memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

04-08-2020 21:54 Kategori: SAĞLIK

Gaziantep'te doğum skandalı: Erkek dediler, kız verdiler

Gaziantep'te doğum skandalı: Erkek dediler, kız verdiler
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nde filmleri aratmayacak bir olaya imza atıldı. Fatma Çalışkan adındaki genç kadın, bir erkek bebek dünyaya getirmesine rağmen, İnayet Topçuoğlu Hastanesi tarafından Çalışkan’a bir kız bebek teslim edildi ve “Bu senin bebeğin” denildi. Çalışkan, erkek bebek dünyaya getirdiğini düşünürken ve hastanenin tüm kayıtlarında bebeğin erkek olduğu bilgisi bulunurken, Çalışkan Ailesi eve gidince kendilerine teslim edilen bebeğin kız bebeği olduğunu görmesiyle adeta şok yaşadı. Bu skandalla ilgili gözler Sağlık Bakanlığı ve Gaziantep Valiliği’ne çevrildi."

GEBELİKTE ERKEK, DOĞUMDA ERKEK, EVDE KIZ…

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nde büyük bir skandal yaşandı. Araban’ın Hisar Mahallesi’nde ikamet eden Fatma Çalışkan (23) İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nde doğum yaptı. 9 aylık gebeliği sürecinde bebeğin cinsiyetinin erkek olduğu yönünde doktorlarından sürekli bilgiler alan Fatma Çalışkan, 30 Temmuz’da İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nde doğum yaptı. Doğum sonrası doktorlar ve hemşireler Fatma Çalışkan’a, bir erkek bebeklerinin dünyaya geldiğini söylediler ve Anne Fatma Çalışkan’ın bileğine, erkek bebek annesi olduğunu temsil eden mavi renkteki bilekliği taktılar.

HASTANE YETKİLİLERİ DE ERKEK DEDİ
Erkek bebek dünyaya getiren Fatma Çalışkan’a doğum yaptığı gün hastane çalışanları bebeği getirdi ve bebeğin anne sütü ile beslenmesini sağladı. Bebeğin cinsiyetinin erkek olduğunu söyleyen hastane yetkilileri daha sonra bebeğin kuvözde kalması gerektiğini söyleyerek yeniden anneden bebeği aldılar. 2 gün hastanede kalan Fatma Çalışkan 2 Ağustos’ta taburcu edildi.

RAPORLARDA BEBEK ERKEK
Hastanenin doğum raporunda ve laboratuvar tetkik evrakında Fatma Çalışkan’ın bebeğinin cinsiyetinin erkek olduğu ibaresi yer alırken, Fatma Çalışkan erkek bebek olduğunu düşündüğü bebeği ile birlikte taburcu olup Araban’a bağlı Hisar Mahallesi’ndeki ikametine gittiğinde bebeğini temizlemek için kundağından çıkardığında bebeğin erkek değil, kız bebeği olduğunu gördü. Adeta şok yaşayan Anne Fatma Çalışkan durumu, bebeğin babası Hıdır Çalışkan (25) ile paylaştı. Baba da erkek bebeklerinin dünyaya geldiğini düşünürken, İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nden kendilerine verilen bebeğin kız bebeği olduğunu öğrenmesiyle büyük bir şaşkınlık yaşadı.

EVRAKLAR ÇELİŞKİYİ ORTAYA KOYDU
Çalışkan Ailesi’ne İnayet Topçuoğlu tarafından verilen Taburcu evrakında bebeğin 41 haftalıkken dünyaya geldiği bilgisi yer alırken doğum raporunda bebeğin 38 haftalık olarak dünyaya geldiği bilgisi bulunuyor. Ayrıca hastanenin raporlarında bebeğin 3 kilo 50 gram olarak dünyaya geldiği belirtilirken aileye teslim edilen bebeğin 2 kilo 700 gram ağırlığında olduğu söyleniyor.

AİLENİN ŞOK İDDİASI
Anne Fatma Çalışkan ile Baba Hıdır Çalışkan, İnayet Topçuoğlu Hastanesi tarafından kendilerine teslim edilen bebeği de alarak yeniden hastaneye gitti. O sırada İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nde yetkili olarak bulunan Gece Müdürü Serdar Soysal’a durumu anlatan Çalışkan ailesi ellerindeki doğum raporunu Serdar Soysal’a gösterdi. Aile, bebeklerinin erkek olarak dünyaya geldiğine dair resmi bir evrak niteliği taşıyan doğum raporunu hastane yetkilisi Soysal’a verdiklerini ve raporu bir daha alamadıklarını iddia ediyor. Ailenin iddiasına göre Soysal aileye bebeğin doğum raporunu yırttığını söyledi. Ancak aile doğum raporunun bir fotoğrafını çekerek yanlarında muhafaza etti.

AİLE BEBEKLERİN KARIŞTIRILDIĞINI DÜŞÜNÜYOR
Anne ve babadan kan örnekleri alan İnayet Topçuoğlu Hastanesi yetkilileri Çalışkan ailesine teslim edilen kız bebeğinin de bir kan örneğini alarak aileyi evine gönderdi. Erkek bebek dünyaya getirdiği belgelerle ispatlı olan, ancak İnayet Topçuoğlu Hastanesi tarafından taburcu olurken kendilerine bir kız bebek teslim edilen Çalışkan Ailesi bebeklerinin hastanede karıştırıldığını düşünüyor.

KENDİ BEBEĞİ GİBİ BAKIYOR
İnayet Topçuoğlu Hastanesi tarafından kendisinin bebeği olduğu söylenen ve kendisine teslim edilen bebeği anne sütünden mahrum etmediğini, tıpkı kendi bebeği gibi baktığını dile getiren mağdur anne Fatma Çalışkan, “Bebek benim dünyaya getirdiğim bebek olsa da olmasa da masum ve hiçbir şeyden haberi olmayan bir canlı. Bebeğe kendi bebeğim gibi bakıyorum. Ancak ben, benim dünyaya getirdiğim ve gerçekten annesi olduğum bebeğin bana teslim edilmesini istiyorum. Bana teslim edilen bebeğin ise ailesine kavuşturulmasını istiyorum” ifadelerinde bulundu.

BEBEKLER GERÇEK AİLELERİNE KAVUŞSUN
9 aylık gebelik sürecinde sürekli doktor kontrolünde olduğunu anlatan ve gebelik sürecinde de kendisine bebeğinin cinsiyetinin erkek olduğunun söylendiğini belirten Anne Fatma Çalışkan, “Günümüzde hamileliğin 3 ya da dördüncü ayında bebeğin cinsiyeti belli oluyor. Bunda da yanılma payı yok denecek kadar az. Bana sürekli bir erkek bebeğimin dünyaya geleceği söylendi. Doktor yanılmış olamaz. Diyelim ki bebek anne karnındayken doktor yanıldı, peki doğum yaptığım hastanede neden bebeğimin erkek bebeği olduğu söylendi, neden raporlarımda hep erkek bebek yazıyor, neden benim bileğime erkek bebek dünyaya getiren annelerin koluna takılan mavi bileklik takıldı? Kız bebeği dünyaya getirmiş olsam bileğime pembe bileklik takılması gerekirdi. Doktorlar bebeğimin erkek olarak dünyaya geldiğini söylediler. Ancak eve gittiğimde bebeği temizlemek için kundağından çıkardığımda bebeğin kız bebeği olduğunu gördüm. Benim bebeğimin bana ulaştırılmasını, bendeki bebeğin de ailesine ulaştırılmasını istiyorum. İnayet Topçuoğlu Hastanesi’ne karşı böyle bir skandala imza attıkları için her türlü suç duyurusunda bulunacağım ve tazminat davası açacağım. Kim bilir bu hastane daha önce de kaç kişiye bu şekilde yanlış bebek teslim etmiştir?” dedi.

AİLE HUKUKSAL YOLLARA BAŞVURACAK
Baba Hıdır Çalışkan da kendi bebeğini kucaklarına almak için her türlü hukuki mücadeleyi vereceklerini açıklarken, “Bizim bebeğimiz erkek olarak dünyaya geldi. Bize teslim edilen bebeğin bizim bebeğimiz olmadığını biliyoruz. Hamilelik sürecinde erkek bebeğimizin olacağı bizleri defalarca söylendi. Doğum anından itibaren de bir erkek bebeğimizin olduğu bize İnayet Topçuoğlu Hastanesi tarafından söylendi. Bebeği bize getirip gösterdiler. Ancak bebeğimiz ve annesi taburcu edildiğinde evimize gidince bebeğin kız bebeği olduğunu ve bizim bebeğimiz olmadığını fark ettik. Adeta şok yaşadık ve geri hastaneye dönerek durumu anlattık ancak hastane yetkilisi Serdar Soysal, üzerinde bebeğin cinsiyetinin erkek olduğunun yazılı olduğu doğum raporunu elimizden aldı ve geri bize vermedi. Raporu geri istediğimizde ise raporu yırttığını söyledi. Neyse ki biz raporun nüshasını yanımıza alarak muhafaza etmiştik. DNA testi yapılmasını istiyoruz. Çünkü DNA testi yapıldığında zaten bize verilen bebeğin bizim bebeğimiz olmadığı ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.

HASTANEDEN AÇIKLAMA BEKLENİYOR
Çalışkan Ailesi’ne konuya ilişkin İnayet Topçuoğlu Hastanesi yetkililerince hiçbir açıklama yapmadı. Bebeğin ısrarla Çalışkan ailesine ait olduğunu söyleyen hastane yetkililerinin doğum raporunu aileye yeniden teslim etmemesinin ardında yatan sırrın ne olduğu merak ediliyor ve hastaneden konuya ilişkin bir -açıklama bekleniyor.

TAZMİNAT DAVASI DA AÇACAKLAR
Çalışkan ailesi şimdi Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacak ve kendilerine teslim edilen bebek için DNA testi yapılmasını talep edecek. Ayrıca Çalışkan Ailesi, İnayet Topçuoğlu Hastanesi’ne tazminat davası da açacak. Ailenin tek amacı ise kendilerindeki bebeğin gerçek ailesine ulaşmasını sağlamak ve kendi bebeklerini bulmak.

Haber Videosu
Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna