ve uygunsuz ilaç kullanımı), İdrar Kaçırma, Gayta Kaçırma, Kemik erimesi (Osteoporoz), Uyku Bozuklukları, Bası Yarası (Dekübit Ülser), Cinsel İşlev Bozuklukları, Prostat Sorunları, Palyatif Bakım, Ağrı, Anti-Aging”

 Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU