memo

Bugun...
14-07-2018 12:16 Kategori: SAĞLIK

Ruhsal hastalık tedavisine sanat değdi

Ruhsal hastalık tedavisine sanat değdi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Üniversitesi'nin artık Toplum Ruh Sağlığı Merkezi var. Ağır şizofreni, bi polar gibi ağır ruhsal hastalıkların tedavisinin yapıldığı ve hasta kabulüne başlayan merkezin sorumlu hekimi Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülçin Elboğa birçok vatandaşın halen merkezden haberinin olmadığını söyledi."

Gaziantep Üniversitesi'nin artık Toplum Ruh Sağlığı Merkezi var. Ağır şizofreni, bi polar gibi ağır ruhsal hastalıkların tedavisinin yapıldığı ve hasta kabulüne başlayan merkezin sorumlu hekimi Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülçin Elboğa birçok vatandaşın halen merkezden haberinin olmadığını söyledi. Elboğa, "Burada hastalarımıza medikal tedavilerinin yanı sıra resim, müzik hatta yemek gibi sanatsal aktivitelerle tedavi uyguluyoruz. Ancak birçok kişinin hâlâ merkezimizden haberi yok" dedi. 

RUHSAL HASTALARA HİZMET VERİYOR

Altı aylık çalışmalarının netice verdiğini ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nin bir ay önce tam olarak tescillenerek hasta kabulüne başladığını söyleyen sorumlu hekim Yrd. Doç. Dr. Gülçin Elboğa, "Üniversite bünyesinde bölgede öncü konumdayız" dedi. Merkezde ağır ruhsal bozuklukları olan hastalara hizmet verdiklerini ifade eden Elboğa, "Mesela şizofreni, bi polar bozukluğu gibi hasta grubuna hizmet veriyoruz. Hastalara medikal tedavi bir yere kadar oluyor. Yetersiz kalıyor. Dünya Sağlık Örgütü de bunun farkında. O yüzden tüm dünyada toplum temelli tedavileri öneriyor" diye konuştu. 

GÜLÇİN ELBOĞA: "TEDAVİDE SANAT OLMAZSA OLMAZ"

Hastalara medikal tedavinin yanı sıra sanatsal aktivitelerle de tedavi sunduklarının altını çizen Gülçin Elboğa, "Tedavide sanat olmazsa olmaz bizim için. Halk Eğitim Merkezi'nden, konservatuvardan, üniversitemizin gastronomi bölümü hocalarımız da tedavi için ders veriyorlar. Resim, müzik, takı sanatları, satranç gibi kurslarımız var. Hobi bahçelerimiz var. Burada hastalarımıza medikal tedavilerinin yanı sıra psiko-sosyal rehabilitasyon hizmetleri sunuluyor. Beceri gelişiminden bakım problemlerine kadar hizmet sunuyoruz" diye konuştu. 

GEREKİRSE EVDE TEDAVİ DE UYGULANIYOR  

Tedavide ilk aşamanın hastanın hastalığını kabul etmesi olduğunun altını çizen Elboğa, sık sık tedavi uyumsuzluğuyla karşı karşıya olduklarına da vurgu yaptı. "O yüzden hastaneye tedaviye gelmesini beklemek o hastayı kaybetmek anlamına geliyor" diyen hekim şöyle devam etti; "Ama biz Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'mizde kayıt altına aldığımız her hastaya kendisi gelmese bile ailesine, evine, muhtarına ulaşarak takip altına almış oluyoruz. Böylelikle hastayı tedavi altında tutmuş oluyoruz. Üstelik de sağlık sigortalarıyla vatandaşımız rahatlıkla tedavisini olabiliyor. Sağlık sigortasının dışında herhangi bir ücret talep etmiyoruz."Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU