memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

15-09-2021 18:16 Kategori: SAĞLIK

Korona virüsü Gaziantep'te kaç kişinin canını aldı?

Korona virüsü Gaziantep'te kaç kişinin canını aldı?

"Dünya'yı tehdit eden salgın hastalık Korona virüs Gaziantep’te 3 bin 650 kişinin hayatını acımasızca kaybetmesine neden oldu. Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından 2 Milyon doz aşı yapıldı. Yoğun bakımlar dolmak üzere, fakat aşılama konusunda vatandaşın duyarsızlığı hat safhada. Gaziantep'te etkisi ne oldu? Gaziantep'te izlediği yolu ne oldu ve daha fazlasını www.memohaber.com Genel Yayın yönetmeni Mehmet Taşçı sizler için araştırdı."

Yeni varyantlarla etkisini sürdüren koronavirüs salgını hala sürüyor. Aşılama çalışmalarıyla bir nebze de olsa ölümcül olmaktan çıkan virüs hala insan sağlığını tehdit ediyor. Koronavirüs yayılımını sürdürürken tedbiri elden bırakmayan Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü, pandemiyle başarılı bir şekilde mücadele ediyor. Vakanın çıktığı ilk günden bugüne kadar Gaziantep’te 3 bin 650 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs kentte 197 bin kişiye bulaştı. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yeni varyantlarla yayılımını sürdüren Koronavirüs, Gaziantep’i de yoğun bir şekilde etkiledi. Kentte yıkıcı etkiler yaratan virüsle mücadele hala sürürken memohaber koronavirüsün dününü ve bugününü araştırdı. Sağlık Bakanlığı kaynaklarından edindiğimiz veriler koronavirüsün hiç şakaya alınmayacak türden bir hastalık olduğunu ortaya koydu. Koronavirüse karşı başarılı bir mücadele ortaya koyan Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü, çalışmalarıyla virüsün etkilerini ve yayılımını en alt seviyeye indirdi. Aşılamadan önce koronavirüsün yayılımını aldığı tedbirlerle engelleyen İl Sağlık Müdürlüğü, şimdi de insanüstü bir çaba içeren aşılama programı yürütüyor.

GAZİANTEPTE BUGÜNE KADAR 197 BİN KİŞİ YAKALANDI!
Gaziantep’te ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği 13 Mart 2020’den bu yana kentte 197 bin kişi Koronavirüse yakalandı.  Koronavirüsten dolayı bugüne kadar 3 bin 650 kişi hayatını kaybederken mutasyonlu virüs nedeniyle yaşamını kaybedenler sayısı ise 430. Şuanda günlük ortalama 850 vakanın tespit edildiği Gaziantep’te 238 yoğun bakım hastası bulunuyor.

ÖRNEK BİR MÜCADELE VERİLDİ
Gaziantep’te pandemi ile mücadelenin merkezi ise Abdulkadir Yüksel ile Ersin Arslan Devlet Hastanesi Mücahitler Ek Bina oldu. Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi de koronavirüsle mücadelede önemli bir rol oynarken hastaneler arasındaki koordinasyonu iyi sağlayan İl Sağlık Müdürlüğü, vakaların en yoğun olduğu zamanlarda bile hastaların tamamına yetişilmesini sağladı. Bölge illerine göre nüfus yoğunluğu fazla Gaziantep’te, başarılı bir mücadele sergileyen İl Sağlık Müdürlüğü mücadelesiyle diğer kentlere de örnek oldu.

AŞILAMADA ÖNCÜ OLDU
Aşılama programında insanüstü bir mücadele veren İl Sağlık Müdürlüğü başlattığı aşı kampanyaları ile de ülke genelinde öncü oldu. Alışveriş Merkezi’nde aşılama noktası kurulan ilk şehir Gaziantep olurken Gaziantep’te başlayan bu uygulama sonrasında tüm Türkiye’ye yayıldı. Kırsalda, çarşıda, AVM’de, tarlada şehrin her tarafında vatandaşları ekipleriyle aşılayan İl Sağlık Müdürlüğü’nün aşılama programı meyvelerini verdi. Kovid-19 Risk Haritası’nda hızla mavi kategoriye geçen şehir, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde en çok aşının yapıldığı kent pozisyonuna sahip. Gaziantep’te aşılama programının başladığı ilk günden bugüne kadar ise bir milyon 950 bin doz aşı yapıldı.

GAZİANTEP’TE İLK VAKA 13 MART’TA TESPİT EDİLDİ!
Koronavirüs ailesinin yeni üyesi olan Covid-19 ilk olarak 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan Eyaletinde ortaya çıktı.Hızla dünyayı saran virüs modern tıp tarihinin en büyük pandemisini yarattı. Türkiye’de ilk vaka 11 Mart 2020 tarihinde görülürken Gaziantep’te ise ilk vaka 13 Mart’ta tespit edildi. Zaman içerisinde yaşamak mutasyona uğrayan virüs bugüne kadar bin 700’den fazla mutasyon geçirdi. Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre ise en tehlikeli 4 varyant Alfa, Beta, Gama ve Deltadır. Yakından izlenmesi gereken varyantlar ise Epsilon, Epsilon 2, Eta, Tata, Zeta, Lota, Kappa ve Lamba’dır. Son günlerde bu varyantlara, Mu varyantı da eklenmiştir. Bu varyantların tamamı diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de görülmüştür.

MUTASYONDAN DOLAYI BELİRTİLERDE DEĞİŞTİ!
İlk çıktığı günden bugüne mutasyona uğrayarak farklı varyantlara bürünen Koronavirüs’ün mutasyona uğraması nedeniyle belirtileri de değişti. Yaygın olarak görülen burun akıntısı, baş ağrısı, hapşırma , boğaz ağrısı ve koku kaybı semptomlarına mutasyonlardan dolayı yeni semptomlar eklendi. Varyantlar ve aşı olan kişilerde farklı semptomların görülmesi nedeniyle koronavirüs belirtileri de değişti. Araştırmalara göre mutasyonlardan dolayı virüse yakalanan kişilerde görülebilecek yeni semptomlar, “Yüksek ateş, titreme, devamlı öksürük, koku kaybı veya değişikliği, tat kaybı veya değişikliği, baş ağrısı, olağandışı yorgunluk, bilinçte bulanıklık, deri döküntüsü, ağız veya dilde meydana gelen değişiklikler, kırmızı ve ağrılı parmaklar veya ayak parmakları, nefes darlığı, göğüs ağrıları, kas ağrıları, boğuk ses, ishal, iştahsızlık, karın ağrısıdır.”

 Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ