memo

Bugun...
21-06-2018 16:17 Kategori: SAĞLIK

Kerkez: İşçiler üzerinden algı operasyonu yapılıyor

Kerkez: İşçiler üzerinden algı operasyonu yapılıyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Sağlık-Sen Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Şube Başkanı Cuma Kerkez, taşeronların kadroya geçmesiyle beraber yaşanan tartışmalardan kurumların zarar gördüğünü öne sürdü. "

Sağlık-Sen Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Şube Başkanı Cuma Kerkez, taşeronların kadroya geçmesiyle beraber yaşanan tartışmalardan kurumların zarar gördüğünü öne sürdü. İşçilerin maaş ücretlerinde düşüş olduğu yönünde bir algı operasyonu yapıldığını kaydeden Kerkez, "Bazı kişi ve gruplarca işçiler üzerinden, kasıtlı olarak algı operasyonu yapılıyor. Kurum inisiyatifine göre keyfi uygulamalar ve ödemeler yapıldığı, BES kesintisi ve vergi, mesai saatlerinin arttırıldığı yönünde sözlü ve yazılı olarak aslı olmayan şikayetler yapılıp kurum ve kuruluşlar zan altında bırakılmıştır" dedi. 

KERKEZ: KURUMLAR ZAN ALTINDA KALDI

İşçilere her ayın 14'üncü gününde maaş ödemelerinin yapıldığını kaydeden Sağlık-Sen Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Şube Başkanı Cuma Kerkez, "Bu ödemeler ile beraber aylık toplam brüt kazançlardan SGK işçi primi, gelir vergisi, damga vergisi ve BES kesintisi (işçinin isteğine bağlı olarak) yapılmak suretiyle işçilerimize her ayın 14. günü olmak üzere maaş ödemeleri yapılmaktadır. Bazı kişi ve gruplarca işçiler üzerinden, kasıtlı olarak algı operasyonu yapılmak suretiyle sürekli işçi kadrosuna geçirildikten sonra işçilerin maaş ücretlerinin düştüğü, kurum inisiyatifine göre keyfi uygulamalar ve ödemeler yapıldığı, BES Kesintisi ve vergi, mesai saatlerinin arttırıldığı v.b. sözlü ve yazılı olarak aslı olmayan şikayetler yapılmak suretiyle  kurum ve kuruluşları zan altında bırakmışlardır" diye konuştu. 

HÜKÜMET ZAYIF GÖSTERİLMEYE ÇALIŞILIYOR 

Şikayetlerin aslı olmadığını ifade eden Kerkez, "Mali ve sosyal haklar her 6 ayda bir yüzde 4 zam, eğitim yardımı, yakacak yardımı, ikramiye, maaş promosyonu v.s gibi sürekli işçi kadrosuna geçirilen her işçinin aylık  bordrosuna yansıtılmaktadır" dedi. Şikayetlerin maksadının AK Parti hükümetini zayıf göstermek olduğunu belirten Şube Başkanı, "Ak Parti Hükümetimiz de bu süreçte vermiş  olduğu sözü yerine getirerek taşeronluğa son vermiş tüm çalışanların ve toplumun güvenini kazanmıştır" sözlerine yer verdi. 

ŞUBE BAŞKANI, KADROYA GEÇENLERİN HAKLARINI ALDIĞINI SÖYLEDİ

Taşerondan kadroya geçen işçilerin haklarıyla ilgili ayrıntılı bilgi veren Kerkez şöyle devam etti: "Kamu Kurum, Kuruluşlar ve Hastaneler bünyesinde Alt İşveren Şirketlere bağlı taşeron olarak çalışmakta olan işçilerin, 696 KHK ve 375 KHK eklenen geçici 23. ve 24. Maddelere istinaden 01.04.2018 tarihinde Sürekli İşçi kadrosuna geçiş işlemi yapılarak, bu işçilere Mali ve Sosyal Haklar bakımından birçok pozitif farklılık imkânı verilmiştir. Bu işçilerimiz alt işveren şirketinde çalışmaktayken ve asgari ücretli bir işçi brüt ücret üzerinden aylık 2029,5 lira maaş almakta iken, Sürekli İşçi Kadrosuna geçiş yapıldıktan sonra almış olduğu maaş üzerine en az ortalama 496 lira brüt ücret almıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 12 Nisan’da yayınlamış olduğu, “375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23. Maddesi Uyarınca İdarelerce Sürekli İşçi Kadrolarına Geçirilen İşçilerin Ücretleri ile Diğer Mali ve Sosyal Hakların Belirlenmesinde Esas Alınacak Toplu İş Sözleşmesi Hükümleri” gereğince 31.10.2020 tarihine kadar kurumlarda aylık brüt ücretlerine uygulanacaktır. Sonuç olarak taşeron sistemine son verildikten sonra bir işçinin eline yıllık net en az 4 bin lira ücret geçiyor "Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU