memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

18-09-2019 10:36 Kategori: SAĞLIK

Sağlıkta en doğru adres 'Özel TAM-MED Hastanesi'

Sağlıkta en doğru adres 'Özel TAM-MED Hastanesi'
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Deneyimli hekim kadrosu ve alanında uzman sağlık çalışanları ile hasta memnuniyeti ve uyguladığı tedavi süreçlerinde adından sıkça söz ettiren Özel TAM-MED Hastanesi bölgenin yükselen yıldızı konumunda. "

Gaziantep’in ilk özel hastanelerinden de birisi olan Özel TAM-MED Hastanesi, Gaziantep’in yanı sıra bölgeden gelen vatandaşlara da sunduğu sağlık hizmeti ile takdir topluyor.

TAM-MED HEKİMLERİNDEN KOCAKUŞAK VE ÇAVUŞOĞLU MERAK EDİLEN SORULARA CEVAP VERDİ

Sağlık alanında Gaziantep’in marka hastanelerinden birisi olan Özel Tam- Med Hastanesi hekimlerinden İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzm. Dr. Serkan Kocakuşak ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İbrahim Çavuşoğlu kendi alanlarında önemli açıklamalarda bulundular.

Damar hastalıklarından idrar kaçırma hastalıkları ve modern tıpta uygulanan tedavi aşamaları hakkında bilgi veren hekimlerin açıklamaları ise birçok vatandaşın kafasındaki sorulara cevap verecek nitelikte.

KOCAKUŞAK: EN BÜYÜK ÖLÜM SEBEPLERİNDEN BİRİSİ DAMAR HASTALIKLARI

Türkiye’de en sık ölüm sebeplerinin damar hastalıklarından kaynaklandığını söyleyen Kocakuşak, “2018 yılı istatistikleri yine ülkemizde en sık ölüm sebebinin damar hastalıkları olduğunu gösterdi ve bu sonuç hep böyleydi. Yaklaşık olarak tüm ölümlerin yarısının sebebi olarak tespit edildi. Bunun büyük çoğunluğunu Kalp Damar Hastalıkları oluşturdu.Şu an önümüzdeki en önemli konu damar hastalıklarını önlemek geriletmek yada geciktirmek gibi görünüyor.Peki nedir damarlarımızı bozan ve onları hasta haline getirerek bizi ölüme ve çeşitli sakatlıklara götüren sebep ve süreçler. Burada 2 grup etken mevcut. Değiştirebileceklerimiz ve ne yazık ki değiştiremeyeceklerimiz” açıklamalarında bulundu.

DAMAR HASTALIKLARINA KARŞI MÜCADELE ETMEK MÜMKÜN

Damar hatalıklarında değiştirilebilen ve değiştirilemeyen temel etkenleri değerlendiren Kocakuşak, “1.derecede akrabalarımızda damar hastalıkları olması, yaşımız ve cinsiyetimiz ne yazık ki değiştirme imkanımız olmayan riskler. Ancak değiştirebileceğimiz çok önemli risklerde var. Seker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, sigara kullanımı, kilo fazlalığı, hareketsiz yaşam ve stres. Yaşam tarzı değişikliği, düzenli egzersiz, diyet fazla kilolardan kurtulma, sigaranın bırakılması ve stresten uzaklaşma ile bütün değiştirilebilir risk faktörlerini kontrolümüz altına alabiliriz” diye konuştu.

ŞEKER HASTALARININ BU HASTALIKLARA YAKALANMA RİSKLERİ DAHA YÜKSEK

Şeker hastalarının olası hastalıklara yakalanma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu dile getirerek şeker hastası olan vatandaşların uyması gereken kuralları değerlendiren Kocakuşak, “Burada en önemli konu belki de adının Diyabet (Şeker hastalığı) olmasına ve yüksek seker seviyesi ile seyreden bir hastalık olmasına rağmen aslında doğrudan bir damar hastalığı olmasıdır. Çünkü bütün son noktalarını büyük ve küçük damarlarımızı tıkayarak ve bozarak gösteren bir hastalıktır. Bu sebeple bu hastalığa bir damar bozukluğu olarak bakmak daha doğru olacaktır. Bu nedenle bütün şeker hastaları yıllık olarak kalp, beyin, göz ve böbrek damarlarının durumunu mutlaka yıllık olarak kontrol ettirmeleri çok önemlidir. Kardiyak acıdan henüz hasta olmayanlar yıllık olarak diğer hastalarımız yılda 2 yada 3 kez Ekg, Ekokardiyografi, Efor testi ile ve gerekli kişilerde de Spect,Bt ve Anjiografi ile damar hastalıkları olup olmadığı araştırılmalı be bu testlere herkese değil doktor tarafından bireysel olarak seçerek ve düşünülerek yapılmalı” diye konuştu.

30 YAŞ ÜZERİ HERKESİN DİKKATLİ OLMASI ŞART!

30 yaş üzeri vatandaşların olası damar hastalıklarına yakalanmamaları için alınması gereken önlemlerden bahseden Kocakuşak, “30 yaş üstü olan herkese tansiyon şeker kolesterol seviyelerini bilmelerini ve düzenli kontrol ile bunlardan haberdar olmalarını tavsiye ediyorum.

Haftanın 5 günü en az 30 dk yapılacak mesafe kat edici sporlar, diyet ve spor yaparak ideal kiloya gelme, sigarayı bırakma ve stresi kontrol altına alma kendilerine yapacakları en büyük iyilik olur ve hiçbir doktor ve ilaç bu faydayı sağlayamaz” ifadelerin yer verdi.

İLAÇ KULLANIMI HAYATİ DEĞER TAŞIYOR

Tanı konulan hastalıklarda tedavi sürecinin önemine değinen Kocakuşak, “Ancak tanı konmuş hastalıklar artık ortaya çıkmışsa tedavi başlanması gerekmişse ilaçlarımızı da mutlaka düzenli olarak kullanmalı ve medya güdümüne göre hareket etmemeliyiz. Size verilen ilaçların altında bir hekim imzası ve bunun sorumluluğu var ama medyada bunları kullanmayın diyenlerin sizin başınıza gelecekler hakkında hiçbir sorumluluğu yok. Bunu unutmamalıyız” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: İDRAR KAÇIRMA TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIK TÜRÜ

İdrar kaçırma hastalığının tıbbi açıklamasını yaparak hastalığın tedavi aşamalarından bahseden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İbrahim Çavuşoğlu, “İdrar kaçırma özellikle 30 yaş üstü kadınların yüzde 30-40’ını etkileyen sağlık sorunudur. Kadınlar emici pedler kullanarak, ekstra iç çamaşır taşıyarak ya da sıvı alımını azaltarak bu şikayetle mücadele etmekte. Bu durum yaşam kalitesini ciddi anlamda kısıtlamaktadır. Seksüel problemler, özgüven sorunları, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik problemler inkontinansı olan kadınlarda daha sık görülmektedir.

Oysa günümüzde gerek tıbbi gerek cerrahi tekniklerle tedavi edilebilen bir hastalıktır.İdrar kaçırma şiddeti değişkenlik göstermekle beraber öksürme, gülme ya da karın içi basıncın arttığında damla damla idrar kaçırma (stres inkontinans) olabileceği gibi aniden idrar yapma hissi ile tuvalete yetişememe ve idrar kaçırma (urgeinkontinans) şeklinde olabilir. Bazen her iki tip idrar kaçırma birlikte olabilir. (mix tip inkontinans)” açıklamalarında bulundu.

OP. DR. İBRAHİM ÇAVUŞOĞLU İDRAR KAÇIRMA TİPLERİNİ AÇIKLIYOR

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İbrahim Çavuşoğluen sık görülen idrar kaçırma tiplerini ayrıntılı olarak açıkladı. Çavuşoğlu, idrar kaçırma hastalığı çeşitlerinin sebeplerini de değerlendirerek okurlarımıza önemli tavsiyelerde bulundu. İşte Çavuşoğlu’nun idrar kaçırma tipleri üzerine açıklamaları:

1- Stres inkontinans:  Öksürme,hapşırma, gülme gibi ani karın içi basıncın artışıyla idrar kaçırmadır .Mesane ve uretradan kapakçıkların yetersizliğinde olur. En önemli risk faktörü gebelik, doğum ve menopozdur.

2- Urgeinkontinans: Aniden idrar yapma hissiyle idrarın kaçırılmasıdır. Bu kişiler geceler dâhil çok sık tuvalete gider. Nedeni idrar yolu enfeksiyonları taş, kum gibi mesaneyi irrite eden durumlar, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı, inme gibi hastalıklarıdır. Böyle bir neden yoksa hiperaktif mesane sendromu olarak adlandırılır.

3-Taşma inkontinansı: Mesane dolu olduğu halde his kaybı nedeniyle idrar yapma hissi olmaz, taşma şeklinde idrar kaçırma görülür. Bu tip idrar kaçırma mesane yaralanmaları, üretra tıkanıklığı veya sinirlerde hasara neden olan diyabet, omurilik zedelenmesi veya multipleskleroz gibi hastalıklarda olur.

4-Mxt inkontinans: Hem stres hem de urgeinkontinans şeklinde olandır.

MUTLAKA UZMAN BİR DOKTORA BAŞVURMAK GEREKİYOR

İdrar kaçırma hastalıklarında ne zaman doktora başvurulması gerektiği hakkında açıklamalarda bulunun Çavuşoğlu, süreci şu şekilde değerlendirdi:  “ 1- İdrar kaçırmayla beraber ciddi idrar şikâyeti varsa (idrardan kan gelmesi, yanma, idrar

Yaparken zorlanma), 2- idrar kaçırma günlük aktivitelerini, yaşam kalitesini etkiliyorsa 3- idrar kaçırma zamanla artıyorsa, Geçici idrar kaçırmaya alkol, aw sıvı ahm, kafeinli içecekler, mesane uyancılar( gazlı içecekler, tatlandırıcılar, baharatlı yiyecekler, asitli gıdalar gibi) ilaçlar (kalp ilaçları, tansiyon ilaçları gibi) idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık neden olabilir. Sürekli idrar kaçırmaya neden olan durumlar ise gebelik ve doğum, prolapsus (mesane rahim rektum ve vajinanın dışarı sarkması) ileri yaş , histerektomi (cerrahi olarak rahimin alınması) mesane kanseri, idrar yollu talan, nörolojik hastalıklar (multipleskleroz, Parkinson, inme gibi) idrar yolları boyunca baskı yapan tümör ve kitlelerdir.

 

 Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna