memo

Bugun...
18-12-2017 10:44 Kategori: SAĞLIK

Sağlık çalışanları ağır iş yükünden dolayı tayin istiyor

Sağlık çalışanları ağır iş yükünden dolayı tayin istiyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep’te sağlık camiası yeniden şekillenirken, TUİK verileri Gaziantep’te sağlık çalışanının ve hekim sayısının yetersiz olduğunu gözler önüne serdi. Verilere göre Gaziantep’te bin kişiye bir hekim düşüyor. Suriyelilerle beraber nüfusu 2,5 milyon olan kentte uzman hekim, pratisyen, diş hekimi ve asistan olmak üzere toplam 2 bin 748 hekim görev yapıyor. 3 bin 246 hemşirenin görev yaptığı Gaziantep’te 2 bin 66 sağlık memuru, 943 ebe bulunuyor."

Gaziantep’te sağlık camiası yeniden şekillenirken, TUİK verileri Gaziantep’te sağlık çalışanının ve hekim sayısının yetersiz olduğunu gözler önüne serdi.  Verilere göre Gaziantep’te bin kişiye bir hekim düşüyor.  Suriyelilerle beraber nüfusu 2,5 milyon olan kentte uzman hekim, pratisyen, diş hekimi ve asistan olmak üzere toplam 2 bin 748 hekim görev yapıyor. 3 bin 246 hemşirenin görev yaptığı Gaziantep’te 2 bin 66 sağlık memuru, 943 ebe bulunuyor.

Gaziantep’te hekim sayısı yeterli değil. Aynı zaman dağılımla ilgili sorunlar da var. İhtiyaç duyulan yerlerde hekim sayısı yeterli değil. Gaziantep’te liyakatin ön planda tutulması gerektiği savunuluyor.  Suriyelilerle beraber nüfusu 2,5 milyona dayanan Gaziantep’te sağlık ocakları, kamu ve özel hastaneler dâhil olmak üzere 2 bin 748 hekimin görev yaptığı Öğrenildi.  Sağlık çalışanları kentte hekim sayının çok az olduğunu yetkilerin bu duruma duyarsız kalmaması gerektiğini vurguluyor.

BİR BİR KAÇIYORLAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), verilerine göre; Gaziantep’te bin 432 uzman hekim,  bin 14 pratisyen, 302 asistan, 324 diş hekimi,  toplam 2 bin 748 hekim var. Öte yandan sağlık çalışanının ve hemşire sayısının da yetersiz olduğu kentte 3 bin 246 hemşire, 2 bin 666 sağlık memuru, 943 ebe ve 522 eczacı bulunuyor. 2,5 milyon nüfusa sahip kentte bu kadar az sayıda çalışanın olması hekimlere ve çalışanlara ağır iş yükü bindiriyor. Hal böyle olunca sağlık çalışanları tayin isteyerek bir bir şehirden kaçıyor.

GÜNDE 150 HASTAYA BAKIYORLAR

Gaziantep Kilis Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca daha önceki açıklamalarında Gaziantep’te görev yapan hekimlerin günde 150 hastaya baktığını kaydederek yaşanan duruma tepki göstermişti.  Ağca, “Randevusuz hastalar da eklenince hasta başına düşen toplam süre beş dakikaya kadar iniyor. Günde yüz, yüz elli hasta bakmaya zorlanan bir hekim hastaya ne kadar zaman ayırabilir ki? Acil servislere başvuru sayısının nüfusundan fazla olduğu bir ülke haline gelen Türkiye'de hekimlerin aşırı iş yükü ve hasta değerlendirmede yeterli süre ayrılamaması hasta güvenliğini tehlikeye atan etkenlerin başında geliyor” diye konuştu.

BU İŞİN SORUMLUSU KİM?

Sağlıkta dönüşüm politikasında niteliğe ve iyileşme oranına bakılmadığından yakınan hekimler, şöyle konuştu: “ Sadece müracaat sayısına bakılıyor. Vatandaş ne kadar hoşnut edilmiş ona bakılıyor. Oysaki sağlıkta hoşnutluk önemli değil, iyileştirme sağlanmış mı ona bakılmalı. İyileşmeyince sürekli aynı çarkın içinde dönüp dolaşıyoruz. Bir günde 7-8 defa farklı yerlere tedavi için gidiyoruz. Ülkemizde sistem müracaata ve tüketime yönelik. Sistem iyileşmeyi ön plana alsa bu kadar hasta olmaz. Başvuru sayısı Gaziantep’te 8,4 olmuş bu rakam çok yüksek. Acil servislere başvuranların sayısı 120 milyon olmuş. Nüfusumuz 80 milyon. Nüfusumuzdan daha fazla acile başvuru var. Olması gereken 20 milyon yani 100 milyon fazladan başvuru var. Bunların sorumlusu da hekimler gösteriliyor. Hekimin burada sorumluluğu yok ki… Bunun sorumlusu politikacı ama politikacı sorumluluğunu gizliyor”

SORUNLAR HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Gaziantep’te hekimlik yapmanın her geçen gün zorlaştığını kaydeden hekimler ,“Biz hekimler, hasta haklarını ve hekimlik değerlerini erozyona uğratan yasal düzenlemeler ve uygulamalarla sıklıkla karşı karşıya geliyoruz. Hekimlik mesleğini uygulamaya çalıştığımız işyerlerimizde yaşadığımız sorunlar her geçen gün daha da artıyor. Her yeni gün bir öncekini aratan uygulamalarla karşılaşıyoruz. İyi hekimlik giderek kan kaybediyor.  Nitelikli sağlık hizmeti sunabilmenin koşulları daha fazla tahrip ediliyor. On beş  yıldır sürdürülen Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlıkta poliklinik sayılarından acil başvurularına, ameliyatlardan BT, MR çekimlerine kadar her parametrede rekor artışlar gerçekleşirken bu on beş  yıl boyunca hiç artmayan, artmak bir yana daha da azalan bir parametre var” dediler.Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINHABERE YAPILAN YORUMLAR

yorumlar Mustafa , 19-12-2017 07:41 aşağıdaki yorumu yaptı. Sadece bumu kurumlar birleşecek diye çalışma yapılıyor ama bu kurumda çalışan ebe ve hemşire sekreterlik görevi yada iş yapıyor gibi gösterilerek kadroda gösteriliyor hiç iş yapmadan gün dolduruyorlar kurumlardan siyasi baskı kalktığı ve topril olmadığı zaman, görev adaleti sağlandığı takdirde sorunlar biter aksi takdirde beğenmezsen istediğin yere git denirse sorunlar çözülmez. sadece adil görev dağılımı yapılsın yeter
yorumlar Cem , 18-12-2017 08:17 aşağıdaki yorumu yaptı. Merhabalar, eşim hemsire ersin Arslan devlet hastanesinde. 2 tane çocuğumuz var ve eşim geçen ay nerdeyse gün aşırı nobete gitti. Sıkıntısını dile getirdiğinde başka yere git burasi böyle gibi edepsizlikler yapılıyor. Sorumlu Hemşire zaten idarenin emrinde , adalet ve insaniyet yok. Acaba insanlarI kafa olarak yorarsaniz nasıl verim alırsınız? Yazacak çok şey var malesef...
FACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU