memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

26-01-2022 11:06 Kategori: SAĞLIK

Prof. Dr. Eren: 'Acil de sağlığın üssüyüz bilimsel çalışmaların merkeziyiz'

Prof. Dr. Eren: 'Acil de sağlığın üssüyüz bilimsel çalışmaların merkeziyiz'
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi, bünyesinde barındırdığı bölümler ve bölgede tedavisi yapılamayan birçok tedavi yöntemleri ile Gaziantep'in ve bölge illerin sağlık üssü olmaya devam ediyor. "

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevki Hakan Eren, Acil Tıp Anabilim Dalı bünyesinde açılan yeni birimleri ve yapılan bilimsel çalışmaları değerlendirdi. Eren, "Hastanemiz, bölgede eksikliği hissedilen birimlerin yapımının tamamlanmasıyla vatandaşımıza tam donanımlı sağlık hizmeti vermeye devam edecektir" dedi. Eren, bölgede hizmete açılan Romatoloji kliniği ile tedavi bekleyen birçok hastaya da sağlık hizmeti sunulacağını söyleyerek, “Hastanemiz Türkiye’deki ve dünyadaki tüm tıp ve bilimsel çalışmaları yakından takip ederek ihtiyaç duyulan tüm birimleri bünyesinde bulundurmaktadır” dedi.  

'GAZİANTEP ÜNİVERSİTE HASTANEMİZ YENİ AÇILACAK BİRİMLERİ İLE BÖLEYE TAM KAPASİTE HİZMET VERMEYE DEVAM EDECEK'

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin bölgeye tam kapasite hizmet verdiğini ve açılacak yeni birimlerle hizmet kalitesini yükselttiğini söyleyen Eren, "Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi bölgeye hizmet veren tam donanımlı bir hastanedir. Günlük hasta girişi 6 bin civarında olup, hemen tüm branşlarda uzman ve yetişmiş nitelikli personeliyle halkımıza hizmet vermektedir. Yapımı yeni tamamlanan 250 yataklı çocuk hastanesi ek binası, yapılmakta olan radyasyon onkolojisi ek binası ve yapımına yakın zamanda başlanacak ve kısa sürede bitirilecek olan Acil Travma ve Yanık Hastanesi ile gücüne güç katacaktır" ifadelerinde bulundu.

YENİ AÇILAN BİRİMLERİMİZLE SAĞLIKTA KALİTEYİ DAHA DA YÜKSEKLERE TAŞIYORUZ

Eren, yeni açılan çocuk hastanesi ek binasında çocuk acil servisinin de hizmete alındığını söyleyerek yine açılacak olan ve bölgede eksikliği hissedilen bölümlerle sağlık hizmetlerinde kalitenin yükseltildiğini dile getirerek şu ifadelere yer verdi: "Yeni açılan çocuk hastanesi ek binasında çocuk acil servisi hizmetlerine başlamıştır. Yine bölgemizde eksikliği hissedilen acil travma ve yanık hastanesinde tam teşekküllü 4 ameliyathane, tam donanımlı 3. basamak yoğun bakım, radyoloji ve yanık servisinin de kısa sürede hizmete açılması planlanmaktadır." 

HASTANEMİZ BÖLGENİN SAĞLIK ÜSSÜ OLARAK HİZMET VERİYOR

Üniversite hastanesinin Gaziantep dışında bölge iller için de sağlık üssü olduğunu söyleyerek bölge illerden çok sayıda hasta kabulü gerçekleştirildiğini açıklayan Eren, "Bölge hastanesi olması nedeniyle çevre illerde yapılmayan/yapılamayan kardiyolojik, hematolojik, gastroenterolojik, nükleer tıp ve laboratuar uygulamaları gibi buna benzer birçok alanda hizmetimiz devam etmektedir. Özellikle son teknolojik cerrahi girişimlerle hastanemizde neredeyse yapılamayan ameliyat yoktur. Mali olarak devlet üniversite hastaneleri arasında en önlerde yer alan, borcu olmayan bir hastanedir. Deneyimli yönetici kadrosu ile tam bir uyum içerisinde halkımıza hizmet etmede öncül kuruluş olmaya da devam edecektir" ifadelerinde bulundu.

ACİL TIP ANABİLİM DALIMIZ TÜRKİYE'NİN İLKLERİ ARASINDA YER ALIYOR

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalının Türkiye'de açılan ilk acil tıp anabilim dallarından birisi olduğunu söyleyerek acil tıp anabilim dalı hakkında bilgi veren Eren, "Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı ülkemizin ilk kurulan acil tıp anabilim dallarından birisidir.

Acil Tıp Anabilim Dalı 2002 yılında kurulmuştur. 1998 yılından beri acil tıp hizmeti verilmektedir. Bünyesinde 3 profesör, 1 Dr. Öğretim Üyesi ve 30’u aşkın araştırma görevlisi doktor ve 2 aylık süreçte bir değişen 50’nin üzerinde intern doktorla; halkımıza özveriyle ve son literatür bilgileri ışığında hizmet vermektedir" açıklamalarına yer verdi. 

'VERDİĞİMİZ SAĞLIK HİZMETLERİNİN YANI SIRA ULUSAL VE ULUSLAR ARASI BİLİMSEL ÇALIŞMALARA DA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ'

Eren, Acil Tıp Anabilim Dalının Gaziantep'te verdiği sağılık hizmetlerinin yanı sıra ülkede ulusal ve uluslar arası arenada bilimsel çalışmalara da imza attığını söyleyerek, şu ifadelere yer verdi: "Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı 2000 yılından itibaren acil tıp uzmanı öğretim üyesi konsül tanlığında rotasyonel asistanlarla hizmetler yürütülmüş; 2002 yılında ise kendi asistanlarını almıştır. Bu tarihten günümüze kadar acil de hizmetler acil tıp uzmanı, öğretim üyesi ve araştırma görevlileri tarafından verilmektedir. Faaliyete geçtiği günden beri hastalara en iyi hizmeti en hızlı ve güncel şekilde sunmayı hedeflemiştir. Hasta bakım hizmetinin yanında bilimsel çalışmalarda da ulusal ve uluslararası arenada her zaman aktif olmuş, üretkenliğini muhafaza etmiştir. Sağlıklı ve şık mekânı, zengin makine teçhizatı, bilimsel çizgisi ile bölge insanına hizmet vermeye çalışmakta, bunun yanında asistan eğitimi, tıp öğrencisi eğitimi, mezuniyet sonrası eğitim toplantıları ve halka yönelik toplantıları ile eğitim, araştırma, uygulama ve hasta hizmetini birlikte yürütmeyi başarmıştır. Klinik olarak öğretim üyelerimiz, asistanlarımız, hemşirelerimiz, hastabakıcılarımız ve diğer tüm çalışanlarımızla birlikte amacımız; akılcı, bilimsel, gerçekçi, güvenilir, objektif, sabırlı ve vicdanlı bir şekilde hasta hizmeti vermek; bunun yanında bu meziyetlerle donanmış doktor ve uzman yetiştirmektir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin en büyük acil servisidir. Ülkemizin, bölgemizin ve insanımızın gerçeklerini bilerek, kendi alanında yapılan son gelişmeleri en ekonomik ve en kısa yoldan hastaya sunarak kısa sürede hastanın tedavisini sonlandırmak hedefimizdir."

'COVİD-19 SALGIN SÜRECİNDE DE ACİL TIP ANABİLİM DALI BÜYÜK GÖREVLER ÜSTLENDİ'

Acil Tıp Anabilim Dalının, tüm dünyada yaşanan Covid-19 salgın sürecinde de yoğun bir çalışma sarf ettiğini söyleyen Eren, "Acil Servise günlük hasta girişi 800’ler civarında olup, bu sayı belirli dönemlerde binlere çıkmaktadır.  Özellikle Klinik Toksikoloji ve Simülasyon bölümleri Acil Tıp Anabilim dalı uhdesinde kurulmuştur ve bu alanda uzmanlar yetişmektedir. Son zamanlarda tüm dünyayı kasıp kavuran Covid 19 pandemisinde de acil servis büyük görevler üstlenmiş, Covid 19 tanı ve tedavi merkezinin kurulmasında ve çalıştırılmasında ana rolü almıştır. Covid 19 tanı-tedavi merkezi diğer hastalarımızın güvenliği açısından acil servis dışında konuşlandırılmış olup, bu merkezde PCR testleri yapılmakta ve Covid hastalarının diğer tanı ve tedavileri uzman ekiplerce devam ettirilmektedir. Acil servis yoğunluğu içerisinde hastanemize  başvuran tüm hastalara kendi anne-babamız, kardeşimiz gibi davranmayı ilke edinen ekibimiz olağanüstü hassasiyet göstererek hastalara bakım yapmaktadır" dedi. 

'SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EN BÜYÜK DESTEK GÖSTERİLECEK HOŞGÖRÜDÜR'

Acil tıp anabilim dalında görev yapan sağlık çalışanlarının ve hekimlerinin tüm zorluklara rağmen hizmet vermeye devam ettiğini ve burada en önemli görevin gösterecekleri hoşgörüyle hasta ve hasta yakınlarına düştüğünü ifade eden Eren, sözlerini şu cümlelerle tamamladı: "Acil Tıp Anabilim Dalı olarak her biten günün muhasebesini yapıp, her yeni güne yeni bir bakış açısı ile başlıyoruz.  Halkımızdan isteğimiz ise bu zor çalışma şartlarında çalışan sağlık çalışanlarına biraz daha hoşgörüyle bakmasıdır. Çünkü sağlık çalışanları sizlerin içinden çıkan, sizlerden birisinin amcası, teyzesi, dayısı, yengesi, abisi-kız kardeşi… yani halkı için çalışan, halkın içinden çıkan bir topluluktur.

ÜNİVERSİTE HASTANEMİZ BÖBREK NAKİL BİRİMİMİZ VE 250 YATAKLI ÇOCUK HASTANESİ EK BİNASI İLE SAĞLIKTA ÖNEMLİ BİR ADIM DAHA ATIYORUZ

Üniversite hastanesi bünyesinde kurulan böbrek nakil birimi ve 250 yataklı çocuk hastanesi ek binası ile sağlıkta önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Eren, “Üniversite hastanemizde ayrıca böbrek nakil konusunda da çok ciddi tıbbi çalışmalar söz konusu. Böbrek nakli ile bölgemiz insanının sağlık beklentilerinde de yine ciddi yükselme söz konusu oldu. böbrek nakli konusunda gerek hastanemizin gelişen teknolojik altyapısı ile gerekse deneyimli doktor kadromuzla bölgemizde hastanemiz fark yaratmaktadır. Yine hastanemizde yapımı yeni tamamlanan ve hizmete giren 250 yataklı çocuk hastanemizin binası ile hastanemizin  yükü hafifleyecek hem de bölgemize daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunulacaktır” dedi. 

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma Hastanesi’nde Romatoloji klinik sorumlusu Dr.Öğr.Üyesi Orhan ZENGİN:

Romatoloji kliniğimiz Gaziantep’e ve bölgeye hizmet verecek

Romatoloji kliniğimizde tanı ve tedavilerin yanında alanında uzman hekimlerin yetişmesi de sağlanacak 

Üniversite hastanemiz Romatoloji kliniği ile bölgede fark yaratacak

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma Hastanesibünyesinde hizmete yeni açılan romatoloji kliniği, Gaziantep’e ve bölgeye hizmet veriyor. Dünyada ve Türkiye’de yeni gelişen bir tıp alanı olan romatoloji bölümünün bölgede hissedilen eksikliğinin ardından üniversite hastanesi bünyesinde açılan romatoloji kliniği ile romatizmal hastalıklarateşhis konulurken aynı zamanda klinik bünyesinde tıp öğrencilerine ve asistan hekimlere de bilimsel eğitimler veriliyor. Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma Hastanesi’nde Romatoloji klinik sorumlusu Dr.Öğr.Üyesi Orhan Zengin, hizmete yeni açılan romatoloji kliniğinin bölgenin tüm sağlık ihtiyaçlarına cevap vereceğini söyledi. 

ROMATOLOJİ KLİNİK SORUMLUSU DR. ÖĞRETİM ÜYESİ ORHAN ZENGİN KİMDİR?

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma Hastanesi’nde Romatoloji klinik sorumlusuolarak görev yapan Dr.Öğr.Üyesi Orhan Zengin kısa özgeçmişi hakkında bilgi vererek şu ifadelerde bulundu : ‘Besni/Adıyaman doğumluyum, ancak Gaziantep’te büyüdüm diyebilirim. Ailemle birlikte yaklaşık 25 yıldır Gaziantep’te yaşamaktayız ve burada olmaktan mutluyuz. Evliyim ve üç çocuk babasıyım. 2007’de tıp fakültesini, 2012 yılında iç hastalıkları uzmanlığı ve 2017 yılında romatoloji uzmanlığı eğitimimi tamamladım. Romatolojide çalışmayı ve bilimsel faaliyetlerde bulunmayı sevdiğimi söyleyebilirim.”

‘ROMATOLOJİ KLİNİĞİMİZ GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ ŞAHİNBEY ARAŞTIRMA HASTANEMİZDE HİZMET VERMEYE BAŞLADI’

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma Hastanesi’nde ‘Romatoloji Kliniği’nin hizmet vermeye başladığını ve klinik içerisinde yer alan birimleri değerlendiren Zengin, “Gaziantep ve bölgenin referans hastanesi olan Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma Hastanesi’nde ‘Romatoloji Kliniği’ hizmet vermeye başlamış bulunmaktadır. Yaklaşık iki aydır faaliyette olan romatoloji kliniğinde iki poliklinik, bir biyolojik tedavi polikliniği, ayaktan tedavi ünitesi ve yatan hasta servisi ile sağlık hizmeti sunulmaktadır” ifadelerinde bulundu. 

‘HASTALIĞIN EN YAYGIN BELİRTİLERİ KAS VE EKLEM AĞRILARIDIR’

Romatizmal hastalıkların tanı ve tedavilerinden bahseden Zengin, hastalığın toplumda rastlanılan en sık belirtilerine dikkat çekerek erken tanı ve teşhisin hayat kurtardığını dile getirdi. 

Zengin, hastalık belirtilerinden bahsederek benzer şikayetleri olan kişilerin vakit kaybetmeden ilgili birime gelerekten kontrollerin yapılması gerektiğine dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi: “

Romatoloji kısaca; romatizmal hastalıkların tanı ve tedavileri ile ilgilenmektedir. Romatoloji hastalarının en sık şikayetleri kas ve eklem ağrılarıdır.Hastalarda boyun, sırt, bel, el, dirsek, omuz, kol, bacak, kalça, diz, ayak ve topuk ağrıları ve eklemlerde şişlikler görülmektedir. Özellikle uzun yıllardır devam eden ağrıları olan, verilen tedavilere cevap vermeyen, tanı konulamayan bu tip hastaların mutlaka romatoloji bölümüne başvurmasıgerekir. Bunların yanında ağız kuruluğu, göz kuruluğu, gözde iltihaplanma (üveit, konjuktivit), ağızda yara (aft), akciğer ve kalp zarlarında sıvı toplanması, karın ağrısı, ateş, cilt döküntüleri, kas güçsüzlüğü şikayetleri olan hastaların da romatizmal bir hastalığının olup olmadığının araştırılması için romatoloji bölümünde değerlendirilmesi elzemdir. Ayrıca,uzun süredir olan kan tahlillerinde iltihap değerlerinde yükseklik, inme (felçlik), akciğer hastalıkları, böbrek bozuklukları (protein kaçağı gibi), görme kaybı, işitme kaybı, şiddetli baş ağrısı, el ve ayaklarda yaralar, ciltte sertlik,kalp hastalığıgibi sorunları olan hastaların bir kısmı romatolojik açıdan tetkik edilmesi gereken durumlardır. Biribirinden farklı şikayet ve belirtiler ile başvuranbu hastaların hepsi romatoloji kliniklerinde sistemli bir şekilde araştırılır ve romatizmal hastalığı olduğu saptanan hastalara tedavisi başlanır.”

‘ROMATOLOJİ BÖLÜMÜMÜZDEYAYGIN BİLİNEN ROMATİZMAL HASTALIKLAR DIŞINDA İLTİHAPLI ROMATİZMALARIN DA  TANI VE TEDAVİSİ YAPILMAKTADIR’

Romatoloji bölümünün yumuşak doku romatizması ve kireçlenme rahatsızlıkları dışında iltihaplı romatizmalara da teşhis koyduğuna dikkat çeken Zengin, “Romatizmal hastalıklardan toplumda en fazla bilinenleri fibromiyalji (yumuşak doku romatizması) ve osteoartrittir (kireçlenme). Ancak romatoloji bunların yanında iltihaplı  romatizmalar olarak bilinen romatoid artrit, ankilozan spondilit, sedef romatizması, gut, Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF), Behçet hastalığı, vaskülitler, bağ doku hastalıkları (sistemik lupus eritematozus ,sjögren, skleroderma, myozit vb) ve sarkoidoz gibi hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenmektedir. Tüm bu hastalıklar özellikleri gereği iç organ tutulumları yapabilen iç hastalıkları ile yakından ilgili hastalıklardır” diye konuştu. 

‘ROMATİZMAL HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE DÜNYADA UYGULANAN TÜM TEDAVİ YÖNTEMLERİNİ UYGULAYABİLİYORUZ’

Zengin, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma Hastanesi Romatoloji kliniğinde romatizmal hastalıklarda dünyada uygulanan tedavi yöntemlerinin tamamının uygulanabildiğini söyledi. 

Hastalıkların tanı ve tedavilerinde tıp alanında yaşanılan tüm bilimsel çalışmaların yakından takip edildiğine dikkat çeken Zengin, “Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma Hastanesi Romatoloji kliniğinde romatizmal hastalıklarda dünyada ve ülkemizde kullanılan tedavilerin hepsi uygulanmaktadır. Yeni geliştirilen tedavilerintakip edilmesine özen gösterilmekte, hastalar uluslararası güncel tedavi klavuzları ile bilime en uygun şekilde tedavi edilmektedir. Tedavilerin bir kısmı ayaktan tedavi ünitesinde günlük olarak sorunsuz bir şekilde uygulanmaktadır. Diğer yandan   ülkemizde az sayıda merkezde yapılabilen, sistemik lupus ve vaskülit gibi romatizmal hastalıkların şiddetli tutulumlarında hayat kurtarıcı olabilen plazmaferez tedavisi de başarı ile yapılmaktadır” ifadelerinde bulundu.

‘ÜNİVERSİTE HASTANEMİZİN ÇATISI ALTINDA HASTALARIMIZIN TÜM RAHATSIZLIKLARI KOORDİNELİ OLARAK TEDAVİ EDİLMEKTEDİR’

Birden çok rahatsızlığı bulunan hastaların üniversite hastanesi çatısı altında tüm sağlık birimleri ile koordineli olarak sağlık hizmeti sunulabildiğini aktaran Zengin, “Birden fazla bölümü ilgilendiren sorunu olan hastalar enfeksiyon, göğüs hastalıkları, nöroloji, kardiyoloji gibi bölümlerle birlikte değerlendirilmektedir. Böylece üniversite hastanesi çatısı altında olmanın  imkanları ile karışık ve zor hastalığı olan hastalara uygun tedaviler planlanmaktadır.Tedavi sonrası hastaların tedavi cevabı, oluşan sorunlar ve olası yan etkiler de yakından takip edilmektedir” dedi. 

‘ROMATOLOJİ BÖLÜMÜMÜZ HASTA KABULÜNÜN YANINDA AKADEMİK ÇALIŞMALARI İLE DE FARK YARATIYOR’

Romatoloji bölümünün hizmet vermeye başlaması ile birlikte hastalara verilen sağlık hizmeti dışında bu alanda eğitim gören tıp öğrencilerine ve asistan hekimlere de akademik olarak bilimsel çalışmalar aktarıldığını açıklayan Zengin konuşmalarını şu şekilde sürdürdü: “Romatoloji bölümünde bunların yanında eğitim ve öğretim faaliyetleri çerçevesinde; tıp fakültesi öğrencileri ve asistan hekim eğitimleri ile akademik olarak bilimsel çalışmalar da tüm hızıyla devam etmektedir.”

‘ROMATOLOJİ BÖLÜMÜ DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE YENİ GELİŞEN BİR BİLİM DALIDIR’

Romatoloji bölümünün dünyada ve Türkiye’de yeni gelişen bir bilim dalı olduğunu ve bu alanda hızlı bilimsel gelişmelerin yaşandığını söyleyen Zengin, hastalıkların tedavileri yönünde her geçen yeni gelişmelerin kaydedildiğini söyledi. 

Zengin, romatoloji alanının yeni gelişen bir bilim dalı olması gerekçesiyle bölgede ve Türkiye genelinde uzman romatologların sayısının az olduğuna dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu: “Romatoloji diğer tıp dallarına göre dünyada ve ülkemizde yeni gelişmekte olan bir bilimdir. Bu nedenle romatizmal hastaların tanı ve tedavisinde her geçen gün önemli aşamalar kaydedilmektedir. Öte yandan ülkemizde ve bölgemizde yeterli romatoloji uzmanı olmaması, hekimlerin ve hastaların romatizmal hastalıklar açısından farkındalığının az olması tanıda gecikmelere ve tedavi başarısının azalmasına neden olmaktadır. Gerek erken tanı gerekse ağrısız ve kaliteli bir yaşam için romatizmal belirtileri olan hastaların bir romatolog tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu bölgede yetişmiş birisi olarak öncelikli hedefimiz halkımıza hizmet etmek ve bu amaçla var gücümüzle çalışmaktır. Burada çalışmaya başladıktan sonra yakın ilgi gösteren tüm hastalarıma ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür eder, saygılarımı sunarım.”

    

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ