memo

Bugun...
11-07-2018 17:02 Kategori: SAĞLIK

Sağlıkçıların yeni Sağlık Bakanı'ndan beklentileri neler?

Sağlıkçıların yeni Sağlık Bakanı'ndan beklentileri neler?
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Türk Sağlık Sen Gaziantep Şube Başkanı ve Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Kemal Kazak 24 Haziran seçimlerinden sonra kurulan yeni hükümete başarılar dileyerek yeni Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan beklentilerini söyledi."

Türk Sağlık Sen Gaziantep Şube Başkanı ve Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Kemal Kazak 24 Haziran seçimlerinden sonra kurulan yeni hükümete başarılar dileyerek yeni Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan beklentilerini söyledi. Gaziantep İl Sağlık Müdürü Serdar Sarıfakı'ya da çağrıda bulunarak sağlık yöneticilerinin ehliyet ve liyakata göre atanmasını beklediklerini söyleyen Kazak, "Gaziantep'te Sağlık Bakanlığı'na bağlı dört büyük hastane var. Buradaki idarecilerin yüzde 90'ı bir sendikaya üye. Bunların hepsi tek sendikada toplanmış durumda. Halbuki sağlık alanında birçok sendika var. Bu sendikalar içerisinde de birçok liyakatlı arkadaşlarımız var. Neden bunlara görev verilmiyor?" diye sordu. 

KAZAK: LİYAKATSİZLER TEK SENDİKAYA TOPLANDI

Yeni kurulan hükümetin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan ve Gaziantep İl Sağlık Müdürü Serdar Sarıfakı'dan beklentilerini söyleyen Kemal Kazak, "Görevlendirmede ve atamalarda ahbap-çavuş ilişkisinden vazgeçilmeli" dedi. Gaziantep sağlık sektöründeki yönetici durumundaki kişilerin büyük çoğunluğunun ismini vermek istemediği bir sendikaya üye olduğunu iddia eden ve liyakatsız kişilerin yönetici durumunda olduğunu ifade eden Kazak, "Bu ülkede hangi sendika mensubu olursa olsun idarecilik görevi yapacak bir çok arkadaşımız var. İl Sağlık Müdürü'ne de çağrıda bulunuyoruz. Yeni bakanla birlikte kadroda bir revizyon olacaktır. Hangi sendika mensubu olursa olsun ve hangi siyasi görüşte olan birisi olursa olsun görev verilmesi gerek şehrimiz açısından gerekse kamu kurumları açısından, gerekse de vatandaşımız açısından çok önemli. Çünkü bir çok liyakatsız insan yönetici pozisyonunda. Bunların hepsi tek sendikada toplanmış durumda" diye konuştu. 

SENDİKAMIZIN ÜYELERİNE BASKI VAR

"Halbuki sağlık alanında birçok sendika var. Bu sendikalar içerisinde de birçok liyakatlı arkadaşlarımız var" diyen Kemal Kazak, "Neden bunlara görev verilmiyor?" diye sordu. Yenikapı Ruhu üzerinden gönderme yapan ve aynı ruhun taşralara da yansıması gerektiğine vurgu yapan Kazak şöyle devam etti; "Cumhurbaşkanımız Yenikapı ruhundan bahsetmişti. Biz Yenikapı ruhunun taşraya da sirayet etmesini istiyoruz. En ücra sağlık merkezinde bile Yenikapı ruhunu hissetmek istiyoruz. 16 yıldır biz ötekileştirme politikalarına maruz kalıyoruz. Yeni bakanla birlikte bunun düzenleneceğini umuyoruz. Bakanımızla birlikte İl Sağlık Müdürümüze büyük görev düşüyor. Kurumları hak eden insanların yönetmesini istiyoruz. Gaziantep'te Sağlık Bakanlığı'na bağlı dört büyük hastane var. Buradaki idarecilerin yüzde 90'ının ismi bir sendikaya üye. Bizim sendikamızın üyelerine karşı inanılmaz bir baskı var."

HEMŞİRELERE DE BASKI YAPILIYOR

İsmini vermek istemediği sendikaya üye olmayan sağlık çalışanlarının yaşadığı diğer sıkıntılara da değinen Kazak şöyle devam etti; "Performansa Dayalı döner sermaye sisteminde yönetmelik gereğince hastanedeki tedavi verilen servislerde çalışan personeller arasında yönetmenlik gereğince ücret farklılıkları mevcut. Riskli birim olarak adlandırılan bu servislerde çalışan hemşirelere bir sendikaya üye olması noktasında baskılar yapılıyor. O sendikalara üye olmayı kabul etmeyen hemşireler risksiz birim olan servislere gönderilmekle tehdit ediliyor. Bu iki birim arasında ise 400-500 lira arasında değişen maaş farklı var. Yine aynı sendikaya üye olmayan sağlık çalışanlarına ne birim sorumluluğu veriliyor ne de süpervizör olarak çalıştırılıyor."


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINHABERE YAPILAN YORUMLAR

yorumlar Semra , 18-07-2018 19:22 aşağıdaki yorumu yaptı. Katiliyorum...bende orda calistim idare gercekten taraf tutuyor.herkese farkli davraniliyor.ben kurtuldum ordan darisi kalanlara
yorumlar İslahiye , 11-07-2018 17:35 aşağıdaki yorumu yaptı. İslahiye devlet hastanesi saglik bakim hizmetleri muduru F.Ş.ile ilgili bir arastirma yapilsin.yonetim tamamen kisisel hareket ediyor.kendilerinden olmayanlarin yerleri degistiriliyor.liyakat ayaklar altinda.
FACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU