memo

Bugun...

TERMİN FUARCILIK

TERMİN FUARCILIK

17-10-2018 15:21 Kategori: SAĞLIK

Prof.Dr. Gür; Çocuk Hastanesi için iddialı konuştu

Prof.Dr. Gür; Çocuk Hastanesi için iddialı konuştu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep 250 yatak kapasiteli çocuk hastanesine kavuşuyor. Toplamda 27 bin 160 metrekarelik alana sahip olan hastanenin 9 bin 120 metrekaresi poliklinik bölümüne, 9 bin 950 metrekaresi hasta yatak bölümü, 3 bin 280 metrekaresi ise yenidoğan bölümüne ait olacak."

Gaziantep 250 yatak kapasiteli çocuk hastanesine kavuşuyor. Toplamda 27 bin 160 metrekarelik alana sahip olan hastanenin 9 bin 120 metrekaresi poliklinik bölümüne, 9 bin 950 metrekaresi hasta yatak bölümü, 3 bin 280 metrekaresi ise yenidoğan bölümüne ait olacak. Hastanenin teknik donanım, tıbbi hizmetler ve otelcilik hizmetleri hususunda Avrupa standartlarının üzerinde olacağına dikkat çeken Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gür, “Özellikle Avrupa’daki birçok hastanede bizim alt yapımız ve kapasitemiz yok. Hizmet alanında da iddia ediyorum Gaziantep Üniversitesi’nde kurulacak bölge çocuk hastanesi onların çok üzerinde bir hizmet sunacak” dedi. 

RİSKLİ HASTALAR

TEDAVİ EDİLECEK

Gaziantep Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde açılacak olan Çocuk Ünitesi’nin diğer çocuk ünitelerinden farkı olduğunu kaydeden Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Gaziantep içerisinde bu bölgede en donanımlı ve kapsamlı ve yatak kapasitesi en yüksek hastane olacak. Modernize bir sistem olacak. Riskli hastaların bir çoğunu buraya alacağız” dedi. 

2019’UN SONUNDA AÇILACAK

Gaziantep’in doğurganlık oranı çok yüksek olan bir şehir olduğuna dikkat çeken Rektör Ali Gür, anne ve bebek ölümü oranının azalmasına büyük katkı sağlayacaklarını söyledi. “Sadece bina olarak değil makina, techizat, donanım olarak da bölgeye hizmet olacak en kapsamlı ve donanımlı hastane olacak” diyen Gür, hastanenin yüzde 40’nın tamamlandığı müjdesini vererek, “Yıl sonuna kadar yüzde 50’sini tamamlayıp 2019’un Ağustos’una kadar hastanenin bitirilip 2019’un sonuna kadar tamamen hasta alımına hazır hale getirilecek” diye konuştu. 

AVRUPA

STANDARTLARININ

ÜZERİNDE OLACAK

Hastanenin teknik donanım, tıbbi hizmetler ve otelcilik hizmetleri hususunda Avrupa standartlarının üzerinde olacağına dikkat çeken Gür şöyle devam etti; “Özellikle Avrupa’daki birçok hastanede bizim alt yapımız ve kapasitemiz yok. Hizmet alanında da iddia ediyorum Gaziantep Üniversitesi’nde kurulacak bölge çocuk hastanesi onların çok üzerinde bir hizmet sunacak.”

250 YATAKLI HASTANE’NİN İNŞAATINA

ALTINDAĞ DAMGASI

Gaziantep’te yeni yapılan 250 yataklı çocuk hastanesine Altındağ İnşaat damgasını vurdu. Toplu konut, hastane, alışveriş merkezleri, otoyol, köprü gibi inşaatları başarıyla yapan Altındağ İnşaat, 250 yataklı çocuk hastanesiyle bir başarıya daha imza attı.

BAŞARILI BİRÇOK

İŞTE ‘ALTINDAĞ’ İMZASI

Merkezi Ankara’da bulunan ve kurulduğu 1985 yılından beri “Devlet İnşaat” ihale taahhütlerini başarıyla yerine getiren Altındağ İnşaat Taahhüt Ticaret İthalat İhracat Ltd. Şti. bugüne kadar birçok kaliteli işe imza attı. Prestijli binalar, alışveriş merkezleri, otoyol, köprü, baraj, altyapı inşaatları, turizm tesisleri gibi işlerin yanında hastane inşaatları da yapan Altındağ İnşaat, toplu konut ve uydu kent inşaatlarında da oldukça başarılı.

RESMİ KURUMLARLA

ORTAK ÇALIŞMALAR

YAPILIYOR

Başta inşaat ve turizm alanında olmak üzere uluslararası standartta gerçekleştirdiği projelerle Türkiye’nin yüzünü ağartan firmalardan biri olan Altındağ İnşaat, bugüne kadar birçok resmi kurumla da ortak çalışmalar yürüttü. MSB, DSİ, Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri, Karayolları Genel Müdürlüğü, Başbakanlık TOKİ, Emniyet Genel Müdürlüğü, Üniversiteler bunlardan birkaçı.

DİNAMİK

KADROYLA TAM GAZ

Şirketin Gaziantep Üniversitesi kampüs alanında yapımını üstlendiği 250 Yataklı Çocuk Hastanesi bina inşaatının idare biriminde, şirketin profesyonel dinamik teknik kadroları görev alıyor. Kadroların başında Proje Müdürü İ. Süleyman Kürkçüoğlu, Şantiye Şefi İnşaat Mühendisi Ferit Yavuz ve Dizayn Ofis-Mimari Koordinasyon Şefi olarak Yüksek Mimar Harun Tunç bulunuyor. Ekip; hastane, AVM, otel gibi teknik beceri ve bilgi gerektiren birçok projede aktif görev üstlenip başarı ile bitirdi.

SAĞLIK TURİZMİ’NİN MİMARI

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ

Sadece Güneydoğu’ya değil artık Ortadoğu’ya da hitap eden Gaziantep Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi her geçen gün çıtasını yükseltiyor. Hem teknolojiyi yakından takip ederek hem de kadrolarda daha da profesyonelleşmeye giderek yenilenen hastane yeni merkez ve birimlerle yoluna hızla devam ediyor. 

Yeni açtığı ünitelerle Gaziantep’ten hastaların şehir dışına gitmesinin önüne geçecek olan hastanede bölgede adından çok söz ettirecek projelere imza atılıyor. Karaciğer ve böbrek naklinde iddialı olan hastanede nakil sayısını yıl sonuna kadar yüzde 300’e çıkarmak hedefliyor. Bu yıl hizmete giren Kornea Nakil Merkezi’yle birlikte ise Kornea Bankası açılacak. Bu bankayla hastaların nakil için şehir dışına gitmesine gerek kalmazken şehir dışından dahi hasta kabul edilebilecek. Yeni birimlerden olan Onkoloji Hastanesi içerisinde açılan Pediatrik Kemik İliği Nakil Ünitesi de yine bölgeye hitap eden ünitelerden biri olma özelliğini taşırken yine bu ünite de hastaları şehir dışına gitmekten kurtaracak. 

YATARAK TEDAVİDE

HEDEF 100 BİN 

Gaziantep Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin son yıllardaki başarısını anlatan hastanenin Başhekimi Doç. Dr. Suat Zengin, öncelikli olarak yatak sayılarındaki artıştan bahsetti. 2016 yılında 790 yatakla hizmet verirken 2018 yılında bu sayının 1005’e çıktığını kaydeden Zengin, “2016 yılında ameliyat sayımız 2 bin 650 civarındayken 2018 yılında 3 bin dolaylarına dayandı. Hedefimiz ameliyat sayısında yıllık ortalamada 50 bini tutturmak. Yatan hasta sayımız 2016 yılında yıllık ortalama 61 bin civarındayken 2018 yılında 78 bine çıkarttık. Buradaki hedefimiz ise 100 bin. Yatarak tedavisini yapmayı hedeflediğimiz hasta sayısı hedefimiz bu” dedi. 

ORGAN NAKLİ

KOORDİNASYON MERKEZİ REVİZE EDİLDİ

Karaciğer ve böbrek naklinde büyük bir atılım gerçekleştirdiklerini ifade eden ve özellikle böbrek naklinde oldukça iddialı olduklarının altını çizen Başhekim Doç. Dr. Suat Zengin, “Karaciğer ve böbrek nakliyle ilgili büyük bir atılım gerçekleştirdik. 2016’da ayda 4 karaciğer nakli yaparken 10 böbrek nakli yapılabiliyordu. Şu anda ilk 6 ay için 10 karaciğer nakli, 36 böbrek nakli yaptık. Organ nakli özellikli bir işlem. Beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların yakınlarıyla görüşmek gerekiyor. Onların rızasının alınması gerekiyor. Organ Nakli koordinasyon merkezi ekibinin yeniden revize edilerek sağlamlaştırılması başarımızı olumlu etkiledi” diye konuştu. 

BÖBREK NAKLİNDE

İDDİALIYIZ

Ancak seviyeyi yeterli görmediğini de sözlerine ekleyen Zengin, nakil konusundaki hedeflerini de şu sözlerle anlattı: “Yıl sonunu 30 karaciğer, 100 böbrek nakliyle bitirmeyi hedefliyoruz. Böyle olursa her bir nakilden yüzde 300 artış sağlamış olacağız. Eğer bu başarıyı sağlarsak hastaların nakil için Adana, Malatya ve Antalya’ya gitmelerine gerek kalmayacak. Son dönemde böbrek naklindeki başarımız son derece yüksek. Hemen hemen hiç sıkıntılı vaka olmadı. Böbrek naklinde iddialıyız.”

KORNEA BANKASI

GAZİANTEP’E ŞEHİR

DIŞINDAN HASTA

GETİRECEK 

Yine 2018 yılı içerisinde Kornea Nakli Ünitesi’ni hayata geçirdiklerini de söyleyen Zengin, artık hastaların kornea nakli için farklı şehirlere gitmek zorunda kalmayacağını belirtti. Üstelik üniteyle birlikte açılan Kornea Bankası’yla da dışarı illerden nakil için hasta bile kabul edilebileceğini ifade eden Zengin, “Bundan sonra çeşitli illerden tedarik ettiğimiz korneayı kendi bünyemizdeki hastalardan tedarik etmeye çalışacağız. Korneayı dışarıdan tedarik etmek zaman kaybına neden oluyordu. Bir süre daha dışarıdan tedarik ederek devam edeceğiz ancak kısa zaman sonra dışarıya bağımlılığımızı tamamen bitireceğiz. Kendi kornea bankamız olacak. Hatta bu bankayla birlikte dışarıdan kornea nakli yapacak yerlere kornea tedariği sağlayacağız. Hedefimiz bir yılın sonunda dışarıdan kornea nakli alımını tamamen bitirmek” dedi. 

ÇOCUK KEMİK İLİĞİ NAKİL ÜNİTESİ BÖLGEDE TEK OLACAK 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ilk ve tek Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi’ne kavuştu. Ünitenin şu an 4 yataklı olduğunu kaydeden Gaziantep Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Suat Zengin, “Ayrıca yeni yapılan çocuk hastanemizde 9 yataklı oldukça geniş bir klinik olarak hizmet verebileceğiz. Böylelikle Ortadoğu’dan pediatrik kemik iliği nakli için gelmek isteyen hastalarımıza da kapılarımızı açmış olacağız” dedi. 

İLİK NAKLİ İÇİN ŞEHİR DIŞINA GİTMEYE GEREK KALMAYACAK 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi olmadığının altını çizen ve ünitenin sadece Gaziantep’e değil tüm bölgeye hitap ettiğini vurgulayan üniteden sorumlu Çocuk Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Akbayram da, “Adana’da ziyaretimiz sırasında kemik iliği bekleyen Gaziantepli hastalar gördük. Ne kadar doğru bir iş yaptığımızı anladık. Şehir dışında, hastaların misafir olamayacakları yerlerde bu işler çok zor. Bu birimi de Onkoloji Hastanesi’nin içerisinde 4 yataklı olarak açtık. Bu ay içerisinde ilk kemik naklini yapacağız. Özellikle Güneydoğu Bölgesi’nde Pediatrik Kemik İliği Nakli hastası çok fazla. Böylece hiçbir pediatrik hasta kemik iliği nakli için şehir dışına gitmeyecek” diye konuştu.  

BİRÇOK HASTALIK İÇİN

BU ÜNİTEDE NAKİL

KARARI ALINIYOR 

Ünitede birçok hastalık için nakil kararı alındığının altını çizen Sinan Akbayram, “Bu ünitede lösemi, lenfoma, bazı kanser hastalıkları, Akdeniz anemisi gibi kan hastalıkları, doğuştan immün yetmezlikler, metabolik hastalık, vb. hastalıklara uygun hastane koşullarında ve tam uyumlu anne, baba, kardeş verici olmak şartıyla kök hücre nakli yapılmaktadır. Kemik iliği nakli için hastalık bazında kemik iliği nakli konseyinde hastalar için nakil kararları alınıyor” ifadelerine yer verdi.  

HAYAT KURTARICI

TEDAVİ ‘İLİK NAKLİ’ 

Kemik iliği naklinin önemine de değinmeden geçmeyen Akbayram, “Bazı hastalıklarda hayat kurtarıcı önemli bir tedavi şeklidir. O yıllardan günümüze bu alanda birçok gelişmeler sağlandı. Kemik iliği nakli tedavisi gün geçtikçe birçok hastalık için tek tedavi seçeneği oldu” dedi. Üniteden sorumlu Prof. Dr. Sinan Akbayram, ekip çalışmasının önemine değinerek “Yardımcım Öğr. Üyesi Esra Pekpak ve sorumlu hemşiremiz Sevda Alkan ile Güneydoğu Anadolu bölgesindeki ilk ve tek Pediatrik KİT ünitesi ile hastalarımıza hizmet veriyoruz. Sağlık bizim için her şeyin önünde” diye konuştu.  

TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ HASTA KABULÜNE BAŞLANDI

TEDAVİYE SANAT KARIŞTIRDILAR

Gaziantep Üniversitesi’nin artık Toplum Ruh Sağlığı Merkezi var. Ağır şizofreni, bi polar gibi ağır ruhsal hastalıkların tedavisinin yapıldığı ve hasta kabulüne başlayan merkezin sorumlu hekimi Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülçin Elboğa birçok vatandaşın halen merkezden haberinin olmadığını söyledi. Elboğa, “Burada hastalarımıza medikal tedavilerinin yanı sıra resim, müzik hatta yemek gibi sanatsal aktivitelerle tedavi uyguluyoruz. Ancak birçok kişinin hâlâ merkezimizden haberi yok” dedi. 

RUHSAL HASTALARA HİZMET VERİYOR

Altı aylık çalışmalarının netice verdiğini ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin bir ay önce tam olarak tescillenerek hasta kabulüne başladığını söyleyen sorumlu hekim Yrd. Doç. Dr. Gülçin Elboğa, “Üniversite bünyesinde bölgede öncü konumdayız” dedi. Merkezde ağır ruhsal bozuklukları olan hastalara hizmet verdiklerini ifade eden Elboğa, “Mesela şizofreni, bi polar bozukluğu gibi hasta grubuna hizmet veriyoruz. Hastalara medikal tedavi bir yere kadar oluyor. Yetersiz kalıyor. Dünya Sağlık Örgütü de bunun farkında. O yüzden tüm dünyada toplum temelli tedavileri öneriyor” diye konuştu. 

GÜLÇİN ELBOĞA:

“TEDAVİDE SANAT

OLMAZSA OLMAZ”

Hastalara medikal tedavinin yanı sıra sanatsal aktivitelerle de tedavi sunduklarının altını çizen Gülçin Elboğa, “Tedavide sanat olmazsa olmaz bizim için. Halk Eğitim Merkezi’nden, konservatuvardan, üniversitemizin gastronomi bölümü hocalarımız da tedavi için ders veriyorlar. Resim, müzik, takı sanatları, satranç gibi kurslarımız var. Hobi bahçelerimiz var. Burada hastalarımıza medikal tedavilerinin yanı sıra psiko-sosyal rehabilitasyon hizmetleri sunuluyor. Beceri gelişiminden bakım problemlerine kadar hizmet sunuyoruz” diye konuştu. 

GEREKİRSE EVDE TEDAVİ DE UYGULANIYOR  

Tedavide ilk aşamanın hastanın hastalığını kabul etmesi olduğunun altını çizen Elboğa, sık sık tedavi uyumsuzluğuyla karşı karşıya olduklarına da vurgu yaptı. “O yüzden hastaneye tedaviye gelmesini beklemek o hastayı kaybetmek anlamına geliyor” diyen hekim şöyle devam etti; “Ama biz Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’mizde kayıt altına aldığımız her hastaya kendisi gelmese bile ailesine, evine, muhtarına ulaşarak takip altına almış oluyoruz. Böylelikle hastayı tedavi altında tutmuş oluyoruz. Üstelik de sağlık sigortalarıyla vatandaşımız rahatlıkla tedavisini olabiliyor. Sağlık sigortasının dışında herhangi bir ücret talep etmiyoruz.”Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU