memo

Bugun...
14-04-2018 19:34 Kategori: SAĞLIK

Gaziantep'te halefinden selefine kına! Sağlıkta bomba etsiki yaptı

Gaziantep'te halefinden selefine kına! Sağlıkta bomba etsiki yaptı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"İthal Sağlık İl Müdürünün istenmediği Gaziantep’te eski bir sağlık müdürünün Gaziantep’e atanan ithal sağlık müdürüne kına göndermesi gündeme bomba etkisi yarattı. "

Türkiye'nin 6. büyük ili Gaziantep il Sağlık Müdürlüğü makamı 4 yıldan beri ithal sağlık müdürlerinin atanmasıyla maalesef yaz boz tahtasına döndü. Gaziantep'te son yıllarda yeni doğan çocuk ölümlerinin ikiye katlandığı 500 bin Suriyeli vatandaşın yaşadığı ve beraberinde bir çok hastalığın kol gezdiği bu şehirde sorunlar yumağının had safhaya ulaştığı, sağlık yatırımlarının bekletildiği  ve sınır ötesi operasyon kapsamında yapılması gereken sağlıkla ilgili  faaliyetler varken yaklaşık 5 ay önce Gaziantep siyasetine rağmen Sağlık Bakanı tarafından resmen emrivaki yapılarak atanan Doç. Dr. Abdülkadir Turgut ailevi nedenleri gerekçe gösterip görevinden ayrıldı. Boşa geçen bu 5 ay maalesef Gaziantepli olmayan kadrolarla doldurulup taşıldı. 
Abdülkadir Turgut'un ciddi ve kalifiye ekip kuramaması, ekip kurarken Gaziantep siyasetine görüş sormaması, atamalar yaparken liyakat esasına göre değil de bir takım Milli görüş orjinli STK'ların mensubiyet duygusu eksenli kadrolaşmak istemelerinin etkisiyle hareket etmesi bu sonucu doğurdu. Bu atamalarda 200'e yakın kadroya daire başkanı, daire başkan yardımcısı, başhekim, başhekim yardımcısı, müdür, müdür yardımcısı, uzman kadrolarına atamalar yapıldı. Bu atamalar esnasında dikkat çekici başka bir husus ise atanan kişilerde Gaziantepli sağlık çalışanlarının neredeyse yok denecek kadar az olması, sanki Gaziantep'te bu işi yapacak deneyimli kişiler yokmuş gibi şehir dışından hiç bir yöneticilik tecrübesi olmayan kişiler sanki bulunmaz Bursa kumaşıymış gibi altın tepside sunulmaya çalışıldı.

Bu arada bu 5 ay sürenin sonunda sağlık il müdürlüğünden pis kokularda gelmeye başladı. Yeni açılacak Perilikaya’daki 15 temmuz hastanesinin tıbbi cihaz, tıbbi mefruşat, tıbbi sarf vs. ihtiyaçlarının temininde adrese teslim ihaleler yapıldığı, diğer firmalara haber vermeden DMO'ya (Devlet Malzeme Ofisi) siparişler geçildiği ve bunların karşılığında menfaat temin edildiği yönünde ciddi iddialar ayyuka çıktığı öğrenildi. 

İTHAL BÜROKRATLAR DİKİŞ TUTTURAMADI. TEK BİR ÇİVİ ÇAKMADILAR
Geçtiğimiz yıl  yayınlanan KHK ile yeniden tek çatı altında birleştirilmesi kararından bu yana yaklaşık 8-9 ay maalesef heba oldu. Gaziantep'e ‘emrivaki’ Atanan Doç. Dr. Abdülkadir Turgut'un devraldığı 3 yıl kadar sağlık il müdürlüğü yapan yine dışarıdan ithal getirilen Dr. Sadettin Yazı döneminde de maalesef sağlık yatırımları anlamında bir çivi çakılmadı. Gaziantepli olan Prof. Dr. Metin Karakök'ün İl Sağlık Müdürlüğü döneminde  Çabaları sonucu Gaziantep'e üç yeni hastane kazandırıldı. Karakök'ün bakanlık düzeyinde girişimleri sonuç vererek, Avukat Cengiz Gökçek Kadın ve Çocuk Hastanesi bahçesi içerisinde boş olan araziye 300 Yataklı Kadın ve Doğum Hastanesi, 25 Aralık Devlet Hastanesi bahçesine yine 300 yataklı modern bir hastane ve bir de Havaalanı yolu üzerinde yine 300 yataklı bir hastanenin yapılması kararı çıkartıldı. Projelendirildi. Hatta ödenekleri dahi gönderildi. Bakanlık nezdinde onaylanan bu üç hastanenin ilkinden birisi olan ve zemin etüdü uygun olmamasına rağmen ve dere yatağına yapılması sakıncalı olmasını hiçe sayılarak inşaatı başlatılan şu an inşaatı biten Perilikaya’daki Hastane inşaatı bitti. Henüz içerisine geçilemeyen bu hastane adeta havuz üstü hastane görünümünde bir türlüde açılamıyor. Sebebine gelince en ufak bir yağmur yağdığında hastanenin zemin ve giriş katı olmak üzere iki katı gelen seller nedeniyle yüzer havuz görünümünü alıyor. Ne zaman Açılacağı konusunda da bir bilgi yok. Diğer projeye alınan iki hastane yapımı için tek bir çivi dahi çakılmadı.

ARTIK YETER GAZİANTEP'İN İTHAL BÜROKRATLARIYLA BOŞA GEÇİRECEK ZAMANI KALMADI

Gaziantep Sağlık İl Sağlık Müdürlüğü şu an  yine tıpkı Abdülkadir Turgut gibi ithal bir bürokrat olan Dr. Mehmet Emin Bindal tarafından vekaleten yürütülüyor. Önümüzdeki hafta içerisinde yerel siyasetin ve Milletvekillerinin toplantı yaparak ve bir isim konusunda uzlaşma sağlayıp Sağlık Bakanlığına İl Sağlık Müdürünün atanması için bir isim bildireceği öğrenildi. Bu atamada kriter olarak da, Gaziantep'i bilen sağlık sorunlarına hakim, deneyimli liyakat sahibi FETÖ'cü ve PKK'lı olmayan, birisinin atanması bekleniyor. 

KİMLER ADAY

5 Ay önce Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüne atama yapılmadan önce sağlıkla ilgili bazı gruplar siyasi bölge güç biziz sağlığı biz dizayn edeceğiz listeyi biz yapacağız kavgası verilirken Gaziantep'e tepeden inme ithal bir bürokrat atandı. Ömrü de 5 ay sürdü. Sebebine gelince Bir FETÖ orjinli STK Başkanının atama konusunda müdürü yanlış yönlendirerek hata yaptırdığı öğrenildi. Şuan il sağlık müdürlüğü için adı geçen isimler arasında daha önce Kilis Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Gaziantep'te de Tıbbi Başkanlık yapan Dr. Serdar Sarıfakı, Halk Sağlığı Müdürlüğü yapan Dr. Mustafa Tanrıverdi,  bir dönem Gaziantep ve Kilis Sağlık Müdürlüğü yapan Dr. Yemliha Aksoy: isimleri ortada pazarlanmaya başlanıyor. Oysa bu isimlerden bazıları 5 ay önce grupçuluk yaptıkları için bir birleri aleyhine çalıştıkları için hiç birinin de  atanamamış ve biç bir şekilde de görev verilmemiş olduğu öğrenildi.  Bu kişilerin yine kendi aralarında çekişmeler yaptıkları dilden dile dolaşmaya başladığı bildirildi. 

Gaziantep’in sağlıkta bir gün dahi kaybedecek zamanı olmaz iken gizliden gizliye 3 milyonluk şehrin  il sağlık müdürlüğü için kulis çalışmaları yapan ithal adaylar arasında Halen İl Sağlık Müdürlüğünde Daire Başkanı Müdür yardımcısı olan Dr. Davut Vecdi Ersöz ve  Dr. Mehmet Emin Bindal'ın adının geçtiği öğrenildi. 
 

KINA GÖNDERMEK İÇİN ADRES İSTENDİ

Gaziantep'e son yıllarda talihsiz bir şekilde ithal olarak tepeden inme bazı müdürler atanması sıkıntısı yaşanırken, kulislere yansıyan  kına gönderme iddiası bomba etkisi yarattı. İddiaya göre, 1979-2001 yılları arasında Gaziantep'te İl Sağlık Müdürlüğü yapan Diş Doktoru Yaşar Boyacıoğlu, kendisinden yıllar sonra Gaziantep'e atanan ithal bir sağlık müdürünü ziyaret etmek istedi. Hediye olarak da bir kilo kahve aldı. Boyacıoğlu Müdürlük tecrübelerini naçizane olarak anlatmak ve Gaziantep'in Sağlıktaki acil yapılması gereken görüşlerini paylaşmak istedi. Fakat bir türlü özel kalemi geçemedi ve bu ziyareti gerçekleştiremedi. Bu olayı içine sindiremeyen Boyacıoğlu ziyaret etmek istediği müdüre aylar sonra görevden alınınca telefon açtı ve şu ifadeleri kullandı; "Müdür bey ben sizi eski bir müdür olarak ziyaret etmek istedim. Özel kaleminizi bir türlü geçemedim. O zaman bir Kahvenin kır yıl hatırı olur düşüncesiyle hediye olarak bir kilo kahve almıştım, şimdi göreviniz bitti. Kahve halen duruyor, bir de yüz gram kına aldım bunu size göndermek istiyorum lütfen adresinizi verir misin" dedi. Bunun üzerine görevden alınan ithal müdür özür dilediği ve Gaziantep'e ilk geldiğinde kendisini ziyaret edeceğini söylediği öğrenildi.

 

 

 

 

 Kaynak: HaberMerkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU