memo

Bugun...

TERMİN FUARCILIK

TERMİN FUARCILIK

20-10-2016 13:16 Kategori: SAĞLIK

HEMOROİD UTANILACAK BİR HASTALIK DEĞİL!

HEMOROİD UTANILACAK BİR HASTALIK DEĞİL!
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Özel Deva Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Oktay Tosun halk arasında basur olarak bilinen hemoroit, her ırk, cins ve yaşta görülebilen bir hastalık olduğunu ancak görülme sıklığı 40 yaşından itibaren artıp, küçük çocuklarda ise nadir olarak görüldüğünü dile getirdi. Özel Deva Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Oktay Tosun günümüzde sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri olan hemoroit hakkında merak edilenleri anlattı."

Özel Deva Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Oktay Tosun halk arasında basur olarak bilinen hemoroit, her ırk, cins ve yaşta görülebilen bir hastalık olduğunu ancak görülme sıklığı 40 yaşından itibaren artıp, küçük çocuklarda ise nadir olarak görüldüğünü dile getirdi. Özel Deva Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Oktay Tosun günümüzde sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri olan hemoroit hakkında merak edilenleri anlattı.

HEMOROİD NEDİR?

Hemoroit, basur ya da halk arasında mayasıl olarak bilinen hastalık makatın (anüsün) çevresindeki damarların, bacaklardaki varisler gibi şişmesiyle oluşur. Makat çevresinde üç adet toplardamar yastıkçığı mevcuttur. Bu yastıkçıklar birer hava yastıkçığı gibi görev yaparlar ve vücutta çok ince bir kontrol mekanizması gerektiren, istek dışında gaz kaçırmayı önleyen kontrol mekanizmasını oluştururlar. 

HEMOROİD NASIL OLUŞUR?
Anüste yer alan iç ve dış kaslar arasındaki uyumsuzluk, ıkınma problemleri bu bölgede yer alan toplardamar ağının genişlemesine ve sarkmasına yol açar. Zamanla bu toplardamar ağının(hemoroit memeleri) üstünü örten derinin incelmesi ile birlikte kanamalar ortaya çıkabilir.

HEMOROİD NEDENLERİ NELERDİR?
Uzun süreli kabızlık veya ishal
Büyük tuvalet ihtiyacını gidermeyi ertelemek, tuvalette uzun süre oturmak ve aşırı ıkınmak
Mesleği gereği uzun süre hareketsiz oturmak(şoför, pilot)
Ağırlık kaldırmak veya ağırlık kaldırma sporu yapmak
Gebelik veya doğum(Büyüyen rahim basınç etkisi yapar)
Kronik(uzun süredir devam eden) öksürük şikayeti olanlar
Yaşlılık
Sedanter yaşam
Karaciğer sirozu
Kalıtımsal faktörler
Beslenme; Alkol tüketimi, acılı baharatlı gıdaların fazla tüketimi, düşük lif oranı gıdalarla beslenme
Şişmanlık

HEMOROİD KİMLERDE GÖRÜLÜR?
Hemoroit genellikle genç yetişkin insanların hastalığıdır. Yaş ilerledikçe hemoroitin görülme sıklığı artar. Ortalama her 3 kişiden birinde hemoroit hastalığı görülmektedir ve bu oran 40 yaş üzerinde daha da artmaktadır.

HEMOROİDİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kanama: Özellikle iç hemoroitlerin en önemli belirtisidir. Kanama genelde dışkılamayı takiben ortaya çıkar, bazen damlama şeklinde ve bazen tuvaletin içini kırmızıya boyayacak kadar çok miktarda olur. Kanamalar genelde ağrısızdır, kan pıhtısı içermezler.
Anüs Çevresinde Şişlik: Uzun süreli hemoroidal şikâyetleri olanlarda genelde anüs çevresinde anal deride sarkma ve damarsal şişlik fark edilir.
Kaşıntı ve Akıntı: Hemoroitler özellikle dışarı sarkan hemoroitler mukuslu(yapışkan bir sıvı) akıntı şikâyetine neden olabilir. Bu akıntı kaşıntı şikâyetine yol açabilir.
Ağrı: Genelde dış hemoroitlerde görülmektedir, iç hemoroitlerin ileri evrelerinde ve özellikle tromboze hemoroitlerde ağrı görülmektedir.

HEMOROİD TEDAVİSİ:
Hemoroit vakalar 3 ana müdahaleden biriyle veya bunların bir kaçıyla tedavi edilmekteir.
1. İlaç uygulama, Sıcak su banyoları ve perhizlerle tedavi.
2. Hafif operasyonlarla(lazer, kızıl ötesi ışınlar)
3. Cerrahi müdahale.HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU