memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

04-08-2022 22:48 Kategori: SAĞLIK

Korona başladığı yerden yeniden yayılıyor! Kabus geri dönüyor

Korona başladığı yerden yeniden yayılıyor! Kabus geri dönüyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Yaz tatili ve kurban bayramının etkisiyle koronavirüs vaka sayılarında artış yaşandığı öğrenildi. Gaziantep’te günlük vaka sayısı 1000’li rakamları geçerken, geçen aya göre yoğun bakım yatak ve servis sayısındaki artış yüzde 30’lara kadar ulaştı. "

Şu anda hastaneye başvuran semptomatik bireylerin yüzde 50’den fazlasının pozitif çıktığı kaydedildi. Gaziantep’te Günlük vaka sayısı 1000’i geçti.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te de Yaz tatili ve kurban bayramının etkisiyle koronavirüs vaka sayılarında artış yaşanmaya devam ediyor. Gaziantep’te günlük vaka sayları 1000’i geçerken, hastaneye başvuran samptomatik bireylerin yüzde 50’den fazlasının pozitif çıktığı ifade edildi. Semptomatik bireyler dışında asemptomatik olarak toplumda dolaşan kişilerinde sayılarının oldukça yüksek olduğu belirtildi. Bu yüzden pozitif kişi sayısında paralel olarak oranların arttığı görülüyor

Gaziantep’te yoğun bakım doluluk oranı yüzde 30.

Hastane ve yoğun bakım ihtiyacı olan hasta sayısında yaşanan artışla ilgili olarak bilgi veren yetkililer, Gaziantep’te yoğun bakım doluluk oranının yüzde 30’lara kadar çıktığını söyledi. Yetkililer, 65 yaş üstünde kronik rahatsızlığı olan hipertansiyonu, diyabeti, kalp ve damar rahatsızlıkları ya da ek bir rahatsızlığı olan kişilerin hatırlatma dozlarını yaptırmadılarsa daha fazla yoğun bakıma ihtiyaç duyduklarını kaydettiler.

Vefat sayısıda artıyor

Vakaların artmasıyla birlikte kronik rahatsızlığı olan ve covid 19’dan vefat eden kişi sayısında da artış yaşanmaya başladı. Gaziantep’te geçen 2 yıla oranla vefat edenlerin sayısının çok düşük olduğu ifade edilsede, son bir ay içinde Gaziantep’te covid 19’dan kaynaklı 15 kişinin vefat ettiği öğrenildi. 

Yetkililer, özellikle semptomu olan, hafif burun akıntısı bulunan bireylerin maske takmıyor olmasının vaka sayılarının artmasında etkili olduğu belirtildi. Vaka sayılarındaki artışların düşürülmesi ve önüne geçilmesi için maske, mesafe kurallarına ısrarla uyulması gerektiği ve hatırlatma dozlarının ciddiyetle yapılması gerektiği tavsiyesinde bulundular. Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ