memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

11-02-2020 13:15 Kategori: SAĞLIK

Kemal Bayındır Hastanesi'nden önemli açıklama!

Kemal Bayındır Hastanesi'nden önemli açıklama!
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Kemal Bayındır Hastanesi Yönetim kurulu başkanı ve Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Kemal Bayındır geçen günlerde Kemal Bayındır Hastanesi'nde doğum sonrasında yaşanan ve 35 yaşındaki Cennet Damar’ın hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybettiği olayla ilgili açıklama yaptı."

Kemal Bayındır hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Başhekimi Kemal Bayındır yaptığı açıklamada şunları söyledi:

8 yıldan beri Gaziantep’te bir çok branş ile hizmet vermekte olan hastanemiz, her zaman etik değerleri ön planda tutup sektöründe öncü adımlar atmaya gayret etmiş; alanında deneyimli uzman hekim kadrosu ile yıllardan beri Gaziantep’e şifa dağıtmış, dağıtmaya devam etmektedir.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde, hastanemizde talihsiz bir olay cereyan etmiş, 35 yaşında normal doğum amacıyla hastanemize başvuran “Cennet Damar” isimli hastamız, öngörülemeyen bir komplikasyon nedeniyle doğum sonrasında hayatını kaybetmiştir. Her şeyden önce bu talihsiz olaydan dolayı büyük üzüntümüzü dile getirir, yakınlarına başsağlığı dileriz.

Hastamız 07.02.2020 tarihinde sancılı gebe tanısı ile hastanemizin kadın hastalıkları ve doğum kliniğine yatırılmış, saat 15.30 sularında 2860 gram ağırlığında 50 cm boyunda bir adet sağlıklı kız bebek dünya getirmiştir. Doğum sonrasında pediatri hekimlerimiz tarafından ilk değerlendirilmesi yapılan bebek, sağlığında herhangi bir sıkıntı olmadığı tespit edilerek ailesine teslim edilmiştir. Hastanemizin doğumhanesinde gerçekleşen normal doğum sonrasında “kanama kontrolü” sağlanan hastamızın, kanama takibine yine hastanemiz doğumhanesinde devam edilmiştir. Takiplerinde sızıntı şeklinde kanaması olan hastamıza “kanama önleyici” tedaviler yapılırken; hastamızın yakınları ile görüşmesine olanak sağlanmıştır. Kanamayı önlemek için alınan önlemlere ve yapılan tedaviye yanıt alınamayan hastamıza acil ameliyat kararı alınmış ve hasta ivedi olarak ameliyathaneye alınmıştır. Histerektomi yani rahimin alınması için ameliyathaneye alınan hastamızın ameliyat esnasında kalbi durmuş, yapılan canlandırma işlemine başarılı yanıt alınmıştır. Bu zor şartlarda yapılan ameliyat esnasında hastamızın kalbi, iki defa daha durmuş; ne yazık ki son canlandırma işleminde başarılı yanıt alınamamıştır. Hastamızın vefat haberi; yakınlarına bildirildikten sonra, ne yazık ki hastanemiz istenmeyen görüntülere şahit olmuş, hasta yakınları tarafından bir çok demirbaş malzememize zarar verilmiş, hastanemiz acil başvuran hastalara bile hizmet veremeyecek hale gelmiştir. Olayların kontrol altına alınabilmesi için çağrılan kolluk kuvveti, destek ekipler isteyip hastanemizi abluka altına almış, bu esnada özellikle sağlıkta şiddetin ön planda olduğu kentimizde, ilgili hekimlerimizin; can güvenliğini sağlamak için hasta yakınlarıyla teması kesilmiştir.

Hastamızda yaşanan bu durum tıp terminolojisinde “uterin atoni kanaması” olarak adlandırılmaktadır. Mesleğinde 40. Yılını tamamlamış bir kadın doğum hekimi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki yaşanan bu elim olay, bir kadın doğum hekiminin başına gelebilecek en sıkıntılı komplikasyonlardan biridir. Bu konuyla alakalı bilimsel veriler incelendiğinde, doğum sonrası kanama, anne ölümleri nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Doğum sonrası kanamadan dolayı ölüm riski, her 10.000 doğumda 1 olup, bahsi geçen veriler Dünya Sağlık Örgütü tarafından da doğrulanmaktadır.

8 yılı aşkın süredir özellikle kadın doğum branşında aktif olarak hizmet vermekte olan kurumumuzda, yılda ortalama 2 bin doğum gerçekleşmekte ve bugüne kadar, doğum sonrası kanama nedeniyle hiçbir hastamızı kaybetmemiş bulunmaktayız. Bu üzücü hadisenin hastanemizde gerçekleşmesi ve sonucunda annenin vefatı, hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının ihmali değil, hekimlik zanaatının vazgeçilmez parçası olan komplikasyonlardır.

Annenin vefatı ile sonuçlanan bu öngörülemeyen komplikasyon sonucunda özellikle sosyal medyada kurumumuzu hedef alan bir karalama kampanyası başlatılmıştır. Her sağlık çalışanının başına gelebilecek bu vahim olay, mesleğini özveri ile yapan tüm sağlık çalışanlarını derinden etkilemiştir.

Tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen, Özel Kemal Bayındır Hastanesi ailesi olarak hastalarımıza aynı özveriyle hizmet ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Yapılan son değerlendirmede 100 üzerinden 95 kalite puanı ile hizmet verdiğimiz hastanemizi, gelecek yıllarda siz değerli Gaziantep halkına daha iyi hizmet verebilmek için geliştirmekte ve hizmet ve kalite gücünü artırmak yönünde adımlar atmaktayız.

M. Kemal BAYINDIRKaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna