memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

24-05-2021 22:31 Kategori: SAĞLIK

Prof. Dr. Balat: Hedefimiz Gaziantep’i sağlık üssü yapmak

Prof. Dr. Balat: Hedefimiz Gaziantep’i sağlık üssü yapmak
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Jinekolojik onkoloji tedavisinde çeyrek asrı geride bırakarak Gaziantep’in ve bölge illerin öncelikli tercihi olan Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolojik Onkoloji Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Özcan Balat,Memohaber'e jinekolojik onkoloji ve tedavi türleri hakkında detaylı açıklamalarda bulundu."

Meslek hayatında 25 yılı geride bırakan ve bu güne kadar binlerce jinekolojik kanser tedavisinde bulunan Balat, meslek hayatında edindiği deneyimleriyle birçok akademisyenin de yetişmesini sağlayarak çoğu hastanede jinekolojik onkoloji tedavisinin yapılmasına olanak verdi. Balat, gebelik sırasında artan anne ölümleri nedeniyle acil kanama ekibinin kurulmasında da rol aldı. Prof. Balat ve takım arkadaşlarının başarılı operasyonları ile Gaziantep’te anne ölüm oranları yüz binde 21 seviyelerinden 8’lere kadar gerileyerek anne sağlığı alanında da önemli bir başarı elde etti. Temel hedeflerinin kanserin tüm çeşitlerinin tedavisinde Gaziantep’i öncü şehir etmek olduğunu dile getiren Balat, yıllık 150 civarında jinekolojik kanser tedavisi için tedavi uygulandığını dile getirdi. Balat, jinekonolik kanser türleri ve belirtileri hakkında bilgi vererek uygulanacak tedavi yöntemleri hakkında siz değerli okurlarımız için hayati açıklamalarda bulundu.

 “GAZİANTEP BÖLGENİN SAĞLIK ÜSSÜ OLDU”

Kısa özgeçmişinden bahsederek Gaziantep Üniversitesi’ne tıp ve sağlık alanında verdiği hizmetlerden bahsederek yapılan çalışmalarla Gaziantep’in bölgenin sağlık üssü olduğunu ve şehirden çevre illere hasta çıkmayarak çevre illerin de sağlıkta tercihi konumuna gelindiğini söyleyen Balat, “1993 yılında Malatya İnönü Üniversitesinde kurucu öğretim üyesi olarak göreve başladım. 1994-1995 yıllarında iki yıl süreyle Amerika birleşik devletleri, Texas eyaleti , Houston şehrinde bulunan MD Anderson Cancer merkezinde jinekolojik onkoloji eğitimi aldım. 1998 yılında kadın hastalıkları ve doğum anabilim dalında doçentlik unvanı aldım. 1999 yılında Gaziantep Üniversitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında göreve başladım. Fakültemizin yeni yapılanmasında görev aldım.  Yeni gelen arkadaşlarla birlikte Tıp Fakültesi Hastanesinin bölgenin en büyük hastanesi olmasında görev aldım. Yeni yapılanmayla birlikte 2000 yılından itibaren hastalarımız Gaziantep dışına çıkmadan  bulundukları yerde tıbbi ve cerrahi tedavi olma imkanına kavuştular” ifadelerinde bulundu.

DOĞUM VE GEBELİĞE BAĞLI ANNE ÖLÜM ORANLARI YÜZ BİNDE 21’DEN 8’LERE KADAR DÜŞTÜ

Kendisinin ve yetiştirdiği akademik kadronun Gaziantep’te doğum ve gebeliğe bağlı anne ölüm oranlarını önemli oranda düşürdüğünü dile getirerek anne ölümlerinin yüz binde 21 sıralamasından 8’lere kadar gerilediğini aktaran Balat, “2006 yılında Profesör oldum. Anabilim dalımızda etkin şekilde uzmanlık eğitimleri verilmesi yanında öğretim üyesi yetiştirmeye başladım. Yaklaşık 10 yrd. Doç. yıllar içinde prof ve doçent oldu. Binlerce hastanın tedavisini başarıyla yaptım. 2018 yılında Gaziantep de gebelik sırasında artan anne ölümleri nedeniyle, acil kanama ekibinin kurulmasında rol aldım. Yetiştirdiğimiz öğretim üyeleriyle bizim dışımızdaki tüm özel hastane ve kamu hastanelerinde doğum ve gebeliğe bağlı kanamaların kontrol ve tedavinde hizmet vermeye başladık. Tüm meslektaşlarımın destek ve çabalarıyla Gaziantep de anne ölüm oranı dramatik olarak düşmüştür. Yüz binde 21 den 8 lere düşerek Türkiye genelinde büyük bir başarı sağladık” diye konuştu.

“JİNEKOLOJİK ONKOLOJİDE ÇEYREK ASRI GERİDE BIRAKTIK AMA HALEN AYNI HEYECAN VE GAYRETLE ÇALIŞIYORUZ”

Jinekolojik Onkoloji tedavisinde çeyrek asrı geride bırakmasına karşın halen aynı heyecan ve gayretle Gaziantep ve çevre illere sağlık hizmeti vermekten onur duyduğunu açıklayan Balat, “Anabilim dalımıza bağlı Jinekolojik Onkoloji cerrahi Bilim Dalı kurulduktan sonra jinekolojik kanserli hastaların cerrahi ve tıbbi tedavileri etkin bir şekilde yapılmaya başlandı. Halen aynı heyecanla Gaziantep ve çevre vilayetlere hizmet etmeye devam ediyoruz” dedi.

“TIP FAKÜLTESİ OLARAK DENEYİMLİ BİR HEKİM KADROSU VE GELİŞMİŞ TEKNOLOJİYE SAHİBİZ”

Tıp fakültesinde kadın hastalıkları ve doğum anabilim dalında jinekolojik kanserli hastaların yoğunluğundan ve bu hastalara uygulanan tedavi yöntemlerinden bahseden Balat, şu ifadelere yer verdi: “Kanserli hastanın tedavisinin bir kişi tarafından yapılması mümkün değildir. Çok iyi organize olmuş bölümlere ihtiyaç vardır. Cerrahi Onkoloji, Medikal Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Patoloji, Radyoloji veGirişimsel Radyolojive Nükleer Tıp gibi bölümlere ihtiyaç vardır. Tıp Fakültesi olarak bu bölümlerin hepsinde çok deneyimli öğretim üyeleri yanında ileri teknolojinin olduğu teşhis ve tedavinin yapıldığı ünitelere sahibiz. Hem insan gücü hem ileri teknoloji ile bölgenin en büyük hastanesiyiz. Tüm bölümlerde olduğu gibi bizim anabilim dalında da jinekolojik kanserli hastaların cerrahisi yapılmaktadır.”

“HASTANEMİZDE YILLIK 150 CİVARI JİNEKOLOJİK KANSER TEDAVİSİ UYGULANMAKTADIR”

Yıllık 150 civarında jinekolojik kanser tedavisi gerçekleştirdiklerini söyleyerek yapılan tüm operasyonlarda yer aldığını belirten Balat, “Yıllık 150 civarında jinekolojik kanserli hastanın ameliyatı hastanemizde yapılmaktadır. Bu ameliyatların hepsine eğitim amaçlı olarak bizzat katılmaktayım ve eğitim vermeye devam ediyorum. Özel hizmet İsteyen hastaların ameliyatlarını Gaziantep’te hizmet veren değişik özel hastanelerde yapmaya devam ediyorum. Tüm hastaların tedavisi,her Çarşamba günü yapılan jinekolojik onkoloji konseyinde, ilgili öğretim üyeleri ve diğer anabilim dalı öğretim üyelerinin katılımıyla planlanır ve tedavileri alınan karara uygun olarak yapılır” dedi.

“JİNEKOLOJİK KANSER KENDİ İÇİNDE BİRÇOK DALLARA AYRILIYOR”

Jinekolojik kanser denilince akla gelen kanser türlerini sıralayan Balat, jinekolojik kanser türlerini şu şekilde sıraladı: “ Rahim kanseri,rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri, vulva ve vajen kanserleri anlaşılmalıdır. Bunların dışında gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan trofoblastik hastalıkları da unutmamalıyız ( ki bir kısmı halk arasında üzüm gebeliği olarak bilinir).”

“TÜRKİYE’DE EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜ RAHİM KANSERİDİR”

Türkiye’de en sık görülen jinekoloji kanser türü hakkında bilgi veren Balat, “Türkiye de en sık görülen jinekolojik kanser Rahim Kanseridir. Sırasıyla yumurtalık, rahim ağzı, vulva ve vajen kanserleri gelmektedir. Bizim anabilim dalında da benzer sıralamayıgörüyoruz. En sık gördüğümüz kanser rahim kanseridir” dedi.

“ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

Jinekolojik kanser türünün tedavisinden bahsederek erken teşhisin kanser hastaları için de hayat kurtardığını dile getiren Balat, “Tüm kanserlerde olduğu gibi jinekolojik kanserlerde de erken teşhis çok önemlidir. Kanserden korkma geç kalmaktan kork sözünü herkes bilir. Erken teşhis hayat kurtarır. Erken teşhis sağlıklı uzun ömür demektir. Rahim kanserlerin yüzde 75 i erken evrede iken, yumurtalık kanserlerin yüzde 75 i maalesef ileri evrededir. Rahim ağzı kanserlerin yaklaşık yarısı ileri evrededir. En başarılı olduğumuz kanser doğal olarak rahim kanseridir.

“HASTALIĞA MUTLAKA BİYOPSİ İLE TEŞHİS KONULMASI GEREKİYOR”

Erken teşhis hususunda dikkat edilmesi gereken hususları değerlendiren Balat açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü: “Özellikle riskli olan kadınlar erken ve yakın takibe alınmalıdır. Riskli olan kadınlar kimdir? Sorusuna şöyle cevap verebiliriz; ailesinde kanser öyküsü olan,tarama programında risk tespit edilen kadınlar, hormon kullanan kadınlar, tedaviye dirençli kanamalı kadınlar gibi. Rahim kanseri için menopoz sonrası kanamalar uyarıcı olmalıdır. Mutlaka biyopsi ile teşhis konulmalıdır. Yine 35 yaşın üstünde anormal kanamaları olan ve tedaviye dirençli kanamalı kadınlardan biyopsi alınmalıdır. Rahim ağzı kanser için rahim ağzından alınan sürüntüden smear ve HPV DNA incelemesi mutlaka yapılmalıdır. Riskli kadınlarda 25 yaşından itibaren bu tarama programları uygulanmalıdır. Risk saptanan kadınlarda kolposkopik inceleme yapılmalıdır. Yumurtalık kanserin erken teşhisi zordur, ailesinde meme ve yumurtalık kanser öyküsü olan kadınlar 35 yaşından itibaren yakın takibe alınmalı meme ve jinekolojik muayene yapılmalıdır. Yumurtalık kanseriiçin 6 ay veya yıllık TVS (vajinal ultrason) ve kanda CA 125 ölçümleri yapılabilir. Menopoz sonrası dönem de jinekolojik muayene ve TVS mutlaka yapılmalı, şüpheli hallerde CA 125 ölçümü yapılmalıdır.”

“KANSER TEDAVİSİ İYİ BİR TAKIM ÇALIŞMASIYLA TAMAMLANIR”

Tedavinin başarı oranını değerlendiren Balat, “Daha önce ifade ettiğim gibi kanser tedavisi iyi bir takımla mümkündür. Hekimler olarak bireysel yeterlik yanında, kurumsal olarak yeterlik olmalıdır. Hizmet ettiğiniz merkez ne kadar donanımlıysa o kadar başarılı olusunuz. Hastanemizde cerrahi onkoloji, medikal onkoloji, radyoterapi merkezi, patoloji, radyoloji ve nükleer tıp bölümlerinde çok başarılı hizmet veren öğretim üyesi kadromuz çok güçlü. Bunun yanında Sayın Rektörümüz Prof Dr Arif Özaydın’ın özel çabaları ile yeni bir onkoloji merkezi yakında hizmet vermeye başlayacaktır” dedi.

“HEDEFİMİZ KANSERİN TÜM ÇEŞİTLERİNDE TEDAVİYİ ŞEHRİMİZDE GERÇEKLEŞTİRMEK”

Hedeflerinin tüm kanser çeşitlerinde hastaları başka illere gitmeden sağlıklarına kavuşturmak olduğunu kaydeden Balat, “Radyasyon Onkoloji merkezinde ileri teknoloji ile MR-LINAC ve Tomoterapi ünitelerin hizmete girmesiyle kanser tedavinde daha etkin ve başarılı sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Özetle, kanser hastalarının ameliyatları çok başarılı bir şekilde yapılmaktadır.Ameliyat sonrası Medikal Onkoloji ve Radyasyon Onkoloji bölümlerinde ileri teknoloji ile çok başarılı hocalarımız tarafında gerekli tamamlayıcı tedaviler yapılmaktadır. Hedefimiz tüm kanserli hastaları, Gaziantep dışına yollamadan ailelerinin yanında tedavi olmalarını sağlamaktır. Bu hedefimize büyük oranda ulaştığımızı büyük bir mutlulukla görüyoruz” açıklamalarında bulundu.

http://www.rahimdesarkmaidrarkacirmagaziantep.com/

http://www.yumurtalikkanserigaziantep.com/

http://www.rahimagzikanserigaziantep.com/

http://www.rahimkanserigaziantep.com/

http://www.rahimdekitlevajinalkanamagaziantep.com/

http://www.rahimsarkmasigaziantep.com/

 

 

 Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ