memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

26-08-2019 09:58 Kategori: SAĞLIK

Hamilelik Psikolojisi Bebek İçin Çok Önemli!

Hamilelik Psikolojisi Bebek İçin Çok Önemli!
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Son yıllarda yapılan araştırmalara göre çoğu uzman aynı görüşü aynıdır “Hamilelik Psikolojisi bebek için çok önemli!” Anne ile bebek arasında fiziksel bağ olduğu kadar ruhsal bağın da olduğu uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır."

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre çoğu uzman aynı görüşü aynıdır “Hamilelik Psikolojisi bebek için çok önemli!” Anne ile bebek arasında fiziksel bağ olduğu kadar ruhsal bağın da olduğu uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Bebek anne karnında, annesi ile aynı duyguları hissetmektedir. Bebeğin her yönden sağlıklı olması, psikolojisiyle de alakalıdır.

Anne İle Bebek Aynı Duyguları Paylaşır

Anne ve baba adayları bebeklerinin psikolojisini önemsemeye anne karnından başlamalıdır. Çoğu anne ve baba doğumdan sonra bu bilinci taşımakta ve bebeklerinin yanında sesini yükseltmekten, tartışmaktan ve olumsuz bir ortam yaratmaktan kaçınmaktadır. Aynı dikkatin bebek, anne karnındayken de gösterilmesi gerekir.

Yapılan araştırmalar anne mutsuz olduğunda salgıladığı hormonlardan ve duygusal yapısından bebeğin de etkilendiğini, kanıtlanamamakla birlikte fizyolojik etkilerinin de görüldüğü uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Annenin mutlu bir hamilelik geçirilmesi bebeğin sağlıklı gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Hamilelikte Bebeğin Psikolojisi İçin Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamileliğin ilk aylarından itibaren anne kendini mutsuz hissettirecek ortamlardan kaçınmalıdır. Özellikle çalışan annelerde stresten kaçınmak her zaman mümkün olmasa da, bebeğin de etkilendiği düşünülerek, çalışma temposu ayarlanmaya çalışılmalıdır.

Hamilelikte fiziksel açıdan sıkıntı yaşanıyor ve sorunlu bir hamilelik geçiriliyor, uzun süre yatak istirahati gibi belirli kısıtlamalar getiriliyor ise anne kendisini eksik ve etkisiz hissedebilir. Bu gibi durumlarda yaşanan stres hem riskleri daha arttıracaktır, hem de bebeğin de aynı strese maruz bırakacaktır.

Anne hamilelikte sürekli depresif bir ruh hali içerisinde olursa, ilerde bebekte hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, davranış bozukluğu gibi durumlar oluşabilmektedir.

Babaya Düşen Sorumluluklar

Hamilelik döneminde anne ve baba, bebeğin dışarıdaki tüm olayların etkisini hissettiğinin bilincine varmalıdır. Plansız ve beklenilmeyen bir hamilelik yapılmış ise özellikle ilk aylardaki oluşabilecek huzursuz bir ortam bebek açısından oldukça zararlıdır. Anne kadar baba da aynı şaşkınlık ve endişeyi yaşasa bile annenin bebekle ilişkisini düşünüp, sorunları gidermek için daha yapıcı olmaya çalışmalıdır.

Anne hormon dengesi değiştiği için duygu geçişlerini daha yoğun hissedecek, anneyi yatıştırmak, rahatlatmaya çalışmak, kolay olmasa da babaya düşmektedir.

Baba hamilelik sırasında elinden geldiğince ev işlerine yardım etmeli, böylece annenin hem fiziksel hem de ruhsal yükünü hafifletmelidir.

Hamilelikte annenin tüm duygusal travmalardan korunması bebeğin korunması demektir. 


Kaynak: Klinik Psikolog Mehmet BaşkakKaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU