memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

16-08-2022 21:41 Kategori: SAĞLIK

Liposuctiıon sonrası ödem sorunu

Liposuctiıon sonrası ödem sorunu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Liposuction, istenmeyen yağların alınması için kullanılan cerrahi bir uygulama. Son yıllarda yaygın biçimde başvurulan bu işlem sonrasında ödem ise operasyonun doğası gereği ortaya çıkabiliyor."

Pekiyi ödem sorunu nasıl giderilir? Liposuction sonrası süreçle ilgili bilmek istediklerinizi Op. Dr. Candan Mezili yanıtlıyor.

Liposuction sonrası ödem nasıl atılır?

Liposuction diğer adı ile “ yağ atma “  olarak bilinen vücudu şekillendiren bir ameliyat türüdür. Ameliyattan sonra en çok sorulan sorulardan biri ise “ liposuction sonrası ödem nasıl atılır “ sorusudur. Bu soruyu cevaplamak için öncelikle hastanın hangi bölgesine vakumu uyguladığı önemlidir. Ödem çeşitli yollarla atılmakla birlikte vücudun farklı yerlerine uygulandığı için her farklı yerin değişik yöntemleri bulunmaktadır. Liposuction uygulamasından sonra doktorun önerdiği korsenin giyilmesi ve cilde baskı yapılması ödemin atılmasında en etkili yoldur. Bu nedenle hasta, doktor kontrolünde takip edilmeli ve doktorun belirttiği süre boyunca korse giyilmesini ihmal etmemelidir. Aksi takdirde ödem atması zorlaşır veya süresi uzayabilir. Ödemin atılmasını yardımcı olan diğer bir etken ise ameliyattan 2-3 gün sonra hastanın duş almasıdır. Duştan sonra temizlenen bölgeye belirli sürelerde düzenli olarak yapılan masaj hastanın ödem atmasına fazlasıyla katkısı olacaktır. 

Düzenli olarak spor egzersizlerinin yapılması da ödemi atmada yardımcı olmaktadır. Burada önceliğimiz hastanın yağ alınan bölgesini hareketsiz kalmasıdır ama bu telkin vücudun tamamen hareketsiz kalmasını önlemek amacıyla egzersizleri önermektedir. Ameliyattan hemen sonra önerilmese de 2 hafta sonra hareketsiz kalınmamalı ve vücudun direnci toplanmalıdır.  

Liposuction sonrası ödem nasıl atılır diye soru sorulduğundu vereceğimiz diğer yanıtlardan biri bol su içilmesidir. Ödem şişkinliklerden meydana geldiği için düzenli olarak su içilmesi kesinlikle fazlasıyla etkili olmaktadır. Su vücutta toplanan sıvının dışarı atılmasını sağlamaktadır. Liposuction ameliyatı sonrası yine tuz miktarını azaltmak hem ödemin atılmasına yardımcı olur hem de ameliyatın olumlu sonuç vermesini sağlar. 

Liposuction sonrası ödem nasıl atılır sorusu tüm ameliyat geçiren kişiler tarafından yoğun olarak sorulmasının sebebi hastalarda sıklıkla görülmesidir. Ödem genellikle vücudun; ayak, bacak ve kollarda kendini göstermekle birlikte çeşitli yerlerde de kendini gösterebilmektedir. Belirtilen yerlerde şişlik ortaya çıkması ödemin habercisidir. 

Liposuction ile kaç kilo verilir 

Kişinin yaşı, cinsiyeti ve vücut şekli bu soruyu değiştirebilmektedir. Şöyle ki; liposuction genel amacı belli bölgelerdeki yağ miktarını azaltmak veya tamamen aldırmaktır. Ameliyata giren kişi istediği kadar yağ alamamaktadır. Vücuttu belirli bir düzeyde yağ bulunması yaşam standartları açısından zorunludur.  Bu nedenle ameliyatta yüksek miktarda yağ oranı alınamamaktadır. Tahmini olarak bir seansta vücutta 8-10 kilo arası yağ çıkabilmektedir ama bu kadar yağın alınması insan vücuduna zararı olduğu için mümkün olmamaktadır. Bu kadar yağ vücudun dengesini bozabilmektedir bu yüzden ameliyat 3 veya 4 seansa ayrılarak yağ alım süreci bölünerek yapılmaktadır. Her seansta tahmini 2-3 kilo arası yağ alınabilmektedir. 

Liposuction sonrası iyileşme süreci 

Hastalar ameliyattan sonra 1 gece boyunca gözetim altında dinlenmeye alınmaktadır. 1 günün sonunda hasta kendini iyi hissettiğin belirtirse taburcu edilmektedir. Ameliyat sırasında vücudu uygulanan bandajlar, zorunlu olarak bir süre kalınmalıdır. Yaklaşık olarak 4 haftadan sonra alınması önerilir. Liposuction sonrası ödem nasıl atılır sorusunun önemli bir diğer noktası da ağrılardır. Ameliyat sonrası ağrılar artış gösterebilmektedir. Doktor tarafından daha önce yazılar reçeteler ile ağrılar bastırılabilir. Ameliyat sonrasında ağrılar genellikle hastanın hareket etmesinden; oturmasından, kalkmasından kendini göstermekle birlikte yağ alınan bölgeye bu süreçte dikkat etmeli ve minimum düzeyde hareket sağlanmalıdır. Yukarıda da belirtildiği üzere hasta 2 hafta boyunca hareketsiz kalmalı ama ardından vücudu etkin hale getirmek için basit ve sade şekilde egzersizler yapılmalıdır. 

Ameliyatın ardından dengeli beslenme çok önemlidir. Vücudun kendini toplaması adına yeterli miktarda protein ve karbonhidrat tüketilmeli. Her ne kadar liposuction ameliyatı uygulanan bölgedeki yağ hücrelerinin büyük bir bölümü vakumla dışarı çıkarılmış olsa da bu durum, aynı yerde yeniden yağlanma oluşmayacağı anlamına gelmez bunun için dengeli ve sağlıklı beslenmek hedefimiz olmalı. Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ